Kultúra

Ako osláviť MDŽ? Inšpirujte sa naším kultúrnym prehľadom

(Foto: Michal Ivan)

Po arktickom týždni prichádza oteplenie a s ním aj nový kultúrny prehľad. V škole nás čaká prednáškový cyklus pri príležitosti Medzinárodného dňa žien. Mesto tradične ponúka študentom širšie vyžitie. V ponuke sú opäť besedy na rôzne témy, hudobné koncerty, fotografická vernisáž i tanečné zábavy. Páni, nezabudnite na svoje polovičky, majú svoj deň. Samozrejme, spomeňte si na ne nielen 8. marca, ale aj v iné dni počas roka.

Na univerzitnej pôde

Každoročne patrí 8. marec sviatku MDŽ, navyše, tohto roku si pripomíname sté výročie udelenia volebného práva ženám. Inštitút edukológie a sociálnej práce a Inštitút slovakistiky a mediálnych štúdií Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity sa zapájajú do podujatia MDŽ – je to o nás. Na hostí čaká množstvo podnetných prednášok i jedna milá záležitosť – slávnostné uvedenie Anny Tokárovej do galérie matiek sociálnej práce, na ktoré ste všetci srdečne pozvaní. Viac na priloženom plagáte s kompletným programom.

Kompletný program MDŽ – je to o nás (Foto: FB FF PU)
Kompletný program MDŽ – je to o nás (Foto: FB FF PU)

V utorok 6. marca od 15.00 sa uskutoční prezentácia literárnej vedkyne Zory Pruškovej i beseda s prozaikom Richardom Pupalom. Stretnutie s názvom Ako si porozumieť s literatúrou moderuje Marta Součková.

Kam do mesta?

PONDELOK (5. 3. 2018)

Pre študentov Filozofickej fakulty, ale i všetkých ostatných, si Ponorka pripravila párty do skorého rána. Ako býva zvykom, začína sa o 22.00. Večerom bude opäť sprevádzať DJ Johny, vstup je voľný.

Filozofovica – príznačný názov pre párty, ktorú organizuje Ponorka pre študentov FF (Foto: FB Ponorka)
Filozofovica – príznačný názov pre párty, ktorú organizuje Ponorka pre študentov FF (Foto: FB Ponorka)

UTOROK (6. 3. 2018)

Rok čo rok pribúda počet ukrajinských študentov, ktorí študujú v našom meste. To si všimol aj legendárny nočný klub Ponorka, v ktorom sa zabávali generácie prešovských vysokoškolákov. O 22.00 odštartuje modro-žltá párty pod vedením DJ-a Jacoobsena. Vstup je voľný.

Pozvánkana párty pre našich priateľov z východu (Foto: FB Ponorka)
Pozvánka na párty pre našich priateľov z východu (Foto: FB Ponorka)

V rámci cyklu ViolaKlasik prichádza literárna kaviareň Viola s koncertom virtuóznej hudby z 19. storočia v podaní gitaristu Martina Krajča a huslistu Juraja Tomka. Obaja vydali spoločné CD, na ktorom nájdete výber tohto špecifického hudobného žánru. Vstupné sú 3 €, začínajú už o 19.00.

Martin Krajčo & Juraj Tomko (Foto: FB Viola)
Martin Krajčo & Juraj Tomko (Foto: FB Viola)

STREDA (7. 3. 2018)

Wave – centrum nezávislej kultúry si pre svojich návštevníkov na stredajší večer od 19.00 pripravilo besedu s literátom Danielom Pastirčákom. Ide o rodáka z Prešova, ktorý pôsobí ako kazateľ Cirkvi Bratskej v Bratislave.

Daniel Pastirčák a jeho nová publikácia (Foto: Wave)
Daniel Pastirčák a jeho nová publikácia (Foto: Wave)

Kto už držal jeho literárne texty v ruke, vie, že jeho úvahy sú inšpiratívne a podnetné. Takou je aj jeho najnovšia kniha Dekalóg podľa Kieslowského. Uvažuje v nej o význame desatora v dnešnej dobe, popri tom nás zoznamuje s filmovým cyklom slávneho poľského režiséra. Vstup na besedu je voľný.

Kaviareň Viola pozýva na vernisáž Karola Stollmanna s názvom Ticho so začiatkom o 17.00. Košický umelec je absolventom Inštitútu tvorivej fotografie Sliezskej univerzity v Opave. Témou jeho výstavy fotografií je sídlisko. Často sú jeho zábery dokumentárneho rázu. Vstup je voľný.

