Rozhovory

Cestovanie je jej prácou

(Foto: Alexandra Kováčová)

Viete, čo je práca snov? Cestovať, baviť sa, relaxovať a spoznávať množstvo zahraničných krajín. Blogerka a cestovateľka Alexandra, ktorá za pár rokov precestovala desiatky krajín, spoznala množstvo ľudí a zažila veľa stresujúcich chvíľ, takú prácu má a v rozhovore vám ju priblíži.

Ako ste sa dostali k tomuto cestovateľskému hobby a ako dlho sa mu venujete?

Lásku k cestovaniu som si vyvinula už ako malá, keď sme s rodinou cestovali hore-dole po Slovensku aj okolitých štátoch blízko za hranicami. Vždy som bola ja tá, ktorá držala mapu v ruke a hovorila ostatným, kam teraz ísť. A tiež som vždy tvrdila, že budem žiť v zahraničí. Od 18-tich rokov sa mi to aj splnilo, keď som študovala v Olomouci a v Madride a hneď po vysokej škole sa zamestnala ako letuška v Škótsku a potom Taliansku. Ale nikdy som nemala rada ten pocit, že mi šéf rozkazuje čo a ako, tak som si v septembri 2010 založila blog o cestovaní a začala si sama organizovať život a svoje ďalšie cesty. Od marca 2011 sa živím už len blogom a cestovaním, za čo som nesmierne vďačná.

Koľko krajín ste doposiaľ navštívili a ktorá z nich vás zaujala najviac?

Keď som dobre počítala, tak 51 krajín a najviac z nich milujem Mexiko, potom Kostariku a Filipíny. Nedávno som sa aj vrátila po mesiaci na Filipínach, to bol teda život! Ale aj tak je pre mňa top Mexiko, lebo má proste úplne všetko, čo si len môžem želať… krásne pláže s bielym pieskom a priezračnou vodou, nádherné pyramídy (moja bakalárska aj diplomová práca boli o aztéckych Indiánoch v Mexiku a ich pyramídach), úžasne milí a usmievaví ľudia, chutné, hoci nezdravé jedlo, čerstvé kokosy na každom kroku a celkovo zaujímavá kultúra. Proste na Mexiku okrem pár nebezpečnejších miest nie je nič, čo by sa mi nepáčilo, a určite ho odporúčam navštíviť úplne všetkým.

Ktoré krajiny plánujete ešte navštíviť?

Všetky zvyšné na svete, čo mi ešte chýbajú, čiže ešte tak tri štvrtiny sveta. To dúfam ešte stíham, kým budem mať 100 rokov, či? 🙂 Ja som naozaj od cestovania závislá a neviem si bez neho predstaviť svoj život, takže sa chcem ísť pozrieť úplne všade, kam sa dá. Najviac sa teším napr. do Austrálie, Peru, Kolumbie a prekvapivo aj na Antarktídu, hoci zimu vôbec nemám rada. Ale prírodu a zvieratá zbožňujem, takže preto.

Alexandra s deťmi z Indie Foto: Alexandra Kováčová
Alexandra s deťmi z Indie (Foto: Alexandra Kováčová)

Čo najzaujímavejšie a naopak najstresujúcejšie ste počas cestovania zažili?

Ťažko mi je vybrať len jednu zaujímavú skúsenosť, lebo na každom výlete zažijem niečo, čo si potom budem stále pamätať. Najčastejšie sú to zoznámenia sa s novými ľuďmi a zážitky s nimi, chvíle s divými zvieratami v prírode (napr. šnorchlovanie so žralokmi obrovskými, tuleňmi, korytnačkami a delfínmi) a potom nečakané a neplánované nové skúsenosti a aj to, keď sa niečo nové naučím (napr. ako niekoľko mesiacov prežiť v pralese). Stretla som sa aj s pár známymi ľuďmi len vďaka blogu (napr. herci Ian Somerhalder a Paul Wesley zo seriálu Upírske denníky) a dostala som sa na miesta, kde by to inak nebolo možné. A stresujúce situácie sú vždy, keď zmeškám nejaký spoj a neviem, či stihnem ďalší, a pritom ma čakajú napríklad 4 dni cesty už aj bez toho zmeškania. 😀

Ako dosiahnuť takúto prácu, ktorá je pre mnohých prácou snov?

Hm, tak to je dosť náročné, to nejde len tak sa u niekoho zamestnať a hotovo. Je to dlhoročná práca každý deň a aj to ešte neznamená, že sa blogovaním dokážete uživiť. Táto téma by bola na veľmi dlhý rozhovor. Hoci mne sa podarilo mojím blogom živiť už 6 rokov, väčšina ľudí má blog len ako hobby. Treba hlavne robiť to, čo vás naozaj baví, inak nebudete mať pri blogovaní trpezlivosť, lebo to je naozaj nekonečný proces, na ktorom treba stále pracovať. Osobne popri blogovaní robím aj ďalšie aktivity, ktorými si viem zarobiť. Nerada sa spolieham len na jednu vec.

Alexandra precestovala mnoho miest jedným z nich je aj Bali
Alexandra precestovala mnoho miest, jedným z nich je aj Bali (Foto: Alexandra Kováčová)

Prečo práve Crazy Sexy Fun Traveler?

Viem, že to je čudný názov a veľa ľudí nevie, čo si má pod tým predstaviť. Sem-tam sa stretávam aj s divnými reakciami, hlavne keď sa snažím spolupracovať s nejakou firmou a manažér sa nechápavo tvári, že o čom je teda tá moja webová stránka? Ale ten názov mám preto, lebo mi nič lepšie ráno o štvrtej hodine, keď som si blog zakladala, nenapadlo. Tak ma totiž volali nejakí známi, keď som ešte pracovala ako letuška. Takže preto ten zvláštny názov blogu, ale fakt je prevažne o cestovaní.

Okrem cestovania sa Alexandra venuje aj zdravej výžive a zároveň cvičeniu. Napísala aj vlastnú e-book Surová strava a cestovanie. Každý deň uverejňuje videá a fotky zo svojich ciest a približuje svojim fanúšikom kultúru danej krajiny, v ktorej sa nachádza. Na svojej webovej stránke o nej nájdete množstvo informácií. Tak čo, dali by ste sa nahovoriť aj vy na prácu snov?

Avatar

Patrícia Gnipová

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *