Kultúra

Anketa: Ako vnímajú študenti PU veľkonočnú oblievačku?

Veľkonočný pondelok na Slovensku patrí už tradične oblievaniu a šibaniu . (zdroj: wp.kcubar.sk)

Šibanie, maľovanie kraslíc či kúpanie sa v potoku sú tradície, ktoré v našich končinách rozhodne patria k Veľkej noci. Neodmysliteľnou súčasťou veľkončných sviatkov je aj zvyk, ktorý si muži zvyčajne nenechajú ujsť a ženy kvôli nemu v pravidelných intervaloch vyťahujú zo skrine suché oblečenie. V redakcii nás zaujímalo aký názor majú na oblievačku naši študenti z Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity a či je podľa nich spomínaný zvyk stále aktuálny.  ázory študentov na jeden konkrétny zvyk, oblievačku. Spýtali sme sa do akej miery je podľa nich táto aktivita stále aktuálna, príjemná a čo si o nej myslia.

Bianka (23):
Podľa mňa je pekné zachovávať tradície a mali by sme si to určite udržať. Rodina a priatelia sa môžu stretnúť pokope. Umožňuje to udržiavať a posilňovať vzťahy. Pre dievčatá to je tiež zaujímavé, nevšedné.

Matúš (19):
Oblievanie vidím ako zbytočnú tradíciu, ktorú neuznávam, nikdy som neuznával a ani nebudem.

Katarína (22):
Aj v dnešnej dobe to je aktuálne. Možno oblievačka v pravom slova zmysle je zachovaná viac na dedine. Rodičia sa snažia túto tradíciu vštepiť svojim deťom.

Natália (20):
Myslím si, že oblievanie je stále aktuálne, pretože je to dlhodobá tradícia. Nie je mi to príjemné, ale tradície by sa mali dodržiavať.

Ema (22):
Ja si myslím, že je to pre malých chlapcov zdroj ako si za nič zarobiť.

Oblievačka na Slovensku, niektorí ju uznávajú, iní zase nenávidia. (zdroj: dromedar.zoznam.sk)

Maroš (22):
Podľa môjho názoru je táto tradícia ešte stále živá a aktívna, minimálne v obciach. Hlavne v tých, ktoré majú aj dobrovoľný hasičský zbor, tam je tradícia oblievania ešte o niečo pestrejšia. Ja síce pochádzam z obce, ale zhruba dva roky sme od tejto tradície upsutili kvôli pandémii. Ale pevne verím, že sa tento zvyk znovu uchytí a veľkonočná oblievačka sa bude opäť praktizovať. Neviem, ako to je v mestách, ale pociťujem aj to, že na východnom Slovensku je obľúbenejšie skôr to oblievanie ako šibanie. Naopak, mám známych aj na strednom Slovensku, kde sa dáva dôraz na tradíciu šibania. Aj keď si myslím, že tá tradícia prešla do moderného smeru, keďže sa už nechodí v krojoch alebo tradičných odevoch, tak ako kedysi. Zároveň čo viem, tak na strednom Slovensku sa dodržiava aj táto tradícia a počas veľkonočnej šibačky a oblievačky akoby sa človek preniesol v čase do nejakého dvadsiateho alebo devätnásteho storočia.

Simona (20):
Podľa mňa je to stále aktuálne, ale stále sa nájde nejaká časť dievčat, ktoré to neobľubujú. Povedala by som že je to tak 50/50.

Viktória (19):
Podľa mňa je to stále aktuálna tradícia. Stále sa oblieva, ale podľa mňa by sa to nemalo robiť, lebo je to pre nás dievčatá nepríjemné.

Martin (20):
Môj osobný názor je, že niekde na dedinách to ešte fungovať môže, ale tak vo všeobecnosti to už je za mňa pasé. Už to nemá taký význam ako kedysi, keď sa to robilo, pretože to ľudia považovali za poveru, že v opačnom prípade nebudú dievčatá zdravé a pekné, ak sa neoblejú. V dnešnej dobe to už stratilo významovú časť a robí sa to čisto ako zvyk. Neviem, či je to úplne ono.

Veronika Komlošová

Odmalička pozerám akčné filmy a superhrdinov. Popri štúdiu médií maľujem obrazy. Som súťaživá a mám neskutočne rada kvízy, bubliny a zajace.