Fotografia, ktorú zhotovil Stollmann na nádrži, ktorá sa nachádza na košickom Sídlisku nad jazerom (Foto: FB Viola)
Fotografia, ktorú zhotovil Stollmann na nádrži, vznikla na košickom sídlisku Nad jazerom (Foto: FB Viola)

ŠTVRTOK (8. 3. 2018)

Bratislavské divadlo SkRAT zavíta so svojím predstavením Extrakty a náhrady do Prešova. Odohrá ho vo Wave klube19.00. Počet lístkov je limitovaný, organizátor odporúča zakúpiť si lístky v predpredaji. Cena lístka je 8 €.

PIATOK (9. 3. 2018)

Chris di Perri, Borra & DJ Johny, traja hudobní mágovia sa predstavia na treťom pokračovaní Ibiza calling party, ktorá bude v prešovskej Ponorke22.00. Na nadšencov čaká zahraničný Ibiza sound, ktorý zaručí riadnu tanečnú šou. Vstup je voľný.

Ibiza calling v Ponorke! (Foto: FB Ponorka)
Ibiza calling v Ponorke (Foto: FB Ponorka)

Bratislavská skupina Bad Karma Boy a pražská skupina ROLE sa vybrali na spoločný koncert, v rámci ktorého predstavia songy zo svojich nových hudobných dosiek.
V roku 2017 vydali svetový album Prekrásny nový svet. Vstupenky kúpite v predpredaji za 4 €, na mieste si priplatíte o 2 eurá navyše.

Program Ukrajinca Konstantina Pocztara – Postman (Foto: FB Christiania)
Program Ukrajinca Konstantina Pocztara – Postman (Foto: FB Christiania)

Christiania prinesie vo svojich útrobách sólový akustický projekt Postman speváka ukrajinskej skupiny 5 Vymir Konstantina Pocztara. Svoje hudobné nadanie predviedol na viac ako osemdesiatich koncertoch na Ukrajine, Slovensku, v Poľsku, Česku, Litve, Lotyšsku i Moldavsku. Spieva v rodnej ukrajinčine i angličtine. Jeho hudba je citlivá, hrejivá i príjemná na počúvanie, na druhej strane sa v textoch dotýka závažných spoločenských tém. Vstupné sú 3 €.

SOBOTA (10. 3. 2018)

Cyklistika je v dnešnej dobe najpropagovanejším zeleným spôsobom dopravy v mestách. Metropola Šariša nie je výnimkou. Za posledné roky vyrástla v Prešove pomerne široká infraštruktúra cyklotrás. Libresso Books & Cofee sa rozhodlo od 17.00 zorganizovať stretnutie s názvom Cyklobeseda, na ktorej môže každý obyvateľ Prešova a jeho mestských častí prísť vyjadriť svoje návrhy, tipy či riešenia. Detailnejší program na facebookovom profile Libressa. Vstup je voľný.

Aj v chladnom počasí môžeme jazdiť na bicykli (Foto: FB Libresso)
Aj v chladnom počasí môžeme jazdiť na bicykli (Foto: FB Libresso)

Do Violy opäť zavítajú Košičania. Po fotoumelcovi Karolovi Stollmannovi sa predstavia hudobníci San. Urbančíková & Ján Kopčák s experimentálnym koncertom. Títo dvaja umelci spolu vystúpia po prvýkrát. Viola sa tak na chvíľu stane malým hudobným laboratóriom, ktorého môžete byť súčasťou. Vstupné je päť eur.

NEDEĽA (11. 3. 2018)

Organizátori „nášho“ kultúrneho vyžitia už tretí týždeň zabúdajú na nedeľné popoludnia a večery. Avšak oddych v teplom kruhu domova po arktickom týždni príde vhod. Nastupujúci marec a prvé teplejšie dni azda programom naplnia aj nedele.

Program prvého marcového týždňa ste zvládli. Výber je skromnejší, azda to nebude jarná únava, ktorá máva naším prehľadom za kultúrou Prešova. Podeľte sa s nami, kam zájdete za zábavou či oddychom na našej facebookovej stránke. Na mnohých podujatiach sa môžete stretnúť aj s redaktormi Unipo Pressu. Tešíme sa na stretnutie s vami. 🙂

Dominik Verešpej

Študujem učiteľstvo dejepisu a slovenského jazyka a literatúry. Milujem jazdu autom, cyklistiku, výlety do prírody a cestovanie. Kultúra mi tiež nie je ľahostajná. Pasívny šport - to ja môžem.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *