Nezaradené

BAB 2018: Ako deti rozprávkové chvíle v Slniečku zažili

Kde bolo, tam bolo, za siedmimi slovenskými horami a dolinami, počas utešeného jesenného týždňa sa mesto Prešov premenilo na rozprávkovú krajinu. Navštívili ju totiž všakovaké rozprávkové postavičky z rôznych krajín zázračného animovaného sveta. Prišli sem preto, aby sa stretli s deťmi z Prešova a ukázali im svoj zázračný svet.

Festival Bienále animácie Bratislava (BAB) je spomedzi iných medzinárodných festivalov výnimočný svojím zameraním na animovanú tvorbu pre deti. V poradí štrnásty ročník sa konal v dňoch 8. – 12. októbra 2018 okrem Bratislavy aj v iných slovenských mestách – Prievidza, Košice, Myjava a Prešov. Práve tu, v Prešove, sme sa spolu s deťmi nechali unášať z rozprávky do rozprávky nielen v kine Scala, ale aj v detskej knižnici Slniečko.

Deti zo ZŠ Kendice na animátorskom workshope (foto: Petra Hartmannová)

Poslaním festivalu je priblížiť umeleckú animovanú tvorbu deťom, ale aj dospelým, spoznať a hodnotiť ju podľa kritérií detského diváka a takýmto spôsobom podporovať rozvoj tohto výnimočného druhu umenia. Program v Slniečku bol preto zameraný najmä na praktické spoznávanie tvorby animovaného filmu.

Počas tvorivých dielní mala jedna skupina detí možnosť vidieť, ako samotný animovaný film vzniká a vyskúšať si vytvoriť jednoduché animácie pomocou rôznych metód (napr. kresba, papier, plastelína). Workshopy viedla lektorka Michaela Dušková z partnerskej organizácie festivalu BAB – Združenia Animánia z Českej republiky.

Druhá skupina detí sledovala premietanie kolekcie víťazných filmov z Medzinárodného festivalu animovaných filmov v Annecy 2017 a 2018 vo Francúzsku. Po zhliadnutí filmov dostali deti možnosť nakresliť na papier scénu, postavu či rozprávku, ktorá sa im najviac páčila. Programom ich sprevádzali študenti 2. ročníka bakalárskeho stupňa odboru mediálne štúdiá, ktorí si pre deti pripravili aj rozprávkový kvíz, zaujímavé hry a súťaže.

Pozeranie animovaných filmov (foto: Emília Humeňanská)

Program tvorivých dielní sa deťom veľmi páčil, z knižnice odchádzali veselí a naplnení novými skúsenosťami a zážitkami. V pripravovanej ankete a v rozhovore s lektorkou Miškou Duškovou Vám povieme viac, atmosféru a priebeh tvorivých dielní v Slniečku Vám zatiaľ priblížia fotografie v galérii pod článkom.

 

Článok pre Vás pripravili Emília Humeňanská a Petra Hartmannová.

 

Avatar

Petra Hartmannová

Dievča nie príliš dievčenské, ľúbiace hory, kávu (lungo bez mlieka ak by ste ma chceli pozvať) a vôňu vanilky. Srdce jej zaplesá, keď sa dostane k fotografovaniu, či k písaniu svojich pocitov a poviedok (zatiaľ) do zásuvky. Verí, že všetko, čo sa deje, sa z nejakého dôvodu diať má, a že na dobré veci si treba trpezlivo počkať (čo ale neznamená nič pre to neurobiť...).

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *