Lifestyle

Antistresové okienko: videá, pri ktorých si oddýchnete

Úľavu od stresu možno dosiahnúť s kvalitnými slúchadlami aj na YouTube (Foto: pexels.com)

Šepkanie, šušťanie papierom, česanie vlasov… Nič z toho nie je tým, čo by ste vo videu očakávali. Koho by už len zaujímalo počúvať a pozerať sa na to? Jeden by pri tom akurát tak zaspal. Aha, no moment, zaspal?! No čo ak je to teraz jediné po čom túžite? V tom prípade si otvorte YouTube, napíšte skratku ASMR a pripravte si kvalitné slúchadlá. Prečítajte si, čo môžete očakávať a za aký čas to vlastne môžete zaspať.

Videá na YouTube sa tešia priazni a dokážu poslúžiť pri rôznych príležitostiach. Či už ide o zábavu, relax, zabíjanie nudy, inšpirovanie, alebo vzdelávanie, vlogeri a iní prispievatelia dokážu ľuďom ponúknuť vždy to, čo potrebujú. Mimo hudobných skladieb však na internete dlho neexistovali videá, zamerané na zbavovanie úzkosti, stresu, upokojovanie či uspávanie. Ak v skúškovom období potrebujete práve to a nikdy si nenecháte ujsť zaujímavé video, máme pre vás tip na videá, ktoré vám môžu znížiť tep. 🙂

Fenomén menom ASMR

ASMR je akronymom anglického názvu pre autonómnu senzoricko-meridiánovu reakciu (Autonomous Sensory Meridian Response). Tento jav pomenovali niektorí experimentátori či zvedavci a začali ho vkladať do videí. Rýchlo sa ukázali jeho možnosti. Na divákov podľa niektorých názorov pôsobí a funguje vďaka tomu, že pri sledovaní dochádza ku istej forme synestézie – v psychológii opísanému javu, v ktorom podnet pôsobiaci na daný zmysel vyvoláva aj pocit charakteristický pre iný zmyslový orgán.

Youtuberi tvoriaci ASMR obsah využívajú špeciálne, citlivé mikrofóny. Pri prehratí priestorovo počujete zvukovú stopu vo vašich slúchadlách. Keď sa vloger priblíži k mikrofónu, počujete ho tak akoby bol bezprostredne pri vás a šepkal vám do ucha. Niektorí pracujú veľmi premyslene aj s kamerou, čo len umocňuje „hypnotický“ efekt. V mnohých prípadoch majú ASMR kanály tisíce odberateľov. Najobľúbenejšie videá zaznamenali milióny zhliadnutí.

Zimomriavky nadovšetko

Mnohí ľudia reagujú na tieto „sedatívne výtvory“ citlivo. Možno patríte medzi tých šťastlivcov. Sila reakcie môže byť závislá aj od toho, ako obľubujete jednotlivé zvuky v každodennej realite. Typickou reakciou sú zimomriavky, zvláštne pocity brnenia v hlave či iné zvláštne dojmy. Mimo toho sa dostavuje aj príjemne uvoľnenie, relaxácia a spánok. Reakcie na tento obsah sú však individuálne, nie na každého to pôsobí tak, ako by malo. Časť divákov pri sledovaní síce bude zívať, ale od nudy. Prípadne sa zasmeje alebo sklamane bude hľadať úľavu od starostí niekde inde.


Medzi najčastejšie používané zvuky patrí šepkanie, klopanie, škrabanie, listovanie, šušťanie, česanie, písanie a dokonca mľaskanie. Obľúbenosť ASMR je na vzostupe. Množstvo zhliadnutí a pozitívnych reakcií motivujú čoraz viac youtuberov, aby točili tento typ obsahu. Dopyt využívajú aj českí youtuberi, stále väčší počet z nich sa zameriava práve na tvorbu týchto videí. Na Slovensku sa však zatiaľ tvorbe na túto tému nevenuje nikto.

Stretli ste sa už niekedy s týmto druhom videí a majú na vás účinok ? V časoch, kedy robia starosti rôzne povinnosti, je každý prostriedok na relax plusom. Webový obsah sa prispôsobil aj týmto potrebám a priaznivcov pribúda. Kuriózny druh videí akým je ASMR priťahuje pozornosť a možno si získa aj vašu priazeň. 😉

Patrik Čigáš

Roztržitý puntičkár s citom pre nezvyčajné veci. Rozplývam sa v britskom humore, hľadajúc základnú otázku života, vesmíru a vôbec. Často sa venčím na čerstvom vzduchu v pekných pozostatkoch slovenských lesov. No a popritom všetkom píšem, aby som nezabudol čo sa vlastne stalo. Moja pozornosť pritom smeruje hlavne na knihy, vychytávky z internetu a zaujímavé kultúrne podujatia.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *