Nezaradené

Bienále animácie Bratislava opäť zavítali do Prešova

Jedinečný festival detských animovaných filmov – Bienále animácie Bratislava (BAB 2018) tento rok opäť potešil aj Prešovčanov. V termíne od 9. — 12. 10. 2018 si v  Prešovskom Kine Scala a v priestoroch Prešovskej univerzity mohli malí aj veľkí filmoví nadšenci vychutnať množstvo animovaných filmov v jednotlivých súťažných pásmach.

Počas druhého októbrového týždňa sa pod záštitou medzinárodného domu umenia pre deti a mládež BIBIANA konal XIV. ročník medzinárodného festivalu animovaných filmov BAB 2018, ktorý okrem Košíc, Prievidze a Myjavy už po druhýkrát zavítal aj do Prešova.

Prvé tri festivalové dni (9. — 11. 10. 2018) sa odohrali v Kine Scala. Premietalo sa v dvoch časových pásmach, počas ktorých si nielen malí diváci mohli vychutnať niekoľko pútavých filmov v šiestich súťažných blokoch. Okrem slovenskej a českej animovanej tvorby si tak návštevníci kina mohli pozrieť aj animované filmy z Nemecka, Ruska, Talianska, Argentíny, Mexika, Japonska či dokonca aj z Taiwanu.

Malí návštevníci Kina Scala (Foto: Marcel Mravec)

Vo štvrtok (12. 10. 2018) si diela od maďarských, chorvátskych, estónskych či nórskych tvorcov mohli užiť aj študenti Prešovskej univerzity. V posledný deň festivalu sa, ako sme spomínali v predchádzajúcich článkoch, totiž premietalo siedme a ôsme súťažné pásmo aj na Filozofickej fakulte PU v miestnosti č. 91.

Festival svojim divákom ponúkol nekomerčný typ produkcie a kvalitné animované filmy z Portugalska, Francúzska, Lotyšska, Brazílie, USA a mnohých ďalších krajín.

„Poslaním projektu je priblížiť deťom hlavne nekomerčnú tvorbu animovaných filmov z celého sveta. Sú to filmy, ktoré nie sú bežne dostupné v televízii,“ objasnila organizátorka a koordinátorka festivalu v meste Prešov Lenka Regrutová.

Okrem premietania filmov v kine, na ktorom sa denne zúčastnilo niekoľko stoviek mladých divákov, boli pripravené aj iné sprievodné podujatia určené nielen pre deti. ,,Súčasťou festivalu boli aj tvorivé dielne a animácie v detskej knižnici Slniečko a večerné premietania v literárnej kaviarni Viola, kde boli animované filmy určené pre dospelých,“ prezradila organizátorka Lenka Regrutová.

Tvorivé dielne s rôznymi technikami animácie v detskej knižnici Slniečko (Foto: Marcel Mravec)

 

XIV. ročník BAB pozná svojich víťazov

Celý festival vyvrcholil v piatok 12. 10. 2018 slávnostným odovzdávaním jednotlivých ocenení v Zrkadlovej sieni v Primaciálnom paláci v Bratislave, ktoré udelila osemčlenná medzinárodná porota.

Cenu VIKTORA KUBALA za najlepší súťažný film získalo dielo s názvom Vrkoč a pán Nespavosť od lotyšskeho režiséra Edmunda Jansonsa. Film napomáha deťom čeliť strachu a iným negatívnym emóciám a ukazuje, ako ich prekonať. Jedinečnú atmosféru filmu umocňuje exceletná animátorská technika.

Vrkoč a pán Nespavosť (Autor: ATOM ART)

Cena UNICEF bola udelená filmu Iný od režisérky Parastoo Cardgar z Iránu. Film zaujímavými prostriedkami poukazuje na problémy inakosti a integrácie čím zdôrazňuje unikátnosť jednotlivca.

Iný (Zdroj: Youtube)

Cenu Sv. VOJTECHA za najlepší film z krajín Višegrádu získal film Hurá na čučoriedky! od českých režisérok Kateřiny Karhánkovej a Alexandry Hetmerovej Májovej. Tie zaujali mladého diváka prostredníctvom hravého jazyka a veselej frašky, vďaka čomu vznikol film, ktorý šikovne a vtipne zachytáva všetky možné spôsoby ako sa zbaviť štikútania.

Hurá na čučoriedky! (Zdroj: Youtube)

Prémia Literárneho fondu bola udelená známej slovenskej režisérke a animátorke Kataríne Kerekesovej za film Websterovci — Ocko hrdina, ktorý hovorí o ľudských vzťahov, o dôležitosti pomoci v ťažkej chvíli, pričom kladie dôraz na súdržnosť rodiny, obetavosť a nezištnosť jednotlivých členov.

Websterovci – Ocko hrdina (Zdroj: Youtube)

Po skončení súťažných filmov každý z návštevníkov kina obdržal hlasovací lístok, prostredníctvom ktorého si mohol vybrať film, ktorý sa mu najviac páčil. Do hlasovania sa zapojilo 8528 divákov a Cenu detského diváka si odniesol český animovaný film s názvom Vianočná svadba snehuliaka Karola od režiséra Petra Vodičku.

Vianočná svadba snehuliaka Karola (Zdroj: Youtube)

Článok pre Vás pripravili Henrieta Hlinková a Daniela Handlovičová.

Avatar

Daniela Handlovičová

Absolventka filmovej školy, ktorej záujmy siahajú aj za hranice kinematografie. Aktuálne je študentkou mediálnych štúdií a jej revírom je spravodajstvo a kultúra.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *