Šport Spravodajstvo

Cez prekážky vpred! Motto, ale aj zaujímavá prednáška na pôde PU

(Foto: strongviking.com)

FF PU, Prešov — Pohyb je pre ľudské telo dôležitý. Túto informáciu už počul snáď každý človek, ale nie je zlé si túto skutočnosť občas pripomenúť. Aj práve preto sa na Prešovskej univerzite uskutočnila prednáška s názvom Cez prekážky vpred!

Podujatie zorganizovali študentky mediálnych štúdií Kristína Holovinová a Diana Perovičová 7. novembra. Pozvanie prijali zaujímaví hostia, Tomáš Koščuško a Patrik Milata, ktorí sú členmi organizácie OCRA Slovakia, a Ján Kochan, absolvent Prešovskej univerzity, ktorý prítomným predstavil zaujímavé mobilné aplikácie, ktoré nútia človeka hýbať sa.

Maximálna sústredenosť a vypätie síl: aj o tom je OCR (Foto: Vladimír Takáč)

OCRA Slovakia

OCRA Slovakia je občianske združenie, ktoré združuje športovcov a fanúšikov krásneho a raketovo rozvíjajúceho sa športu – prekážkových behov (tzv. OCR). Tento šport si netreba mýliť s dobre známou atletickou disciplínou — behom cez prekážky, ktorú poznáme z televíznych obrazoviek pri prenosoch z atletiky. „Je to krásny, ale aj náročný šport. Stojí to však za to, ten pocit keď dobehnete do cieľa je neopísateľný,“ odznelo z úst jedného zo športovcov.

Prednáška sa zároveň striedala s diskusiou, študenti sa preto mohli dozvedieť aj informácie, ktoré ich skutočne zaujímali. „OCRA Slovakia sa snaží spájať týchto športovcov zo Slovenska, organizuje takéto preteky, ale pomáha aj členom zistiť všetko potrebné aj o iných pretekoch, ktoré sa organizujú aj v zahraničí,“ povedal Patrik Milata.

Tomáš Koščuško pre Unipo Press vysvetlil, ako sa k tomuto športu dostal: „Behal som v tom čase, popri práci, ktorú som vtedy mal. Chcel som sa v tom trošku zlepšiť a ísť si zabehnúť polmaratón. Vtedy som sa dozvedel o tomto športe (beh cez prekážky, pozn. redaktora), tak som si povedal s kamarátom, že to skúsime. Keď som dobehol do cieľa, bol to skvelý pocit, pretože som dokázal veci, o ktorých som si myslel, že nie sú možné. Chytilo ma to a venujem sa tomu doteraz,“ povedal.

Niektoré prekážky sa nedajú preskočiť, treba ich podliezť. (Foto: facebook.com)

Aj mobil dokáže človeka vyhnať do prírody

Mobil nám v dnešnej dobe slúži na množstvo vecí, ale jednu by mu tipoval len málokto. Dokáže vás dostať do prírody. A to vďaka aplikáciám, ktoré prepájajú svet virtuálny a ten skutočný. Svoje o tom vie aj Ján Kochan, ktorý takéto aplikácie predstavil. Na otázku, či takto ladené aplikácie môžu donútiť človeka hýbať sa, pre Unipo Press odpovedal: „Už ich to donútilo.“ Aplikácie typu Pokémon Go, alebo tie so zameraním na zbieranie „pokladov“ v prírode, tzv. geocaching, nás možu nielen zabaviť, ale aj robiť niečo pre svoje telo.

Organizátorky spolu s hosťami. Zľava: Tomáš Koščuško, Kristína Holovinová, Patrik Milata, Diana Perovičová a Ján Kochan (Foto: facebook.com)

Cieľom prednášky bolo ukázať študentom, že voľný čas sa dá využiť aj efektívne. Preto sme si zavolali chlapcov z OCRA Slovakia a absolventa PU, ktorý nám zasa porozprával o prepojení hry a pohybu. Hlavnou myšlienkou bolo, že pohyb je dôležitý aj v 21. storočí,“ povedala pre Unipo Press jedna z organizátoriek, Kristína Holovinová.