Spravodajstvo

Čo na to unipáci? – Aký máte názor na vzťah na diaľku?

(Foto: Monika Poníková)

Hovorí sa, že láska hory prenáša, no potom je tu aj taká, ktorá neprenesie ani len kopček. My študenti to s láskou máme niekedy naozaj ťažké, pretože naše polovičky často študujú, pracujú alebo žijú v inom meste než my. Preto nás zaujímal váš názor na lásku, ktorá prekoná aj diaľku. Tak čo myslíte, môže takýto vzťah fungovať?

Jozef, Filozofická fakulta

(Foto: Monika Poníková)

„Z určitého uhla pohľadu áno, pokiaľ sú na seba ľudia veľmi citovo naviazaní a takéhoto vzťahu je ťažké sa vzdať. Na druhej strane môže ísť niekedy len o zvyk po rokoch a potom majú ľudia problém od seba odísť. Najväčšia nevýhoda vzťahu na diaľku je absencia osobného kontaktu, hoci internet v dnešnej dobe ponúka rôzne možnosti tzv. stretávania sa, ale nikdy sa to nemôže vyrovnať reálnemu životu.“

Lenka, Fakulta humanitných a prírodných vied

(Foto: Monika Poníková)

„Myslím si, že takýto vzťah môže fungovať, pretože ja takto fungujem už 7 rokov a nesťažujem sa. Niekedy to bolo ťažké, keďže boli časy, keď sme sa videli raz za pol roka, no teraz sa situácia zlepšila a už sa vídavame omnoho častejšie.“

Simona, Fakulta humanitných a prírodných vied

(Foto: Monika Poníková)

Ako sama tvrdí, podľa nej takýto druh vzťahu nemôže fungovať, pretože keď sa dvaja nevidia často, tak iskra, čo je medzi nimi, vyprchá.

Jana, Fakulta humanitných a prírodných vied

(Foto: Monika Poníková)

Vzťah na diaľku nemôže fungovať, pretože takíto partneri nemajú možnosť stráviť spolu dostatok času, ktorý je dôležitý na vytváranie spoločných aktivít a zážitkov.“ Jana takúto skúsenosť ešte nemala, no ak by do jej života prišla láska na diaľku, ako sama dodáva, bola by ochotná sa aj odsťahovať alebo by partner musel prísť za ňou.

Lea, Fakulta humanitných a prírodných vied

(Foto: Monika Poníková)

„Ja so svojím partnerom takto fungujem už dva roky. Síce to nie je veľká diaľka, keďže partner býva na západnom Slovensku a chodí domov každé dva až tri týždne, ale väčšinou sme tie tri-štyri dni spolu, takže nám to zatiaľ funguje.“

Dávid, Filozofická fakulta

(Foto: Monika Poníková)

Dávid s takýmto druhom vzťahu zatiaľ nemal skúsenosť, no myslí si, že keď sú dvaja ľudia od seba, tak vzťah ochladne, chémia vymizne a postupne si partneri zvyknú na život bez seba.

Bianka, Filozofická fakulta

(Foto: Monika Poníková)
Ilustračná fotografia (Foto: Monika Poníková)

Bianka so vzťahom na diaľku, naopak, mala skúsenosti, a hoci sa už skončil, ako sama tvrdí, u nej vzdialenosť nebola dôvodom na rozchod.

Dávid, Filozofická fakulta

(Foto: Monika Poníková)

„Myslím si, že by to nefungovalo, pretože na normálny vzťah treba nejaký kontakt.“ Dodáva tiež, že takýto vzťah je najmä o dôvere a partneri by sa mohli navzájom podozrievať, čo by viedlo k narušeniu vzťahu.

(Foto: Monika Poníková)

O svoju skúsenosť sa podelila aj naša redaktorka Dominika Sedláková, ktorá hovorí: „Kým som nezažila vzťah na diaľku na vlastnej koži, úprimne som si myslela, že je to hlúpe, ale v živote sa dejú rôzne veci a ja som sa dostala do takéhoto vzťahu. Myslím si, že ak sa dvaja ľudia naozaj ľúbia a naozaj obaja chcú, tak sa to dá krásne vydržať, a možno aj ten vzťah na diaľku má svoje čaro a sme si vzácnejší. Najpodstatnejšie ale je, aby tí dvaja vedeli, že je to len na určitý čas, napríklad na rok alebo dva, a potom už budú spolu.“

Čo na záver? Možno len to, že láska je nevyčerpateľná téma našich životov, preto by sme si ju mali vychutnať dosýta so všetkým, čo k nej patrí. 🙂

Ingrid Oravcová