Lifestyle

Ako zabrániť únave očí pri práci s počítačom?

Väčšina z nás si za posledný rok vyskúšala prácu či štúdium v režime ,,home office“. Podstatnú časť nášho dňa sme trávili za počítačmi, notebookmi alebo mobilnými telefónmi. Práve tieto prístroje vyžarujú množstvo nebezpečného modrého žiarenia, ktorého nadpriemerné prijímanie môže spôsobovať únavu, pocit napätia v očiach, či dokonca aj nepríjemné pálenie očí a nespavosť.

Ako teda udržať zrak v lepšej kondícii?

Oko je najrýchlejším svalom nášho tela. Preto sa o veciach, ktoré sa stali rýchlo, hovorí, že sa stali “v okamihu” (Foto: sosovka.sk)

Existuje viacero dôvodov, ktoré vedú k týmto negatívnym javom. Prvým je najmä vysúšanie povrchu oka, ktoré vzniká hlavne tým, že ľudia pri pozeraní do monitora ,,zabúdajú“ žmurkať čo spôsobuje diskomfortný pocit pre oči, dokonca i bolesť hlavy.“ vysvetľuje očný lekár MUDr. Mário Kolcun.

Text na monitore počítača zvyčajne čítame 25-krát pomalšie než text vytlačený na papieri (Foto: istp.sk)

Ďalším indikátorom spôsobujúcim tieto problémy, môže byť zle nastavený monitor. Tu je dôležité dbať na jeho vzdialenosť, ktorá by mala byť minimálne na dĺžku ramena a jeho horný okraj by mal byť na úrovni koreňa nosa. Dôležité je aj nastavenie jasu, ktoré je nutné prispôsobiť svetlu okolo Vás.

Tak ako si potrebujú po túre oddýchnuť nohy, rovnaký oddych by ste mali dopriať aj Vašim očiam.

MUDr. Mário Kolcun ďalej dodáva: „Množstvo pacientov sa v momentálnej situácii sťažuje na už spomínané symptómy spojené s dlhodobou prácou za počítačom, avšak zabúdajú na dôležitú vec, ktorou je oddych. Očiam je potrebné dopriať pokoj od sledovania monitora aspoň na pár minút po každej hodine.

HVLL BlueControl celkovo znižuje únavu Vašu i Vašich očí (Foto: danae.sk)

Účinnou metódou ako predísť únave očí je aj kúpa okuliarových šošoviek Blue Control, ktoré neutralizujú nebezpečné modré žiarenie, vychádzajúce z monitorov, mobilných telefónov, tabletov alebo napríklad televízie, či dokonca GPS navigácie. Efektívne chránia zrak pred modrým žiarením a výrazne eliminujú negatívne následky spôsobené dlhodobou prácou za počítačom. Šošovky tvorí progresívna povrchová úprava, ktorá účinne redukuje odlesky a zvyšuje kontrast. Ich výhodou je, že si ich môže zaobstarať každý človek, bez ohľadu na to, či nosí dioptrie alebo nie.

Posledným odporúčaním je už len správny výber okuliarového rámu, ktorý tvorí ďalší dôležitý aspekt celkového komfortu. Dizajn je síce dôležitý, ale pohodlie je vždy na prvom mieste. V očných optikách vám kvalifikovaní zamestnanci určite poradia čo je pre Vás najvhodnejšie.

Martina Hricková

1 Komentár