Lifestyle

5 YouTube kanálov, ktoré stoja za pozornosť

(Foto: absoluteservices.com)

YouTuber v dnešnej dobe pre viacerých znie ako nadávka. Väčšina z vás si totiž predstaví teenegera pred kamerou, ktorý si niečo sype na hlavu, konzumuje chrobáky alebo iné nechutnosti. No čo ak vám poviem, že na YouTube sú aj kanály, ktoré produkujú hodnotnejší obsah? Neveríte? Tak v tomto článku vám prinášam päť videokanálov, ktoré vám zlepšia obraz o YouTuberoch.

Dejepis inak

Na tomto channeli, ako to predpovedá názov, sa môžete dozvedať o zaujímavostiach z histórie inou, zábavnejšou formou. Kanál odštartovala Sandra, ktorá má magisterský titul z histórie a filozofie a rozhodla sa svoje vedomosti zužitkovať a prezentovať ich na YouTube modernejšou formou. Videá sú nasýtené informáciami, faktami a zaujímavosťami, ktoré sú navyše aj dobre graficky spracované. Vo videách sa môžeme dozvedieť prečo oslavujeme dušičky a halloween, aké boli nacistické vianoce, alebo kedy vznikol clickbait.

Vědecké kladivo

Vedecké kladivo je jeden z viacerých kanálov YouTubera Martina Rotu. Na tomto kanáli sa zameriava na vedecké objasnenia rôznych javov. U divákov sa snaží vzbudiť záujem o to, ako veci fungujú a prebudiť v nich túžbu po tom, aby sa sami vzdelávali. Ako uvádza v mnohých svojich videách, snaží sa o to, aby si ľudia informácie sami vyhľadávali a overovali, a tak neverili len povrchným informáciám, ktoré im niekto reprodukuje. Na kanáli vysvetľuje, ako funguje relativita, čo je to čierna diera, ale aj prečo hamburger z McDonaldu neplesnivie, alebo ako funguje kokaín.

Baštrng  Michal Kubovčík

Baštrng je autorský projekt známeho herca Michala Kubovčíka, na ktorom sa spolupodieľajú aj režisér Karol Vosátko a hudobný skladateľ Juraj Haško. Na tomto kanáli prezentujú vybrané témy učiva zábavnejšou a umelecky tvorivou formou. Objavujú sa tam stand-up formáty, rôzne animácie, či činoherné scénky, ktoré predstavujú predovšetkým diela povinného čítania, ale aj iné témy z predmetov, akými sú dejepis, anatómia, matematika, fyzika, či chémia. Na tomto kanáli sú spracované rôzne diela z povinného čítania, akými sú Maco Mlieč, Antigona, Mor ho!, ale zaujímavé videá sú aj o tom, ako sa správať pri epileptickom záchvate, ako podať prvú pomoc, ale aj video popisujúce časti lebky a podobne.

BeWise

BeWise je projekt, ktorý sa pomocou YouTube snaží popularizovať vedu a podnietiť záujem a zvedavosť o prírodu. Kanál sa zaoberá predovšetkým témami z oblasti prírodných vied a zameriava sa najmä na biológiu a fyziku. Videá sú okrem faktov a informácií doplnené aj peknou animáciou. Vo videách sa môžete dozvedieť o tom, či je možná nesmrteľnosť, kedy bol prvý človek, alebo či je vesmír simulácia.

4mov

Aby sme neostali len pri vedecky a informačne nasýtených veciach, na odľahčenie som vám vybral videokanál, pri ktorom sa tak trochu aj zabavíte. Ide o videokanál 4mov, ktorý tvorí spravodajsko-publicistickú reláciu. V nej si moderátori nedávajú „servítku pred ústa” a vtipne reagujú na rôzne správy zo Slovenska, ale aj zo sveta.

Ak by ste chceli aj ďalšie tipy na YouTube kanály, pri ktorých sa zabavíte, odporúčam článok od Dominiky.

Avatar

Michal Ivan

Píšem rád, nie však o sebe... Prajem príjemné čítanie našich článkov. ;-)

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *