Komentáre

Autorstvo a tvorba umenia s výzvami umelej inteligencie

AI je novou elektrinou. Slová Andrewa Nga, byváleho vedúceho AI výskumu v spoločnosti Google. Umelá inteligencia bude mať podľa predpovede Andrewa transformujúci efekt na všetky známe oblasti podobne, ako mala elektrina na začiatku 20. storočia.

Ak ide konkrétne o umenie a živú tvorbu autorov, mnohí ľudia majú obavy, ako to bude v budúcnosti v tejto oblasti vyzerať a čo môžu očakávať. Práve v tomto je mnoho skeptikov, pretože všeobecne považujeme umenie ako niečo veľmi ľudské a vyjadrujúce len nás – ľudí. Čo sa však stane, ak niečo, s čím sa tak stotožňujeme a čo nás až tak veľmi definuje v našej jedinečnosti, dokáže robiť niekto alebo niečo iné aspoň tak dobre ako my?

Margaret Boden: „Umelá inteligencia nás núti prehodnotiť, čo to znamená byť kreatívny. Ak môže AI generovať poéziu alebo hudbu, čo to znamená pre našu vlastnú jedinečnosť?

Zdroj:www.hollywoodreporter.com
Zdroj:www.hollywoodreporter.com

Platíme za autora alebo za príbeh? Jednou z hlavných charakteristík umenia je aj „vyjadrovanie samého seba”. Ak sa na to pozrieme z tejto definície, koho teda vlastne vyjadruje umelá inteligencia? Umelá inteligencia nie je inteligenciou, ktorá si je vedomá samej seba. Umelá inteligencia napríklad o sebe neuvažuje ako o osobe, ktorá je inteligentná, pretože o sebe uvažovať nevie. Neutvára si rôzne identity, s ktorými sa stotožňuje ako ľudia a nie je ani podmienená osobnými emóciami ako my. Umelá inteligencia je simulovanou inteligenciou, s ktorou sa však človek v praxi porovnávať nemôže (už len kvôli množstvu uchovávaných dát). Teda v prípade, ak platíme za príbeh, AI ho dokáže vytvoriť, alebo povedzme nasimulovať ľudskú kreativitu so všetkým, čo k tomu patrí. Ak však platíme za autora, umelá inteligencia nikdy nemôže poskytnúť „tvár za dielom”, ktorý vytvorila.

Na zhrnutie tohto odseku použijem výrok „otca modernej informatiky” Alana Turinga: „Otázka, či stroje môžu myslieť, je rovnako dôležitá ako otázka, či ponorky môžu plávať.” Turing týmto výrokom naznačil, že schopnosť „myslenia” stroja nie je zhodná s ľudským myslením, ale je rovnako funkčná. Umelá inteligencia je schopná nám poskytnúť to, čo hľadáme, a čo sme doteraz tvorili len my, no nie je za tým žiadna osoba, ktorá je ako my.

canterbury.ai
canterbury.ai

Ak sa zaoberáme tým, či má zmysel dnes a do budúcna rozlišovať medzi ľudským živým autorom a umelou tvorbou, praktická odpoveď znie nie, pretože to nebude možné rozlíšiť. Samozrejme, živí autori a zástancovia „živého umenia” by si svoju klientelu našli, pretože množstvo ľudí odmieta umelú inteligenciu už len na základe osobných preferencií a hlavne pri otázke umenia. Tu však nastáva jednoduchá otázka –  čo ak sa budú živí autori pri tvorbe svojich diel nechávať viesť či do veľkej miery inšpirovať umelou inteligenciou? Tým pádom hranice medzi „živým a umelým” by boli veľmi tenké (nerozpoznateľné v praxi). Ako bežný zákazník bude schopný rozoznať, čo bolo v skutočnosti vytvorené umelou inteligenciou a čo len človekom a je skutočne nedotknuté umelou inteligenciou? Museli by sme sa spoliehať na to, že akýkoľvek autor, ktorý stojí za daným dielom, o ktoré máme záujem, sa vie zaručiť a neklamal by pri otázke využitia umelej inteligencie. V budúcnosti sa autentickosť akéhokoľvek diela nebude dať zaručiť.

Autor: Róbert Demčák

Mediálne štúdiá

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *