Spravodajstvo

Čo na to unipáci? – Máte už prácu na leto?

(Foto: Monika Poníková)

Pomaličky sa nám končí semester a začína sa leto, na ktoré sa už isto všetci veľmi tešíme. Pre niekoho toto obdobie znamená zábavu v podobe cestovania a dovoleniek, iní ho zasa prežívajú pracovne. Ak patríte k druhej skupine, určite viete, že na to, aby ste mohli v lete pracovať, je dôležité začať sa po nejakej práci obzerať už teraz, pretože viaceré agentúry, najmä tie, ktoré ponúkajú vycestovanie do zahraničia, pomaly uzatvárajú počet uchádzačov. My sme sa tentoraz vybrali na chodby Pedagogickej fakulty našej univerzity, aby sme zistili, či už máte brigádu na leto.

Anna, Pedagogická fakulta

„Ja brigádujem celý rok pri pokladni v známom obchodnom reťazci. V lete by som však chcela ísť pracovať do Nemecka, ale ešte neviem, či mi to vyjde.“

Denisa, Pedagogická fakulta

Rovnako ako jej predchodkyňa Anna aj Denisa si celý rok popri škole privyrába. Čo sa týka zahraničnej brigády, žiadnu zatiaľ neplánuje.

Viktória, Pedagogická fakulta

„Brigádujem už asi tri roky v bazári s telefónmi vo Vranove nad Topľou, takže prácu mám v podstate už aj na leto.“ A či Viktóriu láka aj zahraničie? V tom má jasno: „Nie, neláka ma to, aj keď tam mám známych, ktorým sa v zahraničí páči. Ja sa tam nejako nehrniem.“

Jana, Pedagogická fakulta

„Každé leto chodím na brigády. Určite plánujem ísť do zahraničia, pretože rada skúšam nové veci. Od strednej školy som už bola v Škótsku, Rakúsku, Česku a tento rok chcem vyskúšať Holandsko.“ Jana zahraničie odporúča, pretože človek má možnosť zlepšiť si svoju angličtinu a ešte si aj dobre zarobiť.

Ivana, Filozofická fakulta

„Väčšinou chodím každé leto na brigádu, či už do Nemecka, alebo do Talianska, ale tento rok plánujem len dovolenku.“

Ak neviete, kde alebo ako si privyrobiť nejaké to euro navyše, pomôcť vám môže Študentský servis, ktorý má svoju pobočku aj v hlavnej budove Prešovskej univerzity. Nájdete ju hneď pri vchode. Stačí len prísť a zaregistrovať sa, čo vám zaberie maximálne 5 minút, a neplatíte žiadne poplatky. Tento servis nám v krátkosti bližšie predstavila jeho pracovníčka Lucia Dolejšová. Spýtali sme sa jej, či sú medzi ponukami práce aj možnosti zahraničnej brigády.

Lucia Dolejšová, Študentský servis

„Študentský servis je pracovná agentúra, ktorá poskytuje služby študentom, ale aj nezamestnaným. V ponuke máme brigády dlhodobého aj krátkodobého charakteru. Čo sa týka práce cez letné mesiace, naši klienti majú možnosť vycestovať do Českej republiky, konkrétne na Moravu, kde im ponúkame prácu v potravinárskom priemysle.“

(Foto: Ingrid Oravcová)

Minulý týždeň som aj ja mala možnosť si trochu privyrobiť na veľtrhu ABC stavebníctva a záhrady, ktoré sa konalo v Mestskej hale. V mojej náplni práce bolo rozdávanie letákov pre návštevníkov, a ako máte možnosť vidieť, rovno v takomto super oblečení. Práca sa mi veľmi páčila, pretože sa tu zišiel super kolektív, len nohy ma príšerne boleli. Preto chcem týmto vzdať hold ľuďom, ktorí každý deň musia vo svojom zamestnaní stáť osem hodín!

Verím, že už prácu na leto máte a ak nie, tak sa skúste informovať napríklad aj v Študentskom servise, ktorý vám istotne veľmi rád a ochotne pomôže. Práci zdar! 🙂

Ingrid Oravcová