Spravodajstvo

Aj auto občas potrebuje dovolenku

(Foto: pexels.com)

Dovolenkový čas je fuč a začala sa každodenná školská realita (čítaj: kolóny, zápchy a množstvo školákov, ktorí prechádzajú cez cestu zásadne na červenú). Aby sa hromade trúbiacich áut aspoň na nejaký čas predišlo, zaviedla Európska únia fajn projekt s názvom Európsky týždeň mobility, ktorý trvá od 16. 9. do 22. 9. 2016.

Európsky týždeň mobility má „pod palcom“ Slovenská agentúra životného prostredia, ktorá na Slovensku koordinuje jeho program. Mottom tohtoročnej kampane je: Inteligentná a udržateľná mobilita – investícia do Európy. Cieľom ETM je, aby sa v mestách začali viac využívať autobusy mestskej hromadnej dopravy či bicykle, ktoré by počas jedného týždňa vytvorili alternatívu k preprave osobnými autami. Tým sa aspoň čiastočne predíde ranným kolónam a v neposlednom rade aj výfukových plynov by vďaka ETM mohlo byť o čosi menej.

Do kampane Európsky týždeň mobility sa tento rok zapojila väčšina samospráv a ani Prešovský samosprávny kraj nie je výnimkou. Dobrá správa teda je, že v týždni od 16. septembra do 22. septembra môžu vodiči využívať prešovskú MHD v prvom tarifnom pásme a v obci Ľubotice zadarmo. Ak by ste však po ceste predsa len stretli šarmantnú pani revízorku alebo pána revízora, musíte sa preukázať platným vodičským preukazom. To len, aby sa presvedčili, že ste svojho štvorkolesového miláčika nechali v garáži a dopriali mu týždeň zaslúženej dovolenky. 🙂

Aj v Prešove sa začal Európsky týždeň mobility (Foto: presov.sk)

Lenka Novotná

Som študentkou mediálnych štúdií, milovníčkou hudby, autobiografií a francúzskej kultúry. Okrem toho mám rada vôňu čerstvo upečených domácich koláčikov. Ak ste sa teda práve začítali do článkov na stránke Unipo Press, verte, že najlepšie sa vám bude čítať vtedy, keď si k šálke kávy alebo čaju vychutnáte aj niektorú z mojich sladkých dobrôt. ;)