Nezaradené

Dajme fantázii priestor. Rozhovor s lektorkou Michaelou Duškovou z Českej republiky

Foto: Marcel Mravec

Bienále animácie Bratislava, medzinárodný festival animovaných filmov, sa v dňoch 8. — 12. októbra 2018 uskutočnil v Prešove už po druhýkrát. Rôznorodý program účastníkom ponúkal sledovanie animovaných filmov, hlasovanie za najlepší film, diskusiu či výstavu. Zaujímavou súčasťou festivalu boli aj tvorivé dielne v knižnici Slniečko, ktoré viedla lektorka zo združenia Animánia z Plzne, Michaela Dušková.

Foto: Marcel Mravec

Miška, celý týždeň festivalu si strávila spolu s deťmi v knižnici Slniečko. Ako prebiehali tvorivé dielne?

Program prebiehal pokojne. Deti mali možnosť vyskúšať si ručné animácie, vytvárali sme papierové bábky a postavičky na rôzne témy. Deti dali priestor svojej fantázii, vytvárali niečo, čo v bežnej realite možné nie je, oživovali svoje sny a predstavy. V prvej časti programu sa zoznámili s procesom animácie, vytvorili si svoje návrhy, podľa ktorých potom vyrábali papierové bábky, a na záver sme prešli k samotnej animácii. Vytvorili sme si prenosné animačné štúdio, ktoré sa skladá z fotoaparátu, počítača a statívu, a vdychovali sme našim postavičkám život.

Ako vnímaš rozdiel medzi fantáziou detí a dospelých pri vytváraní animácií?

Myslím, že deti dokážu pracovať s fantáziou jednoduchšie než dospelí. Stačí im len dať nejaký nápad, pomôcku a deti sa toho okamžite chytia. Vedia sa viac vhĺbiť do sveta fantázie, lepšie vcítiť do svojich predstáv. Ak sa otvoria, sú správne vedené a motivované, tak to ide dobre. Naopak dospelí ľudia skôr pochopia princíp animovania, preto sa vedia lepšie pohrať s myšlienkou a s posolstvom animácie.

Pri starších deťoch je vidieť, že sa v istom momente dostávajú do veku, v ktorom zisťujú, že nie všetky veci sú v živote tak, ako si doteraz mysleli. Tu sa prejavuje zmena ich vnímania, kedy sa človek uzatvára a utlačí to “vnútorné dieťa“ v sebe. Potom je už na každom z nás, či to dieťa v sebe znovu objaví alebo nie.

Foto: archív Michaely Duškovej

 

Čomu sa venuje organizácia Animánia, v ktorej pôsobíš?

Animánia je organizácia pochádzajúca z Plzne, ktorá sa zaoberá filmovou náukou. Zakladateľka organizácie, Martina Voráčková, sa snaží o presadenie filmovej výchovy v školách. Film je v dnešnej dobe silným médiom, má veľký dopad na spoločnosť. Deti by mali byť vzdelaní diváci, mali by filmom rozumieť. Animánia preto vytvára programy pre školy, deťom sa snažíme odovzdávať teoretické aj praktické poznatky o animáci. Ponúkame im aj akúsi nadstavbu, aby si vyskúšali animáciu nielen prakticky, ale aj pochopili myšlienku filmu správne.

Okrem toho, že si lektorkou v Animánii, si študentkou animácie. Kde študuješ a čo ti škola dáva?

Študujem na Fakulte designu a umenia Ladislava Sutnara v Plzni odbor animácia. Odbor vedie pán Jiří Barta, ktorý natočil krásny celovečerný animovaný film pre deti Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny. Na škole sa mi páči jej dobré technické zabezpečenie a to, že nám do istej miery ponúka slobodu, ktorá je pre tvorivých ľudí veľmi dôležitá. Škola mi dáva priestor nájsť si svoj vlastný štýl a osobnostne sa rozvíjať.

Ako sa ti páčil festival Bienále animácie Bratislava v Prešove, ako si sa tu cítila?

Som nadšená zo zázemia, ktoré mi tu bolo poskytnuté. Organizácia festivalu bola výborná, mala som veľa možností zúčastniť sa rôznych aktivít počas festivalu v Prešove. V priebehu troch dní sme mali šesť workshopov, čo nebolo jednoduché, ale dopadlo to výborne, som vďačná za každú pomoc organizátorov. Deti spolupracovali, boli šikovné a veľmi kreatívne. Páči sa mi aj samotný Prešov. Hoci som nemala veľa času viac sa tu poobzerať, je to krásne mesto.

Foto: Marcel Mravec

Emília Humeňanská

Študentka odboru mediálne štúdiá. Najlepšie sa cíti v prírode v spoločnosti milých ľudí, kde nachádza slobodu a pokoj. Milovníčka rodnej zeme, dobrej hudby a spevu. Nekompromisná optimistka, rada počúva a rozpráva. Snaží sa vnímať svet inými očami a rozdávať radosť.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *