Lifestyle

Desať vtipných situácií, ktoré pozná každý majiteľ mačky

(Foto: Sonja Tokárová)

Všetci vedia, že mačky vládnu internetu. Preto ak aj žiadnu mačku nemáte, mnohé zo spomenutých bodov pre vás nebudú takou novinkou. Zhrnula som však tie situácie, ktoré sú skôr vtipné a úsmevné, hoci starostlivosť o živého tvora prináša aj starosti a úskalia. Ak si už však na svojho chlpatého kamoša zvyknete, nevymenili by ste ho za nič na svete. Majitelia mačiek, nájdete sa v týchto bodoch tiež? 😀

Plný mobil mačiek

Pamäť vášho smartfónu sa začne nebezpečne rýchlo napĺňať – samozrejme, fotkami vášho malého zlatíčka. Veď v každej polohe a situácii vyzerá tak roztomilo, ako by ste to len mohli neodfotiť! Aj váš Instagram začne pomaly, ale isto meniť svoju podobu. Mačka sem, mačka tam. Dokonca začnete rozmýšľať, či by ste nemali vymyslieť konkrétny hashtag pre vaše zvieratko alebo mu založiť vlastný účet.

Na paplóne je najlepšie (Foto: Sonja Tokárová)
Na paplóne je najlepšie

Nepoučiteľný maškrtník

Zistíte, že jedlo musíte zakaždým dobre odložiť, prípadne aspoň zavrieť dvere do miestnosti, v ktorej sa nachádza jedlo na stole. Beda vám, ak to neurobíte! Veľmi rýchlo vás asi prejde chuť na poobhrýzané koláče či dokonca cukríky. Najhoršie je, ak omylom mačku zavriete do miestnosti, kde ste nechali jedlo. Verte mi, aj to sa stáva. A nie, mačku nikdy nenaučíte, že má to jedlo nechať na pokoji. Vo vašej prítomnosti sa síce bude tváriť, že rozumie, no hneď ako sa vzdialite, využije situáciu aj za cenu trestu.

Najlepšie sa pije rovno z kohútika (Foto: Sonja Tokárová)
Najlepšie sa pije rovno z kohútika

Najlepšie hračky sú zadarmo

Obchody s potrebami pre zvieratá ponúkajú hračky od výmyslu sveta. V praxi to však u nás vyzerá tak, že kúpená hračka stojí ohrdnutá v kúte, zatiaľ čo sa mačka hrá s guľôčkou z alobalu. Niekedy mám pocit, že všetky tie hračky a pochúťky sa vyrábajú vlastne pre ľudí, lebo majú radosť z utrácania pre svojho miláčika. No mačky na to majú zrejme iný názor. Či len tá naša? 😀

Nájdi mačku (Foto: Sonja Tokárová)
Nájdi mačku

Mýtus škatúľ potvrdený

Ďalšou skvelou hračkou zadarmo sú škatule. Škatule, hory škatúľ, a ešte tašky – darčekové, nákupné, látkové, no najlepšie sú tie, ktoré šuštia. Je jedno, akú má škatuľa či taška veľkosť, mačka sa do nej vždy pokúsi vopchať.

Na veľkosti krabice nezáleží (Foto: Sonja Tokárová)
Na veľkosti škatule nezáleží

Prenosný vyhľadávač tepla

Od januára do decembra, či je leto, alebo zima, mačke nie je nikdy dosť teplo. Preto sú jej obľúbené miesta radiátory, oblasti, kde svieti slnko, vyhrievané miesta na podlahe a tak ďalej. A potom samozrejme vaše deky, oblečenie či postele, v najlepšom prípade si však sadne na vás samotných.

Vyhľadávač svetla (Foto: Sonja Tokárová)
Vyhľadávač svetla

Výhľad nadovšetko

Ak je mačke dostatočne teplo, obľubuje aj vyvýšené miesta. Na gauči, na poschodovej posteli či dokonca na vašom chrbte alebo na pokrčených kolenách. Hlavne, že má dobrý výhľad, vaše pohodlie ide bokom.

Výborne, odtiaľto mám dobrý výhľad (Foto: Sonja Tokárová)
Výborne, odtiaľto mám dobrý výhľad

Okno je mačacia telka

Ak chováte mačku v byte či dome, skrátka vo vnútri, zaručene miluje okná a balkóny. Z nich najčastejšie pozoruje vtáčiky na stromoch (a vydáva divné zvuky pri pohľade na holuba, o ktorom si myslí, že by ho dokázala uloviť), no aj ľudí a autá. Neverili by ste, ale nás a naše auto spozná už z diaľky a radostne mňaučí pri dverách, keď vchádzame domov. Temná stránka balkónových pobytov – už sa stalo, že sme našu mačku našli o poschodie nižšie, keď neodolala volaniu prírody.

Otvoril niekto okno? (Foto: Sonja Tokárová)
Otvoril niekto okno?

Šiesty zmysel

O mačkách sa tvrdí, že vidia a cítia veci, ktoré ľudia nie. O to desivejšia táto teória začína byť, ak vaša mačka pozerá na jedno miesto na stene (na ktorej nič nie je) aj niekoľko minút, je večer a vy ste sami doma. Ak ju odoženiete, vráti sa a pozerá sa ďalej. A nechce vám povedať, prečo to robí!

Nepodsadla som ťa? (Foto: Sonja Tokárová)
Nepodsadla som ťa?

Vlastný jazyk

Je jasné, že si so svojou mačkou vypestujete vzťah. Niekedy dokonca budete mať pocit, že vám mačka rozumie, keď hovoríte. Prečo inak by vám odpovedala? 😀 Vášmu tónu hlasu však pravdepodobne naozaj rozumie, tak ako vy rozumiete jej špeciálnym vydieracím technikám, na ktoré aj tak vždy skočíte. Povráva sa, že ak nemáte špeciálny „pet voice“, keď sa rozprávate so svojím zvieratkom, akoby ste ani žiadne zviera nemali.

Ranná dávka mojkania (Foto: Sonja Tokárová)
Ranná dávka mojkania

Pozícia kung-paw

Niektoré mačky sú rodení maznáčikovia. Iné však majú svoju hlavu a pohladiť sa nechajú, len keď samy chcú. Nenechajte sa oklamať pozíciou kung-paw, keď mačka leží na chrbte, rozvaľuje sa a vyzerá to ako pozvanie na hladkanie. V skutočnosti sa do vás zahryzne ako do hračky a začne nacvičovať bojové výkopy.

Zradná pozícia kung-paw (Foto: Sonja Tokárová)
Zradná pozícia kung-paw
(Foto: Sonja Tokárová)

Spoznali ste sa v niektorých spomenutých situáciách? Zažívate aj nejaké iné, o ktoré sa chcete podeliť? Veľmi radi si o nich prečítame v komentároch. 🙂

Sonja Tokárová

Študentka mediálnych štúdií, ktorej najväčšími záľubami sú fotenie a písanie. V Unipo Presse môže tieto aktivity prepájať a prináša vám rôzne články z oblasti spravodajstva, ale aj lifestylu a kultúry. Okrem toho nevie obsedieť a miluje dobré knihy, filmy, seriály a handmade tvorenie.