Kultúra

3 spoločenské hry, ktoré zmenia váš pohľad na ne

Komponenty, príbeh, téma, variabilita – čo vás láka najviac? (Foto: geeksundergrace.com)

Väčšina hráčov skončí svoje putovanie za spoločenskými hrami niekde pri hre Monopoly alebo Dostihy. Zábavné prostredie moderných spoločenských hier je však dnes o čosi iné. Ponúka najmä rozmanitosť. Hry pre každého. A ja stále tvrdím, že ak nemáte spoločenské hry radi, je to preto, lebo ste ešte nehrali tú správnu. Aj tento zoznam môže pomôcť.

1. Mansions of Madness 2nd Edition

Mohutná škatuľa plná príbehu (Foto: fantasyflightgames.com)
Mohutná škatuľa plná príbehu (Foto: fantasyflightgames.com)

Predstavte si hru, v ktorej zažijete príbeh. Sadnete si na dve hodiny k stolu a hráte spolu proti hre, lebo hra je kooperatívna. A máte k dispozícii presne tie figúrky, ktoré vidíte na obrázku. Monštrá, vyšetrovatelia, karty, dieliky mapy a neskutočná zábava vo svete poviedok Howarda P. Lovecrafta. A to nie je všetko. K hre si stiahnete aj aplikáciu (na takmer všetky platformy) a táto aplikácia vás sprevádza príbehom, otvára nové možnosti, prezentuje záhady a úlohy, ktoré treba vyriešiť a pod. A tento rok sa hra dočká kompletnej českej lokalizácie, ak by vám angličtina robila problémy. 🙂

Aplikácia umožňuje aj uložiť hru a vrátiť sa k nej neskôr (Foto: fantaysflightgames.com)
Aplikácia umožňuje aj uložiť hru a vrátiť sa k nej neskôr (Foto: fantaysflightgames.com)

2. Santorini

Fotogenická a zábavná (Foto: roxley.com)
Fotogenická a zábavná (Foto: roxley.com)

Pravidlá vysvetlíte za 30 sekúnd a hráte celý život. Tak hru Santorini predstavuje vydavateľ. A vlastne je to pravda. Vo svojom ťahu sa musíte pohnúť so svojím staviteľom na susedné voľné políčko a potom postaviť akúkoľvek časť budovy. Pri pohybe sa vždy hýbete na tej istej úrovni, o akýkoľvek počet úrovní nižšie, ale vždy len o jednu úroveň vyššie. A v tom je tá zábava. Vyhrá ten hráč, ktorý ako prvý dostane jedného zo svojich dvoch staviteľov na tretie poschodie budovy (ak mu protihráč medzitým neuzavrie tretie poschodie modrou kupolou). A k tomu si pridajte kartičky bohov so špeciálnymi schopnosťami, aby bola hra vždy iná, a máte abstraktnú hru, ktorú niekto múdry prirovnal k 3D piškvorkam. Hra od matematika, Dr. Gordona Hamiltona, má za sebou už 20 rokov existencie a toto je jej najnovšia podoba.

3. Captain Sonar

Hra, v ktorej všetci hrajú naraz (Foto: radiokawa.com)
Hra, v ktorej všetci hrajú naraz (Foto: radiokawa.com)

V tejto hre sa 8 hráčov stane posádkou ponorky (4 v jednej a 4 v druhej ponorke). Snažíte sa lokalizovať ponorku protihráčov a zničiť ju. Skôr ako sa to podarí druhému tímu. Členovia jednej posádky sedia na jednej strane stola a rozdelia si úlohy – jeden hráč je zodpovedný za pohyb ponorky, ďalší má na starosti sonar a snaží sa lokalizovať pohyb druhej ponorky a niekto iný sa zas stará o torpéda. Hru si zahráte simultánne a v tom tkvie zábava – prekrikujete sa, radíte si a strieľajte po tej druhej ponorke, kým ju nezničíte. Zábavné hry pre viac hráčov nemusia byť len o kreslení, pantomíme a slovách. 🙂

Zoči voči nepriateľovi (Foto: twitter.com)
Zoči voči nepriateľovi (Foto: twitter.com)

Svet hier je dnes oveľa bohatší, ako možno tušíte. Stovky nových hier ročne, nové mechanizmy, témy, spracovanie a noví hráči hneď vedľa vás. Základom je vybrať si to, čo vás zaujme, a skúsiť to. Možno nakoniec podľahnete novej zábave.

Avatar

Pavol Kušnír

Hrdý geek. Milovník komiksového média, spoločenských hier, literatúry, filmov, seriálov a dostatku voľného času na všetko spomenuté :-). Študent mediálnych štúdií, ktorého najväčšou zábavou je jeho práca a jeho prácou je veľa zábavy. Zakladateľ webového magazínu o popkultúre, ktorého najväčším snom je vytvorenie vlastného komiksu a napísanie i natočenie seriálu.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *