Kultúra Spravodajstvo

Čierna komédia Kati vyvoláva smiech cez slzy i zamyslenie nad spravodlivosťou

Profesionálny kat Harry vešia remeslo na klinec (Foto: René Miko)

„Je správne popraviť zlého človeka, niekedy aj dobrého? A čo to urobí s človekom, ktorý musí popravu vykonať? Môže zachovať odstup od svojej profesie? Ovplyvní ho to nejako?“ Divadlo Jonáša Záborského uviedlo premiéru veselo-vážnej hry írskeho dramatika Martina McDonagha, Kati. Na doskách prešovského divadla ožil príbeh z obdobia, keď Spojené kráľovstvo bojovalo so zrušením trestov smrti.

Divadlo Jonáša Záborského na Malej scéne v piatok 20. apríla premiérovalo novú divadelnú hru Kati. Jej autorom je uznávaný írsky dramatik a držiteľ Zlatého Glóbusu, Martin McDonagh. Hra vznikla v roku 2015 a prvýkrát bola uvedená v The Royal Court Theatre v Londýne. DJZ je na Slovensku prvým divadlom, ktoré túto hru uviedlo.

Kati majú v DJZ slovenskú premiéru (Foto: René Miko)
Kati majú v DJZ slovenskú premiéru (Foto: René Miko)

Čierna komédia zo života katov

Dej nás vracia do čias, keď sa v 60. rokoch Anglicko rozhodovalo nad zrušením trestu smrti. Krajina je rozdelená na zástancov i odporcov tejto zmeny. V centre diania sa ocitá posledný profesionálny kat Harry Wade (Igor Kasala), ktorý má  za sebou spolu so svojím kolegom Sydom Armfieldom (Peter Krivý) bohatú kariéru v podobe množstva popravených zločincov. Tŕňom v oku mu je len konkurenčný kat Albert Pierrepoint (Ján Ivan), o ktorom sa povráva, že má vyššie skóre popravených ako Harry.

Po zrušení trestu smrti si Harry otvorí krčmu, v ktorej sa denne stretáva so svojimi štamgastmi. Tí ho pre jeho úspechy zbožňujú. Keď krčmu navštívi záhadný Peter Mooney (Matej Erby), stane sa dejiskom bizarných i vtipných udalostí. Prefíkaný Mooney začne dvoriť Harryho naivnej dcére Shirley (Gabriela Očkajová). Nečakané udalosti vedú k tragickému koncu a prevzatiu spravodlivosti do vlastných rúk…

Sebavedomý Mooney očarí naivnú Shirley (Foto: René Miko)
Sebavedomý Mooney očarí naivnú Shirley (Foto: René Miko)

Za režisérskym spracovaním čiernej komédie s nečakanými zvratmi stojí Michal Náhlík. Hra je oživená nadčasovými piesňami Elvisa Presleyho a atraktívnou „retro“ atmosférou. „Je to čierna komédia, myslíme si, že tam je niečo, nad čím sa dá aj pousmiať. V konečnom dôsledku je táto hra o spravodlivosti, o tom, že je veľmi nebezpečné, keď sa človek bez akýchkoľvek dôkazov, zo svojich subjektívnych pocitov, rozhodne spravodlivosť zobrať do vlastných rúk. A v tom je hra aktuálna pre každú dobu,“ vyjadril sa na margo inscenácie Náhlík. Hoci sa v hre objavuje väčšie množstvo expresívnych výrazov, majú svoju funkčnosť a predovšetkým verne dopĺňajú „krčmový kolorit“.

Hra vyvoláva mnoho otázok

V predstavení sa okrem spomenutých hercov objavia aj Filip Lenárth, Lukáš Šepták, Valéria Fürješová, Matej Lacko, Kveta Stražanová, Peter Lejko, Boris Srník a ďalší. „Ja som mal druhýkrát možnosť byť v hre od Martina McDonagha, prvýkrát to bol Poručík z Inishmore. Musím povedať, že po zhliadnutí Troch bilboardov a Sedem psychopatov je pre mňa McDonagh obľúbeným autorom, podľa mňa je to veľmi významná a výrazná osobnosť,“ vyjadril sa Matej Erby, ktorý stvárnil postavu záhadného Londýnčana Mooneyho.

Hru "komplikujú" viaceré zvraty (Foto: René Miko)
Hru komplikujú viaceré zvraty (Foto: René Miko)

Text Martina McDonagha je pútavý a hercom i režisérovi nedáva veľa priestoru na improvizáciu. „Autor rozdal presné karty a nedá sa pohnúť doľava alebo doprava. I keď je pravda, že mnohé ostáva zahalené i pre samotných inscenátorov. Tak to zrejme ale autor chce, aby sme si kládli otázky my a cez nás to posiela ďalej, aby ľudia, keď odchádzajú z divadla, sa tiež pýtali,“ uzavrel Náhlík.

Nová hra, ktorú uviedlo DJZ teda nesie morálne posolstvo i „smiech cez slzy“. Keďže obsahuje expresívne výrazy, predstavenie je určené pre divákov nad 18 rokov. Inscenácia Kati sa opäť bude hrať v nedeľu 29. apríla o 18.30 na Malej scéne.

Avatar

Legenda hovorí, že sa dokáže premeniť z Evil Queen na SnowWhite - záleží od množstva kofeínu v krvi. Miluje kvety, kávu, bylinkové čaje a všetky knihy na svete, no najviac sa jej zrýchli tep pri severských kriminálkach. Taktiež zbožňuje predstavu, že jedného dňa svoju milovanú Škandináviu aj navštívi. U ľudí nenávidí aroganciu a nedostatok sebareflexie.

1 Komentár

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *