Lifestyle

BeReal – aplikácia plná nebezpečenstiev

Zdroj: bere.al

Aplikácie boli, sú a aj naďalej budú súčasťou našich každodenných životov. Je jedno či hovoríme o Messengeri, Instagrame alebo o menej známej aplikácii BeReal, ktorá je však oproti predchádzajúcim dvom o čosi iná – ukrýva v sebe hrozby, ktoré si jej používatelia neuvedomujú.

BeReal – alebo ako mnohí hovoria: novodobý anti Instagram – je aplikácia, na ktorej nenájdete žiadnu selfie s filtrami, ktoré z vás spravia kráľovné krásy. Práve naopak. Na tejto platforme uvidíte len fádne tváre kamarátov, ktorí konečne vyzerajú normálne a nie ako figuríny vo výklade drahého obchodu. Čím je BeReal pre používateľov zaujímavá? Pripomína dobu, kedy nikto nemal potrebu tráviť nespočetne veľa času upravovaním fotiek. Práve preto si medzi mladými Slovákmi získava čoraz väčšiu popularitu.

Nastane chvíľa, kedy zatieni aplikácia BeReal Instagram? (Foto: nbcnews.com)

Ako aplikácia funguje?

Používanie aplikácie je skutočne jednoduché – v náhodnom čase počas dňa vám aplikácia pošle upozornenie. Po obdržaní tohto upozornenia máte časový limit dvoch minút, počas ktorých sa odfotíte a fotografiu uverejníte. Uverejnené fotografie zmiznú po 24-hodinách. Pýtate sa kto môže vaše fotky vidieť? BeReal zobrazuje vaše fotky vašim priateľom. Môžete sa tiež rozhodnúť zdieľať svoj obrázok verejne, ale uvidia ho iba tí, ktorí tiež zdieľali obrázok BeReal počas výzvy v daný deň. Ak príspevok počas dvoch minút nestihnete uverejniť, nestane sa vôbec nič – neubudnú vám sledujúci, ani nezaplatíte pokutu.

Aj keď sa táto aplikácia môže zdať úplne bezpečná, nie je to tak celkom pravda.

Upozornenie, ktoré vás informuje o tom, že je čas si spraviť fotku. (Foto: cnbc.com)
  • Môžete si sem pridať hocikoho, aj úplne cudzích ľudí. Áno, je to typické aj pre iné aplikácie, ktoré v súčasnosti používame, ale v tomto prípade je to o to vážnejšie, keďže BeReal používajú najmä mladí ľudia vo veku od 13 rokov.
  • Uverejňovanie nevhodných fotiek. Či už ide o fotografie nahých tiel alebo dokonca fotky vášho domu, na túto aplikáciu nepatria – vlastne nepatria nikam. Fotografie ostanú v systéme aplikácie ešte dlhé roky a sami vývojári prezradili, že neručia za to, aké fotografie sa na platforme uverejňujú. Preto si dávajte pozor na to, čo uverejňujete.
  • Zdieľanie vašej polohy. Stačí jednoducho vojsť do nastavení vo vašom telefóne a vypnúť zdieľanie polohy, pretože uverejnením fotky verejne nezdieľajú len fotku, ale aj svoju polohu.

Nezabúdajte však, že súkromie si musíte strážiť vy sami a tiež sami rozhodujete o tom, aké príspevky tu uverejníte. Zamyslite sa, je to stále aplikácia, o ktorej ste si mysleli, že je bezpečná nie len pre vás, ale aj vaše okolie?

Simona Drabiščáková

Zvyčajne zamyslená, so smartfónom v ruke. Rada spieva a vystupuje pred kamerami. Do práce, ktorá ju má reprezentovať, dáva maximum a vždy sa snaží naplno využiť svoj voľný čas.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *