Spravodajstvo

Čítam, čítaš, čítame…

Domček plný kníh pred Caraffovou väznicou (Foto: Michal Ivan)

Kníhkupectvá lákajú zľavami na vybrané knižné tituly, knižnice usporadúvajú besedy so slovenskými autormi a my, vášniví čitatelia, slávime marec ako mesiac kníh, v rámci ktorého môžeme bez výčitiek svedomia minúť hoci aj polku výplaty na ďalšie, čerstvou tlačou voňajúce, prírastky do našich domácich knižníc. Môžeme, ale nemusíme, pretože v dnešnej dobe už jestvujú aj iné možnosti, ako si zaobstarať zaujímavý titul bez toho, aby tým utrpel náš rozpočet. Že na kradnutie nie ste? Žiaden strach, ani ja. Preto pokračujme vo všetkej počestnosti a prenesme sa (momentálne aspoň duchom 🙂 ) na miesto, kde si môžete beztrestne privlastniť knihu, o ktorú máte záujem. Takýmto miestom sa v stredu (16. marca) na chvíľku stali aj priestory prešovskej Caraffovej väznice, kde sa konala už po tretíkrát akcia s názvom Podaj ďalej knihu.

Spomínaný projekt funguje na princípe dobrovoľného darovania nepotrebných kníh, ktoré už čitatelia prečítali, a osvojovania si nových zaujímavých titulov z pestrej ponuky darovaných publikácií. Podľa slov Ľudmily Fedorovej, členky OZ Podaj ďalej a spoluorganizátorky akcie Podaj ďalej knihu:Ide o bezplatnú burzu kníh rôznych druhov a žánrov, ktorej cieľom je poskytnúť knižky aj ľuďom v hmotnej núdzi, na ktorých sa my, ako občianske združenie, orientujeme. Darovanie prebieha počas celého roka a táto burza je len vyvrcholením celého procesu zberu kníh. Je určená pre širokú verejnosť a jej cieľom je spríjemniť ľuďom popoludnie v spoločnosti knižiek a dobrej kávičky od našich sponzorov, a v neposlednom rade podporiť dobrú vec.“

Na slovíčko sa pri nás zastavila aj Ľudmila Fedorová – spoluorganizátorka bezplatnej burzy kníh (Foto: Michal Ivan)
Na slovíčko sa pri nás zastavila aj Ľudmila Fedorová – spoluorganizátorka bezplatnej burzy kníh (Foto: Michal Ivan)

Nové literárne prírastky si našli aj mnohí návštevníci Caraffovej väznice, medzi ktorými nechýbali ani detičky pobehujúce okolo rozprávkových knižiek. Jednou z nich bola napr. aj  Bianka, ktorá sa nám pochválila s jej novým „úlovkom“, krásnou rozprávkou knižkou plnou farebných ilustrácií. So svojimi pocitmi z tohto projektu sa s nami podelila návštevníčka Zuzana Opuchovská, ktorá si spolu so synom odniesla hneď niekoľko knižiek: „Nakoľko doma veľmi radi čítame, vzali sme veľa kníh a určite prídeme radi aj nabudúce. Verím, že už nezabudneme priniesť niekoľko knižiek do tejto zbierky aj my.“

Na svoje si prišli aj detskí návštevníci (Foto: Michal Ivan)
Na svoje si prišli aj detskí návštevníci (Foto: Michal Ivan)
Milovník literatúry potešil pestrý výber kníh aj rozvoniavajuca čerstvá káva (Foto: Michal Ivan)
Milovník literatúry potešil pestrý výber kníh aj rozvoniavajuca čerstvá káva (Foto: Michal Ivan)

Vôňou kávy a pestrým výberom literatúry som sa nechala zlákať aj ja a bez mučenia priznávam, že som si odniesla hneď tri nové „prírastky“. 🙂 Verím, že sa k nim dostanem ešte v marci, aby som vám mohla priniesť možno aj nejakú recenziu.

Avatar

Simona Antolová

Som študentkou piateho ročníka mediálnych štúdií v Prešove. Vo voľnom čase rada varím, pečiem, čítam (hlavne Unipo-press :) ) a vybehnem niekam do prírody.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *