Kultúra

Anthropoid upúta diváka svojou jednoduchosťou

České a slovenské vojnové dejiny ožívajú (Foto: tabletmag.com)

Dejiny sú už od vzniku kinematografie jednou z najväčších inšpirácií pre filmovú dramaturgiu. Rok čo rok pribúdajú do kín stovky filmov natočených na motívy skutočných udalostí. Náhľad do histórie ponúka aj čerstvá snímka Anthropoid, vnášajúca na plátna kúsok z českých a slovenských dejín. Spolupráca anglických a českých filmových tvorcov na čele s režisérom Seanom Ellisom prináša pohľad na jednu z najvýznamnejších udalostí druhej svetovej vojny vôbec, a to na atentát na nacistického pohlavára Reinharda Heydricha, protektora územia Čechy a Morava.

Anglickí tvorcovia si zobrali do hľadáčika české a slovenské vojnové dejiny (Foto: rogerebert.com)

V nacistami okupovanej Prahe sa výsadkári Slovák Jozef Gabčík a Čech Jan Kubiš päť mesiacov starostlivo pripravovali na atentát s pomocou českého odboja. Akcia však 27. mája 1942 nevyšla úplne podľa predstáv, Gabčíkov samopal sa zasekol a situáciu zachránil Kubiš hodením granátu do Heydrichovho auta. Napriek Gabčíkovým komplikáciám sa podarilo doviesť operáciu Anthropoid do úspešného konca a Reinhard Heydrich zraneniam v nemocnici podľahol.

Následky atentátu boli pre Čechy a Moravu katastrofálne. Nacisti sa pomstili zavraždením približne piatich tisícov Čechov a vyhladením českých obcí Lidice a Ležáky. Zavraždená bola aj Kubišova rodina. Gabčík, Kubiš a zvyšok výsadkárov podieľajúcich sa na atentáte sa niekoľko týždňov ukrývali v kostole Cyrila a Metoda v Prahe, kde ich však jednotky SS vypátrali a po hodinách rezistencie padli.

Vo filme dostali priestor aj mnohí českí herci (Foto: novinky.cz)

Sean Ellis si očividne pri výbere hercov dal naozaj záležať. Cillian Murphy majstrovsky precítil Jozefa Gabčíka a patriotizmus, cieľavedomosť a rozvážnosť z neho priam sršia. Jamie Dornan zostal verný svojmu charakteru aj napriek scénam, v ktorých postava koná v rozpore so svojím cieľom a ktoré by menej skúseného herca raz-dva zmiatli a dali by postave inú tvár. Obaja herci správne pochopili význam epizodických románikov vo filme a nenechali sa nimi pohltiť, čo ich výkonom pridalo na realistickosti. Svojou hereckou zložkou prispeli aj Česi a v snímke výrazne figurujú Aňa Geislerová, Alena Mihulová alebo Ondřej Malý.

Anthropoid zobrazuje celú udalosť stručne a jasne. Doplnením komentára v pozadí by sa film mohol ľahko transformovať na skvelý dokument. Rýchly opis udalostí, ktoré príbehu snímky predchádzali, získa divák v krátkych titulkoch hneď na začiatku filmu, čo laikovi v jednoduchosti objasní historické pozadie. Ako úvodné priblíženie udalosti, tak aj zvyšok filmu je jednoduchý, rázny a priamy. Nič sa zbytočne nenaťahuje a ani nezdržiava, príbeh plynie pokojným tempom, ktoré diváka ani nenudí, ani ho neplaší a nemätie v deji. Ten nie je prehnane dramatizovaný a pevne sa drží historických faktov.

Stvárnenia československých hrdinov sa zhostili Jamie Dornan a Cillian Murphy (Foto: slantmagazine.com)

Režisér si nedáva záležať na psychologickom rozbore hlavných postáv. Myšlienky Gabčíka a Kubiša a ich životy do operácie Anthropoid sú z filmu vypustené a snímka vyobrazuje hlavne ich silný patriotizmus a odpor voči nacistickému vedeniu krajiny. Žánrovo sa dá film definovať ako historický thriller. Až na niekoľko krátkych momentov a zopár románikov konajú postavy pragmaticky, a preto film takmer celé dve hodiny napreduje plynule a bez výchyliek.

Príbeh atentátom nevrcholí, drží sa životov hlavných postáv a poskytuje náhľad nielen na ich nasledujúce obdobie života po spáchaní atentátu, ale taktiež ukazuje, ako sa následky podpísali na Gabčíkových a Kubišových blízkych. Následné zvraty v príbehu môžu pôsobiť ako výtvor scenáristu s bujnou fantáziou a zmyslom pre dramatizovanie, to by však musel byť 0pomenutý fakt, že Anthropoid je založený na skutočnej historickej udalosti. Koniec príbehu je patrične vypätý a napriek tomu, že sa film nesie v duchu akčného thrilleru, dramatickosť v závere prekypuje a vďaka nemu snímka poskytuje grandiózne vyvrcholenie.

Snímka je autentickou reflexiu skutočnej udalosti (Foto: traileraddict.com)

Silnou zložkou dodávajúcou filmu napätie je obmedzené použitie hudby. Sem-tam slúži ako dekorácia v pozadí, napríklad pri návšteve barov, ale muzika, skomponovaná Robinom Fosterom, sa objavuje predovšetkým v kľúčových momentoch príbehu a značne dramatizuje danú scénu, čo jej dodáva tú správnu dávku napätia a emóciu.

Zachytenie obdobia Česka počas druhej svetovej vojny je priam pastvou pre oči. Do najmenších detailov je prepracovaná Praha, v ktorej sa takmer celý príbeh odohráva. Pri aranžovaní interiéru bytov nezostala žiadna drobnosť bez povšimnutia a divák tak môže vidieť dôsledne autentický náhľad do vojnového obdobia a života. Síce sa vo filme nájde aj zopár záberov, ktorých počítačové spracovanie priam bije do očí, dojmy zo snímky to však nekazí.

Snímka hľadí na české a slovenské dejiny s odstupom a históriu nijako neprikrášľuje a nezveličuje, aby komerčne alebo emočne zaujala. Vynecháva subjektívny pohľad a hľadí na veci tak, ako boli. Sean Ellis uplatnil pri stvárnení dejín racionálny postup a vďaka jednoduchosti a spontánnosti  spracovania príbehu je film Anthropoid pútavý a veľmi autentický.

Na našej facebookovej stránke sa opäť môžete zapojiť do súťaže o 2 lístky do ktoréhokoľvek Cinemax-u. 🙂

Marcel Kušnír

Verný filmový fanúšik. Tento fenomén sa ma drží už nespočetne veľa rokov a preto aj väčšinu svojich článkov venujem filmovej téme. Okrem filmov som veľkým milovníkom hudby a literatúry. V obľube mám hlavne thrillery (čo platí aj pre knihy aj pre filmy). Preferujem rockovú a metalovú hudbu, no taktiež si veľmi rád vypočujem filmové soundtracky. Voľné chvíle si rád spríjemním dobrým filmom alebo knihou.