Kultúra

Budúci týždeň športujeme, besedujeme i sedíme na konferencii

(Foto: Michal Ivan)

Minulý týždeň bol v znamení poľskej kultúry i poľskej kuchyne. Tentokrát Fakulta športu PU organizuje Univerzitné dni športu. Žiadne váľanie šuniek na intráku či doma, príďte sa radšej hýbať. Kto má predsa len radšej vysedávanie, Inštitút histórie organizuje medzinárodnú vedeckú konferenciu pod názvom Hranice a pohraničia II.
V meste to bude opäť žiť. Literárne soireé, beseda s Danielom Pastirčákom, a aj tanečníci sa majú kde vyblázniť — v Ponorke alebo Encore klube. Všetko sa nám do našej ponuky vtesnať nepodarilo. Garantujeme vám však, že každý si príde na svoje.

UNIVERZITNÉ AKCIE

Zapojiť sa už asi nedá, ale príďte sa aspoň pozrieť, program je pestrý... (Foto: unipo.sk)
Zapojiť sa už asi nedá, ale príďte sa aspoň pozrieť, program je pestrý… (Foto: unipo.sk)

Okrem Dní športu sa na pôde Prešovskej univerzity uskutoční aj medzinárodná konferencia, nad ktorou prevzal záštitu sám rektor univerzity, Peter Kónya.

Pozvánka na historickú konferenciu. (Foto: FB Inštitút histórie)
Pozvánka na historickú konferenciu (Foto: FB Inštitút histórie)

Kompletný program si môžete pozrieť na FB stránke Inštitútu histórie Prešovskej univerzity.

UTOROK (14. 11. 2017)

V obľúbenom klube Wave sa v rámci projektu Kino Pocity bude od 19.30 premietať film Lajka (Projekt 100). Autorom snímky je Aurel Klimt, ktorý je absolventom Katedry animovanej tvorby na pražskej FAMU. Okrem množstva krátkometrážnych snímok vytvoril už spomenutú Lajku (2017), ktorá je jeho prvým dlhometrážnym filmom. Žánrovo ju možno zaradiť medzi animované bábkové sci-fi muzikály.

Bábková lajka... (Foto: FB Wave klub)
Bábková lajka… (Foto: FB Wave klub)

 Niečo o filme…
Fenka Lajka žije na periférii ruského veľkomesta. Nemá to ľahké. Po odchyte je ale preškolená na priekopníčku kozmonautiky. Hneď po štarte do vesmíru, Lajku nasleduje množstvo ďalších zvierat vypúšťaných z Houstonu a Bajkonuru. Zvieratá blúdia vesmírom, až nakoniec prostredníctvom čiernej diery šťastne začnú obývať vzdialenú planétu. Po dlhej dobe harmonického a nikým nerušeného súžitia s miestnymi živočíchmi k nim však doputujú aj dvaja ľudskí kozmonauti…

Vstupné sú 3€, (s preukazom fFK 2€).

STREDA (15. 11. 2017)

V rámci programu novembrového festivalu Alternatívny kvocient, ktorý organizuje Wave – centrum nezávislej kultúry sa uskutoční od 19.00 hodiny Literárne soireé. Večer hudobne spríjemní Kristian Harting z Dánska.

Logo akcie Literárne soireé. (Foto: FB Wave klub)
Logo akcie Literárne soireé (Foto: FB Wave klub)

Kristíán je trubadúr na cestách, žijúci vo folk-trip-hop-blues-metalovom vesmíre. Pri hre používa okrem gitary a svojho hlasu i basový syntetizér a rôzne iné elektronické a akustické efekty.
Špeciálny hosťom bude Tomáš Ulej.

Vstup je voľný.

Libresso Books & Coffee  pozýva stráviť inšpiratívny večer v spoločnosti SOM IDEALISTA a I can academy.

Pozvánka na stretnutie s "idealistami". (Foto: FB Libresso)
Pozvánka na stretnutie s “idealistami” (Foto: FB Libresso)

NA UDALOSŤ JE POTREBNÉ SA ZAREGISTROVAŤ CEZ TENTO FORMULÁR, ABY STE MALI ISTÉ MIESTO → http://bit.ly/2j7WeI0

Na novembrovej besede budete mať možnosť bližšie spoznať zakladateľku projektu a fanpage Som idealista, Ivet Tomáškovú, a taktiež Michala Hrehuša, zakladateľa I Can Academy, Myšlienky dňa a autora motivačných kalendárov a diárov. Hudobným hosťom podujatia bude skupina Wandererove Segry. Moderovať bude Zuzana Hrabčáková.

V rámci projektu Tehla sa v Christianii predstavia mladí a ambiciózni architekti z ateliéru dufART. Zúčastneným porozprávajú o začiatkoch, výhodách i utrpeniach podnikania v oblasti architektúry v prešovskom regióne.

Vstupné sú 2€. Platí sa na mieste.

ŠTVRTOK (16. 11. 2017)

literárnej kaviarni Viola bude doslovný literárny sviatok. Od 18.00 hodiny sa uskutoční beseda s Danielom Pastirčákom, symbolicky, v predvečer udalostí novembra ´89.
Predstavovať tohto prešovského rodáka azda netreba. Je kazateľom Cirkvi bratskej, spisovateľ, výtvarník. Okrem tejto činnosti sa spolupodieľa na formovaní občianskej spoločnosti.

Daniel Pastirčák vo Viole. (Foto: FB Viola)
Daniel Pastirčák vo Viole (Foto: FB Viola)

Diskusia vo Viole sa iste neobíde bez obzretia sa na udalosti novembra 89´ i pohľadu na obraz našej prítomnosti. Necháme však priestor i autorskému čítaniu z literárnych diel Daniela Pastirčáka, a tiež priestor pre vaše otázky.
Hudobný hosť: Mária Mamrillová (spev)

Vstupné sú 2€.

Wave – centrum nezávislej kultúry prináša v rámci festivalu Alterantívny kvocient hudobno-divadelný koncert pod názvom Divadelná Kabinet Východňara (PRArituálna tragifraška).

Pozvánka na divadelný kabaret. (Foto: FB Viola)
Pozvánka na divadelný kabaret (Foto: FB Wave klub)

Čo sa stane, keď tridsiatnik uverí tej pravej teórii? Nič, pretože nič viac, ako pravá teória už neexistuje. Existuje iba kompót, lečo a 52-ka… a potom už len spirituálna kóma uprostred fermentujúceho cukru, ktorý nikto nikdy do kvasu nepridal…

Scenár: Stanislav Bilý
Dramaturgia: Peter Nedviď
Réžia: Zdravko Chladič

PIATOK (17. 11. 2017)

Piatkový večer vo Wave klube od 21.00 hodiny bude patriť skupine Talkshow, ktorá nás poteší novými skladbami z aktuálneho EP Epic nahrávaného v Amsterdame v Redbull studios. Skupina má na konte 2 albumy – Kunst a Talkshow. Okrem festivalov Grape, Pohoda, Waves, Rock for People, Colours of Ostrava, On the Rocks sa predstavila ako predskokan The Horrors, The Death Set či MFMB.
Hosťom skupiny bude Dave Branningan, indierocková formácia, ktorá bola nominovaná na Radio_Head Awards ako objav roka. Vydala album Young Creatures a reprezentovala Slovensko na 25. ročníku festivalu SZIGET.

Vstupné sú 3€.

Prešovská stár - Edo Klena. (Foto: FB Viola)
Prešovská stár – Edo Klena (Foto: FB Viola)

Sviatočný deň sa bude niesť v duchu spomienok na revolúciu, ktorá pre nás znamenala slobodu. Pri príležitosti tohto sviatku (sviatok oslavuje aj Ulica 17. novembra, na ktorej sa nachádza väčšina fakúlt Prešovskej univerzity) vystúpi vo Viole prešovský pesničkár Edo Klena, ktorý je pri tejto príležitosti často pozývaný na rôzne predstavenia.
Umelec bez zbytočného pátosu zaspomína pri tejto príležitosti na Gottwaldovu ulicu (*takto sa kedysi nazývala Ulica 17. novembra). Pri spomienkových, ale aj iných pesničkách mu bude pomáhať jeho kamarát Lukáš Valkučák.

Vstupné je 5 €.

 SOBOTA (18. 11. 2017)

Sobotný večer môžete opäť prežiť na vlnách Wave klubu. Od 18.00 hodiny sa bude konať beseda o architektúre, po nej sa od 21.00 hodiny pokračuje párty s Vladimírom 518 & DJ Mikeom Trafikom a afterpárty s DJ Jazzym. Moderátorom večera je Mišo Hudák.

Vstupné 6€.

NEDEĽA (19. 11. 2017)

Wave klub prichádza v rámci Alternatívneho kvocientu s Rodinným kvízom so začiatkom od 15.00. Zábavný kvíz pre celé rodiny, ale nie len pre ne. Kvíz pozostáva z troch kôl, v ktorých sa dohromady popasujete so 60 otázkami.
Kvíz preverí znalosti o historicky dôležitých medzníkoch, či zaujímavostiach o európskych štátoch, no túto jeseň je hlavou témou životné prostredie.
Dôležitou súčasťou je aj dávka šťastia, ktoré najviac zaváži pri “zabitých otázkach“. Práve na ne sa pýta niektorá zo známych osobností. Kto obľubuje animáky a filmy pre najmenších sa určite nestratí. Kto rád číta knihy, má žolíka v rukáve.
O zábavu je postarané. Ak je Tvojou prednosťou zvedavosť a túžba vyhrávať, príď aj s celou rodinkou či priateľmi a zasúťaž si v Mikro vlnke.

Večer, opäť vo Wave klube, sa bude niesť v duchu extrémne tvrdej zábavy. Od 20.00 hodiny sa začne StandUp comedy Michaela Szatmáryiho. Jeho hosťami budú Tomáš Hudák a Gabo Žifčák, ktorý sa preslávil svojimi videami o Svedkoch Liehovových na youtube.

Michael Szatmáry, Gabo Žifčák a Tomáš Hudák. Pozvánka na standup komikov. (Foto: FB Wave klub)
Michael Szatmáry, Gabo Žifčák a Tomáš Hudák. Pozvánka na standup komikov (Foto: FB Wave klub)

V predpredaji je vstupné 6€/4€ (projekcia na poschodí).

Budúcotýždňová ponuka je viac než pestrá. Besedy, koncerty, soireé, standup Michaela Szatmáryiho (hosť Gabo Žifčák) a množstvo iných zaujímavých akcií. Opäť kopec možností stretnúť jedného z našich redaktorov. Tak, kam vás zaveje jesenný vietor tento týždeň? Podeľte sa s nami v komentároch na našom facebooku.

Avatar

Dominik Verešpej

Študujem učiteľstvo dejepisu a slovenského jazyka a literatúry. Milujem jazdu autom, cyklistiku, výlety do prírody a cestovanie. Kultúra mi tiež nie je ľahostajná. Pasívny šport - to ja môžem.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *