Lifestyle Spravodajstvo

Cestou-necestou za nákupmi do Poľska!

(Foto: pexels.com)

V sobotu som aj ja absolvovala tradičné zimné nákupy v poľskom meste Nowy Targ. Bolo to pre mňa prvýkrát, preto som bola veľmi zvedavá, či je tam tak dobre, ako to opisovali moji priatelia. Prostredníctvom tohto článku vám prinášam svoje zážitky a postrehy. 

Cesta do neznáma!

Keďže tržnica je otvorená vo štvrtok a v sobotu od 06.00 do 15.00 a v nedeľu od 07.00 do 14.00, je potrebné si privstať! To bol aj náš prípad. Vstávali sme presne o piatej ráno a vyrazili sme z Prešova o pol šiestej. Po zvyšok posádky sme išli do Bardejova, preto bola cesta trošku dlhšia a najazdených sme mali 160 km. Ak však plánujete vyraziť aj vy za oblečením, sladkosťami či nábytkom priamo z Prešova, máte na výber z dvoch možností. Môžete ísť smerom na Sabinov (126 km) alebo zvoliť cestu cez Poprad (138 km). Na mieste sa nachádzajú aj kryté predajne, ktoré sú otvorené 7 dní v týždni, tie sme ale nestihli preskúmať.

Pred cestou sa treba pripraviť na to, že vás čaká niekoľko hodín chodenia v chladnom počasí, preto zabudnite na módu, eleganciu a štýlovosť a radšej sa oblečte poriadne ako cibule. Moju prvú návštevu sprevádzal dážď so snehom a k tomu sa pridal aj vietor. Fakt, že som mala na sebe 4 vrstvy oblečenia, ma hrial pri srdci.

A sme tu!

Cesta pri počúvaní poľských rádií zbehla relatívne rýchlo a tržnicu sme našli tiež veľmi ľahko, keďže všade boli jasne viditeľné značky, ktoré nás bez problémov nasmerovali. Čo sa týka parkovania, musím dať jednotku. Miest bolo dostatočne veľa. Keď sme vyšli z auta, čakalo nás rozhodnutie, z ktoré smeru začať, keďže trh je naozaj obrovský a je veľmi ľahké sa v ňom stratiť. Na začiatok je najlepšie určiť si nejaké záchytné body, tie nám veľmi pomohli v orientácii.

Ak by ste sa nevedeli rozhodnúť, do ktorého stánku zavítať, predajcovia vám to uľahčia. Sami vás budú volať popozerať a vyskúšať si tovar. Môžem napísať, že sú veľmi milí a ústretoví, no najmä veľkí obchodníci! Dá sa s nimi dohodnúť na cene a niektorí sú ochotní spustiť aj niekoľko desiatok eur. Nájdu sa však aj takí, ktorí neustúpia, tých je našťastie pomenej.

Štyri hodiny prešli ako voda a my sme mali už plné ruky, čo znamenalo, že nastal čas odchodu. V popoludňajších hodinách dopravu riadili na to určení ľudia, preto sme pri vyparkovaní nemuseli dlho čakať. Problém nastal pri výjazde z mesta, keďže sa nám podarilo mierne zablúdiť. Po 10 minútach blúdenia sme sa dostali na správny smer a naše kroky smerovali za pravým slovenským jedlom na Salaš u Franka, ktorý nájdete v Starej Ľubovni.

(Foto: FB NOVÁ Tržnica /NOWA Targowica/)
(Foto: FB NOVÁ Tržnica /NOWA Targowica/)

Oplatí sa, neoplatí sa?

Takúto otázku si možno kladie väčšina z vás. Podľa môjho názoru sa určite oplatí. Trh je obrovský a každý si tam určite niečo nájde. Veľké zastúpenie mali stánky s oblekmi (v rámci toho aj košele a kravaty), s bundami a s kožuchmi či kožušinami. Zakúpiť si môžete tiež rôzne druhy topánok, nohavíc, tričiek, čiapok a šálov, rôzne vianočné ozdoby. Ak vás z tejto rozsiahlej ponuky nič nezaujme, určite neodídete naprázdno! Na výber máte tiež veľkú ponuku sladkostí, ako napríklad legendárne krowky. Preto ak hľadáte hocičo zo spomenutého, určite sa oplatí trh v Nowom Targu navštíviť. Nevýhodou je možno skutočnosť, že veľa rovnakého tovaru nájdete v mnohých ďalších stánkoch, čiže nie je príliš rôznorodý, to sa však nedá povedať o cenách. Za tú istú vec niekde zaplatíte o 10 eur menej či viac, záleží to na tom, kde daný tovar kúpite. Za veľkú výhodu ale pokladám fakt, že sa dá platiť eurami, s Poliakmi sa výborne dorozumiete a dokonca môžete aj zjednávať cenu.

Na záver môžem len dodať, že my sme si nakúpili všetko, čo sme potrebovali (aj nepotrebovali), a už teraz sa tešíme na ďalšia nákupy na tomto trhovisku. Ak máte nejaké skúsenosti aj vy, neváhajte a rozhodne sa s nimi môžete podeliť v komentároch.

Avatar

Ingrid Oravcová

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *