Spravodajstvo

Čo na to unipáci? – Plánujete ísť na Erasmus?

(Foto: Monika Poníková)

Prešovská univerzita je miesto, ktoré ponúka mnoho možností, ako si spestriť študentský život. Jednou z nich je aj program Erasmus+, ktorý vám umožní spoznať novú krajinu, ľudí, zlepšiť si svoje jazykové schopnosti v cudzom jazyku a v neposlednom rade vám prinesie množstvo zážitkov a skúseností, ktoré sú pre život naozaj veľmi potrebné. Nás zajímalo, aký máte názor na túto možnosť zahraničného vzdelávania vy!

Jakub, Filozofická fakulta

(Foto: Monika Poníková)

Jakub je študent histórie a hoci jeho odbor ponúka zaujímavé miesta pre štúdium, ako sám uviedol, na program Erasmus neplánuje ísť a ani ho to neláka.

Daniela, Filozofická fakulta

(Foto: Monika Poníková)

„Ja som Erasmus plánovala, ale vzhľadom na to, že v čase, keď som chcela ísť, sme nemali veľa možností a ani mi to časovo nevyhovovalo, som sa nakoniec rozhodla, že nepôjdem. Ale, ak by som mala možnosť ísť hlavne ďalej než len do Česka, tak by som išla a určite by som to chcela skúsiť.“

Pavol, Filozofická fakulta

(Foto: Monika Poníková)

„Na Erasme som ešte nebol, ale rozmýšľam nad tým, že keď budem na magisterskom stupni, pôjdem do Poľska, keďže študujem poľský jazyk v rámci stredoeurópskych štúdií.“

Simona, Filozofická fakulta

Ilustračná fotografia (Foto: Monika Poníková)

Simona nad týmto programom uvažovala, lákalo ju Srbsko, no vzhľadom na nepriaznivý stav v krajine sa obávala a rozhodla sa nejsť.

Michal, Fakulta humanitných a prírodných vied

(Foto: Monika Poníková)

Nechystám sa, pretože študujem učiteľstvo geografie a dejepisu, tým pádom to pre mňa nemá absolútne žiaden zmysel.“

Martin, Fakulta humanitných a prírodných vied

(Foto: Monika Poníková)

Martina najviac láka vzdialené Japonsko, žiaľ, to v ponuke nie je, tak ostáva naďalej študovať v Prešove.

Martina, Filozofická fakulta

Ilustračná fotografia (Foto: Monika Poníková)

Zdá sa, že Martin a Martina sú mená, ktoré láka Japonsko, pretože aj ona túži po tejto krajine. No, ak by si mala vybrať niečo bližšie, tak by to boli krajiny, ktoré majú lepší školský systém, ako napríklad Švajčiarsko či Nemecko. Sama však hovorí, že na Erasmus by chcela ísť, ale v jej kombinácii študijného programu, slovenský jazyk a pedagogika, to nie je možné.

Veronika a Viktória, Filozofická fakulta

(Foto: Monika Poníková)

Dievčatá tento rok končia štúdium na univerzite (touto cestou im prajeme úspešné ukončenie), preto sa na Erasmus nechystajú a nemajú ani záujem o stáž, ktorú program ponúka po štúdiu. Tiež dodávajú, že podľa nich táto možnosť zahraničného štúdia nie je pre študentov dostatočne spropagovaná.

Viktória, Fakulta športu

Ilustračná fotografia (Foto: Monika Poníková)

„Chcela by som ísť, ale doposiaľ som si o tom nezistila konkrétnejšie informácie. Ale pokiaľ mi to bude vyhovovať a všetko bude podľa mojich predstáv, tak budem nad tým určite uvažovať.“ Dodáva však, že v rámci jej študijného programu nemá na výber dostatok krajín, no išla by aj do Českej republiky. Viktória tiež navrhla lepšiu propagáciu Erasmu, napríklad formou plagátov či letákov.

Ak si myslíš, že je v Prešove nuda a Slovensko Ti už nestačí, určite využi program Erasmus+, ktorý okrem študovania v zahraničí ponúka aj stáž pre študentov a absolventov našej univerzity.

Viac informácií o prihlásení a ďalších možnostiach nájdeš tu:

O program Erasmus+ sa zaujímala aj naša redaktorka Simona Antolová, ktorá sa zúčastnila seminára o možnostiach mobilít študentov i absolventov, viac info nájdeš tu:

Ingrid Oravcová