Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. Aj takto by sme mohli opísať situáciu, ktorá sa v posledných dňoch odohrávala v Los Angeles. Približne štyri dni trápili Los Angeles v Kalifornii ničivé požiare. Udalosť takýchto rozmerov neznamená len škody na majetku, ale má dosah aj na životné prostredie a zdravie.
Jednou z príčin ničivých požiarov je kombinácia dlhodobého sucha, vysokých teplôt a silných vetrov. Vytvorili sa tak ideálne podmienky pre vznik súčasnej situácie v L.A. NBC news uvádza, že „mimoriadne suché podmienky a silný vietor Santa Ana podporili nebezpečné požiare v Los Angeles. Južná Kalifornia je už niekoľko mesiacov mimoriadne suchá, a to aj v období, ktoré je zvyčajne obdobím dažďov. Očakáva sa, že ničivé požiare sa budú vyskytovať čoraz častejšie, pretože zmena klímy posilňuje zložky, ktoré pomáhajú vznieteniu a šíreniu lesných požiarov.“
„Po ničivých lesných požiaroch, ktoré v utorok vyvolalo sucho a silný vietor, zahynulo v oblasti Los Angeles dvadsaťštyri ľudí. Zničené boli tisíce stavieb a približne 180 000 ľudí muselo opustiť svoje domovy,“ dodáva NBC news. Investopedia.com na základe aktualizovaných údajov spoločnosti AccuWeather uvádza, že celkové škody a hospodárske straty spôsobené lesnými požiarmi v oblasti Los Angeles sa odhadujú na 135 až 150 miliárd dolárov.
Avšak v týchto dňoch ešte stále prebiehajú evakuácie a pomoc obyvateľom. Dôležitú úlohu zohrávajú hasiči a záchranné zložky. Taktiež prebieha medzinárodná pomoc a spolupráca zo zahraničia a medzi štátmi navzájom.
Požiare majú vplyv na kvalitu ovzdušia a predstavujú hrozbu pre zdravie obyvateľov. Mnohí lekári preto Američanom, ak sa predsa rozhodnú vyjsť von, odporúčajú obmedziť čas strávený vonku a nosenie rúška. Nesmieme však zabúdať ani na dlhodobé ekologické následky, ktoré tieto požiare zanechajú. Dôležité je spomenúť, aká kľúčová je prevencia a pripravenosť v takýchto situáciách. Výzvou do budúcnosti je, ako tieto škody nahradiť a zároveň, ako predvídať podobné katastrofy.
Komentovať