Kultúra

5 tipov na jesenné čítanie

(Foto: pexels.com)

Prázdniny a leto sú už za nami, na kúpanie a zmrzlinu je už zima a pomaly sa musíme začať pripravovať na dlhé a sychravé jesenné večery. Ak neviete, čo s nimi, máte chuť na dobrú knihu, ale desia vás siahodlhé a niekoľkostostranové romány, v tomto článku nájdete zopár „chutných“ a zároveň kratších literárnych tipov, ako si tieto večery spríjemniť.

Mark Twain: Princ a bedár

Princ a bedár pripomína príbeh o Oliverovi Twistovi (Foto: Janka Grušková)
Princ a bedár pripomína príbeh o Oliverovi Twistovi (Foto: Janka Grušková)

Príbeh o strete dvoch protikladných svetov, bohatého a nablýskaného sveta princa Eduarda a chudobného sveta, v ktorom žije obyčajný chlapec Tom Candy. Tom sníva o rozprávkovom živote princa, a naopak, princ Eduard sníva o tom, že sa raz bude môcť prejsť po ulici ako obyčajný chlapec. Osud týchto dvoch chlapcov spojí dokopy a začne sa napínavý príbeh, našťastie, s happyendom.

Michel Quoist: Rozprávaj mi o láske

Kniha nás uvedie do podstaty slova láska (Foto: Janka Grušková)
Kniha nás uvedie do podstaty slova láska (Foto: Janka Grušková)

Kniha Rozprávaj mi o láske opisuje život mladého muža, ktorý už v živote vyskúšal všetko a myslí si, že ho už nič nedokáže prekvapiť. Hľadá vo svojom živote niečo, čím by ho dokázal naplniť, ale sám netuší, čo by to mohlo byť, a tak upadá do depresie. Až jedného dňa stretne starého mudrca, ktorý mu rozpráva o pravej, osudovej láske…

Selma Lagerlöfová: Löwensköldov prsteň

Príbeh plný záhad a tajomstiev (Foto: Janka Grušková)
Príbeh plný záhad a tajomstiev (Foto: Janka Grušková)

Kniha od švédskej spisovateľky a nositeľky Nobelovej ceny za literatúru Selmy Lagerlöfovej je plná povestí a záhad, založená na vlastných spomienkach autorky. Príbeh sa začína smrťou generála Löwenskölda, ktorý sa dal pochovať aj so vzácnym starým prsteňom od kráľa. Tento prsteň sa niekoľko mesiacov po generálovej smrti stane obeťou krádeže, no osud v podobe duše mŕtveho generála a jeho pomsty na seba nenechá dlho čakať.

Mika Waltari: Karin Månsová

Karin Månsová vo vás určite zanechá hlboký dojem (Foto: Janka Grušková)
Karin Månsová vo vás určite zanechá hlboký dojem (Foto: Janka Grušková)

Karin Månsová žije život chudobného 14-ročného dievčaťa. Jej otcom je vojak, matku stratila už veľmi dávno. Jedného dňa, keď na trhu predáva oriešky, ju zazrie švédsky kráľ Erik. Karin si so sebou vezme na zámok a zverí ju do rúk starého učiteľa, ktorý ju učí čítať a písať. Po niekoľkých rokoch sa Karin stane kráľovou milenkou a neskôr sa s ňou kráľ Erik napriek všetkým tradíciám aj ožení, čím voči sebe popudí šľachtu aj svojich bratov, ktorí kujú plány na jeho zvrhnutie. Karin Månsová je príbeh so smutným a tragickým koncom, je však inšpirovaný skutočnými udalosťami.

A vtipná bodka na záver… 🙂 

Michail Bulgakov: O prospešnosti alkoholizmu

Jej čítanie, našťastie, nie je vekovo obmedzené :-) (Foto: Janka Grušková)
Jej čítanie, našťastie, nie je vekovo obmedzené 🙂 (Foto: Janka Grušková)

O zmysle pre humor ruského spisovateľa Michaila Bulgakova som vás, dúfam, presvedčila v jednom z mojich predchádzajúcich článkov. A ak aj náhodou nie, táto zbierka poviedok vás o tom určite presvedčí. Nebojte sa, čítanie tejto knihy nie je vekovo obmedzené, a aj keď názov hovorí inak, niektoré z poviedok pôsobia skôr „protialkoholicky“. Poviedky opisujú špecifiká vtedajšej sovietskej spoločnosti (ehm, niektoré z tých „špecifík“ fungujú u nás dodnes a to už také smiešne nie je). Každopádne, ak ste na konci Waltariho Karin Månsovej plakali tak ako ja, tieto vtipné poviedky vám vrátia dobrú náladu.

Na záver mi ostáva už len dodať, že aj keď všetky tieto príbehy a aj ich autori pochádzajú akoby z iného sveta, verím, že si medzi nimi nájdete ten svoj, ktorý vás osloví a jeho čítanie vám spríjemní jeseň a s ňou spojený nástup do školy. Príjemné čítanie!

Avatar

Janka Grušková

Študentka mediálnych štúdií, milovníčka rockovej hudby a dobrých kníh. Vášnivá fotografka, ktorej snom je odísť na sever Európy a stať sa spisovateľkou. Vo voľnom čase rada vymýšľa nové recepty a pečie, taktiež sa venuje hand made tvorbe.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *