Kultúra Spravodajstvo

Akademický Prešov slávnostne otvorili známe osobnosti

Starí? Skôr skúsení. No určite majstri (Foto: Marcel Mravec)

Nedeľa 23. apríl. Historická budova Divadla Jonáša Záborského sa o 18.30 zaplnila milovníkmi umenia. Na slávnostnom otvorení festivalu Akademický Prešov nemohol chýbať ani Unipo Press.

Pánov na doskách, ktoré znamenajú svet privítala Mgr. Eva Peknušiaková, PhD. (Foto: Marcel Mravec)
Pánov na doskách, ktoré znamenajú svet, privítala Eva Peknušiaková (Foto: Marcel Mravec)

51. ročník Súťaže umeleckej tvorivosti vysokoškolákov Slovenska otvorila Eva Peknušiaková z Katedry komunikačných a mediálnych štúdií Prešovskej univerzity. Jej prianie o inšpiratívnom týždni plnom skvelých umeleckých výkonov podčiarkol vo svojom príhovore aj rektor univerzity profesor Peter Kónya.

Nech je tento ročník minimálne rovnako vydarený ako ten predchádzajúci – a nech žije divadlom.

V Historickej budove DJZ otvoril 51. ročník Akademického Prešova aj rektor univerzity, Prof. PhDr. Peter Kónya, PhD. (Foto: Marcel Mravec)
V Historickej budove DJZ otvoril 51. ročník Akademického Prešova aj rektor univerzity profesor Peter Kónya (Foto: Marcel Mravec)

Svoju zásluhu na tomto týždni má aj zakladateľ Akademického Prešova. Vďaka teda patrí aj slovenskému dramatikovi a zároveň aj riaditeľovi AP – profesorovi Karolovi Horákovi.

Divákov v hľadisku DJZ nebolo málo. Medzi nimi nechýbali ani osobnosti z našej univerzity či samotný riaditeľ divadla Ján Hanzo. Diváci si po oficiálnom otvorení mohli vychutnať skvelú tragikomédiu holandského autora Gera Thijsa s názvom Starí majstri.

Žarty od človeka, ktorý nemá zmysel pre humor, treba brať vážne.

Svoje umenie v tejto inscenácii predviedli herci bratislavského Štúdia L+S Milan Lasica a Martin Huba. Pod režisérskou taktovkou Juraja Nvotu (aj keď režírovania sa dotkli takpovediac všetci títo muži) bratia Filip a Richard rozosmievali obecenstvo počas celého predstavenia.

Kain a Ábel, či Filip a Richard? Herci Milan Lasica a Martin Huba ponúkli famózne predstavenie s úžasným vývinom postáv (Foto: Marcel Mravec)
Kain a Ábel či Filip a Richard? Herci Milan Lasica a Martin Huba ponúkli famózne predstavenie s úžasným vývinom postáv (Foto: Marcel Mravec)

Sme dvaja. Starneme a blbneme, no každý svojím spôsobom.

Príbeh o súrodencoch zo slávnej divadelnej rodiny. Sledujeme ich v hereckej šatni pri spoločnom predstavení, ktoré má premeniť ich zlosť na spoluprácu. Predstavenie o tom, ako si k sebe dvaja bratia hľadajú naspäť cestu, však ešte len otvorilo týždeň plný (nielen) divadelného umenia v Prešove. Kompletný program nájdete v tomto článku.

Redakcia časopisu Unipo Press vás počas Akademického Prešova bude sprevádzať prostredníctvom aktuálnych článkov – vďaka nám vám nič dôležité z 51. ročníka Súťaže umeleckej tvorivosti vysokoškolákov Slovenska neunikne.

Študentka slovenského + anglického jazyka a literatúry. Práca v rôznych médiách (rádio, webmagazíny rôzneho druhu) ju priviedli aj k štúdiu mediálnych štúdií. Momentálne učí angličtinu a slovenčinu pre cudzincov, realizuje sa v Unipo Presse a často stráca čas na zákutiach internetu so smiešnymi videami psov.