Spravodajstvo

Čo na to unipáci – Ako vyzerá váš 24. december?

(Foto: Monika Poníková)

Dočkali sme sa najkrajších sviatkov v roku – Vianoc. Nezaháľali sme a popri zápočtoch a pečení sme pre vás pripravili poslednú anketu v tomto zimnom semestri. Zaujímalo nás, ako trávite najkrajší sviatok v roku vy – naši unipáci!

Bronislava, Filozofická fakulta

(Foto: Sonja Tokárová)

„Môj Štedrý deň vyzerá nasledovne: ocko zareže kapra a ja s mamkou pečiem a pomáham jej pripravovať vianočnú večeru, ktorá pozostáva z kapustnice, zemiakového šalátu a ryby. Na stole máme tiež oriešky, jablko, cesnak a oblátky. Čo sa zvykov týka, počas večere dávame peniaze pod obrus, ďalej používame zvonček, ktorý signalizuje, že je čas sa pozrieť, čo nás čaká pod stromčekom.“

Metod, Filozofická fakulta

(Foto: Sonja Tokárová)

„Tento deň strávim so svojou rodinou. Na stole nebude chýbať kapustnica, zemiakový šalát a rybie prsty.“ Metod nám tiež prezradil, že ich domov bude krášliť moderný biely vianočný stromček.

Lukáš, Filozofická fakulta

(Foto: Sonja Tokárová)

„Môj 24. december vyzerá každý rok rovnako. Od rána sa doma pracuje na príprave večere, balení darčekov a podobne.“ Rovnako ako predchádzajúci respondent aj Lukáš si zasadne k štedrovečernému stolu, kde ho bude čakať kapustnica, zemiakový šalát, ryba, no nebudú chýbať ani bobaľky. A ako sám dodáva: „po večeri už len hurá na darčeky!“

Michaela, Fakulta humanitných a prírodných vied

Ilustračná fotografia (Foto: Monika Poníková)

„Na Štedrý deň sú u nás už od rána pustené vianočné rozprávky. Samozrejme, deň patrí prípravám na večer. Naša večera sa začína oblátkami s cesnakom a s medom, nasledujú bobaľky, polievka s mletými hubami, šalát s rybou a nechýbajú ani pirohy.“ Medzi tradície Michaelinej rodiny patrí umývanie si rúk, v ktorej sú peniaze a rozkrájanie jablka na toľko častí, koľko je osôb pri stole.

Roberta, Filozofická fakulta (foto)

(Foto: Sonja Tokárová)

„Spočiatku tento deň vyzerá chaoticky, no potom sa situácia upokojí a vychutnávame si vianočnú atmosféru. Počas večere si pochutíme na kapustnici s klobásou a s hubami, ďalej je to zemiakový šalát a ryba. Pre tých, ktorí rybu nemajú radi, je pripravené údené mäso. Nejaké špeciálne tradície nemáme, to skôr, keď sme boli malí, tak starí rodičia zvonili na zvonček, akože prišiel Ježiško.“

Martina (Tina), Filozofická fakulta

Ilustračná fotografia (Foto: Monika Poníková)

„Ja osobne najradšej trávim Vianoce so svojimi rodičmi. Takže pôjdem domov a pomôžem so šalátom, všetko ochutnám, schválim a potom pomôžem pripraviť vianočný stôl a všetci sa spolu navečeriame. Po kapustnici bude nasledovať, samozrejme, zemiakový šalát s rybou. Naše zvyky? Dávame peniaze pod obrus, aby sme ich mali celý nasledujúci rok. Výhoda tohto zvyku je tá, že kto na druhý deň prvý vstane, si môže tieto peniaze zobrať, čo sa mne ešte nikdy nepodarilo.“ 😀

Ak aj vy máte nejaké zvyky, ktoré sú charakteristické pre vašu rodinu, tak neváhajte a podeľte sa o ne s našimi čitateľmi v komentároch. V mene celej redakcie želáme krásne prežitie vianočných sviatkov! 😉