Lifestyle

Barbie strháva masku: boduje rozmanitosť

Rozmanitosť krásnych sebavedomých žien (Foto: Simona Lazorová)

Som tučná? Jasné, že som. Vo svojich očiach budem tá najškaredšia najtučnejšia žena s hroznými vlasmi a krivými nohami. Okolo mňa bude vždy množstvo modeliek a missiek (aj keď s orieškami).

Keď niekto povie barbie, hneď mám pred očami dlhonožca s peroxidovou hrivou, osím pásom a veľkými prsiami (ja to teda nebudem). Od roku 1959 bola táto bábika natoľko obľúbená, že sa veľmi rýchlo stala vzorom pre mnoho dievčat, dokonca žien. Videli ste už živú Barbie, dospelú ženu s niekoľkými plastikami, ktorá pripomína skôr horor než rozprávku? Potom asi viete, o čom hovorím. Ja len dúfam, že si deti neobľúbia mimoňov natoľko, že si nechajú vypichnúť jedno oko a to zvyšné umiestniť do stredu tváre.

Blondíny skláňajú hlavy pred zatienenými brunetami (Foto: Marek Suja)
Blondíny skláňajú hlavy pred zatienenými brunetami (Foto: Marek Suja)

Barbie sa stala nezdravým vzorom pre vonkajšiu krásu žien, a to najmä svojou dokonalosťou. Dievčatá v puberte začali vnímať svoje nedostatky – zistili, že sú tučné a nízke brunetky s akné. V roku 2016 sa preto Mattel (výrobca barbín) rozhodol zmeniť túto skutočnosť a dostať sa bližšie k srdciam frustrovaných tínedžeriek. Uviedol teda na trh úplne nové modely bábik, ktoré sú ako skutočné dievčatá – vysoké i nízke, štíhle i objemnejšie, s rôznymi telesnými nedostatkami, s vlasmi rôznych farieb, dĺžok, kučeravé i s rovnými vlasmi, rozličných rás, s rôznymi tvárami, nenalíčené… vedela by som pokračovať ešte dlho, najmä ak si uvedomím tú krásnu rozmanitosť ľudského tela.

Prečo si vlastne tak veľmi ceníme krásu? Ľudský mozog vníma túto vlastnosť jednotlivo, keďže závisí od osobitého vkusu (občas nevkusu, ale aj to je len vec vkusu) každého z nás. Dnes je pohľad ľudí na krásu nevyrovnaný, presne tak, ako ho prezentujú modelingové agentúry a médiá. Asi vám neuniklo, že raz je sexi Cara Delevigne, lebo nemá prsia ani zadok (zato vlastní poriadny kus obočia), a potom zas Kim Kardashian s obrovskými prednosťami i zadnosťami (niekedy aj bez obočia). Kto z koho? Vyberte si.

Je očividné, že s množstvom telesnej krásy prichádza aj veľké sebavedomie a naopak. S pozornosťou, ktorá je venovaná ľudskej peknote (sťa Marína), súvisí aj prílišné zdôrazňovanie príťažlivosti, a to najmä u žien. Ostáva malé zamyslenie – stačí dobre vyzerať na to, aby sme boli sexi? Ak sa pozrieme na svoje skutočné lásky, zistíme, že je za tým omnoho viac, a tak môže byť krásny a sexi úplne každý. A čo je najlepšie, každý si môže nájsť tú svoju najkrajšiu a najpríťažlivejšiu polovičku. 🙂

Avatar

Simona Lazorová

Možnosť niečo vám napísať sa mi spája s lifestylom a hlavne módou. Pozrite
sa preto spolu so mnou na všetko, čo práve letí.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Instagram

Something is wrong.
Instagram token error.