Iné

Anketa: DOD 2022 očami budúcich vysokoškolákov

PU po minuloročnej prestávke z dôvodu pandémie opäť otvorila svoje brány pre stredoškolákov. (foto: unipo.sk)

Uplynulý týždeň (22. marca 2022) sa na pôde Prešovskej univerzity (PU) uskutočnil Deň otvorených dverí, počas ktorého sme sa rozhodli vyspovedať náhodných záujemcov o štúdium. Zaujímalo nás aký odbor ich sem prilákal, s akými očakávaniami navštívili našu univerzitu a čo si z tohto dňa odnášajú.

„Prišiel som sa osobne pozrieť na fyzioterapiu. Práve sa tam chystám, teraz to hľadám,“ povedal nám narýchlo Viliam, ktorý stál priamo pri stanovišti, do ktorého cielil a ani o tom nevedel.

Stredoškoláčka Sofia nám prezradila, že sa rozhoduje medzi dvomi odbormi. Zaujíma ju pôrodná asistencia a urgentná zdravotná starostlivosť. V čase návštevy univerzity čakala na rozhodnutia o prijatí a potom sa rozhodne, ktorý odbor bude ten jej. Sofia už pred našim rozhovorom navštívila svoje stanovište, na ktorom zistila aj zopár zaujímavých informácií. „Dozvedela som sa, že, ak chcem ukončiť školu na pôrodnej asistencii musím mať odrodených až tridsať pôrodov. To je trochu desivé,“  povedala s mierne zamrznutým úsmevom.

„Prišla som sa informovať ohľadom Fakulty manažmentu. Ekonomika ma veľmi baví a venujem sa jej aj vo voľnom čase. Tak verím, že ma to bude baviť aj na vysokej škole,“ ozrejmila nám účel návštevy DOD študentka Miriam, ktorá nám raz možno bude robiť daňové priznania.

V budove Vysokoškolského areálu sme pri kaviarni Yogis natrafili na Martinu a jej dvoch spolužiakov. „Prišli sme sa pozrieť na manažment, práve počúvame prednášku a je veľmi fajn. Program je super a veľa sme sa dozvedeli aj z propagačných materiálov,“ rozhovorili sa študenti.

„Prišla som sa pozrieť na Inštitút psychológie a verím, že sa dozviem všetko čo potrebujem, mám tie najlepšie očakávania,“ prezradila nám v krátkosti Lucia pri hľadaní miestnosti.

Možno sme sa rozprávali aj s budúcou pedagogičkou. „Som tu kvôli predškolskej elementárnej pedagogike. Očakávam, že ma táto škola zaujme, a že sem aj nastúpim,“ podelila sa s úsmevom Kristína.

„Prišiel som kvôli Fakulte športu, na ktorej chcem študovať, ale pozrel som si aj iné stanovištia. Okrem toho ma zaujal aj Erasmus,“ prezradil nám stredoškolák Ján, ktorého fascinovalo ešte niečo. „Zaujalo ma to, že na Katedre geografie spolupracujete s rôznymi inými štátmi a mapujete povrch zeme. To je super!“

Filip sa prišiel pozrieť na dva rôzne študijné smery – učiteľstvo a mediálne štúdiá. Podľa jeho slov ho však najviac zaujímalo to, ako to u nás vo všeobecnosti funguje a aká je naša študentská infraštruktúra. „Prišiel som na to, že sú tu fakt silné spoločenstvá. Napríklad Rádio Paf vyzeralo fakt super, boli tam pohodoví ľudia a videl som aj to, že sa neboja priznať si chyby. Podobne aj ľudia v Unipopresse,“ pochvaľoval si študentské médiá. „Bol som aj v Televízii Mediálka, a na to, že je to iba študentská snaha toto tu robiť, vyzeralo to fakt profesionálne,“  pokračoval Filip. „Najviac ma asi zaujalo to, ako bez toho, aby ma niekto na tejto škole momentálne poznal, bez toho, aby vedel kto som, čo som, prečo som, s úplným odhodlaním a ochotou mi pomohli prejsť si celou školou a uviedli ma do tohto študentského života.“

Tak teda, takí sme my „unipáci“. A takíto sú naši potenciálni budúci študenti.

Lenka Švihlová

Študentka mediálnych štúdií, ktorá miluje pozerať sa na veci z viacerých uhlov pohľadu. Nielen prizmou študenta. Svet jej už ukázal, že pravdu nemôžeš nájsť, môžeš ju len vytvoriť, a pravda nie je len jedna. Nedokáže sa zmieriť s nespravodlivosťou. Miluje kuraciu pečienku s ryžou, módu, aktívny životný štýl a vždy si rada vychutná šálku kávy s priateľmi.