Kultúra Spravodajstvo

Deviate vydanie FFave si pre návštevníkov pripravilo divadelný workshop

Účastníci si vyskúšali pohybové herecké cvičenia (Foto: Dominika Grošková)

Spolupráca Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity a nezávislého centra kultúry Wave priniesla 9. vydanie multižánrového projektu FFave. Septembrové podujatie sa nieslo v divadelnom duchu. Moderovala ho herečka Lucia Hrašková, ktorá si pre návštevníkov pripravila neformálny divadelný workshop.

Po letnej prestávke sa do Wavu vracajú zaujímavé projekty rôznych žánrov. Na stredu 27. septembra si organizátori prizvali herečku Luciu Hraškovú, ktorá momentálne pôsobí v prešovských divadlách Babadlo a v Divadelnom kabarete východňara. Herečka pre návštevníkov podujatia pripravila pohybovo-rétorický divadelný workshop. Účastníci z divadelnej i nedivadelnej sféry si mohli vyskúšať niekoľko základných dýchacích, rečových a pohybových cvičení, ktoré herci vykonávajú počas príprav na predstavenia.

Workshop viedla herečka Lucia Hrašková (Foto: Dominika Grošková)
Workshop viedla herečka Lucia Hrašková (Foto: Dominika Grošková)

Človeka dokážete dvihnúť aj ukazovákom

Workshop bol rozdelený do troch sekcií. „Učili sme sa správne dýchať a ako správne otvoriť rezonančné dutiny, aby sa hlasivky odľahčili. Čo sa týka reči, hovorili sme jazykolamy, najprv len tak a potom s emóciami. Týmto cvičením som chcela ukázať, aké je dôležité naozaj dokonale ovládať reč, aby sa človek nemusel zamýšľať nad tým, čo hovorí a ako to hovorí. Aby do toho mohol rovno dať ten pocit,“ vysvetlila význam jednotlivých cvičení herečka Lucia Hrašková.

Ako prvé sme si vyskúšali rezonančné a rétorické cvičenia (Foto: Dominika Grošková)
Ako prvé sme si vyskúšali rezonančné a rétorické cvičenia (Foto: Dominika Grošková)

Tretia sekcia workshopu bola pohybová a zameriavala sa na rozvíjanie telesných reflexov hercov. „V krátkosti sme si vysvetlili, čo všetko sa chápe ako herecký pohyb. Robili sme cvičenie na sústredenie a vnímanie partnera, dávali sme si mierne impulzy do tela a potom sme robili magické zdvíhanie človeka jedným prstom,“ opísala pohybové techniky Lucia Hrašková. Hoci to znie neuveriteľne, naozaj sme sa presvedčili, že pri správnom rozložení ťažiska a hmotnosti dokážeme dvihnúť (a udržať vo vzduchu) dospelého človeka skutočne len použitím ukazováka alebo jednej dlane. Samozrejme, chce to poriadnu tímovú spoluprácu a dobrú synchronizáciu skupiny, aby nedošlo k úrazu.

Príprava na skupinové zdvíhanie človeka použitím dlane či prsta (Foto: Dominika Grošková)
Príprava na skupinové zdvíhanie človeka použitím dlane či prsta (Foto: Dominika Grošková)

Počas večera vládla komorná atmosféra

Workshop prebiehal v príjemnej atmosfére, čomu pomáhalo komorné prostredie podujatia. „Zúčastnila som sa už na viacerých workshopoch, avšak ja osobne som ešte nerobila žiaden. Bola to pre mňa veľmi príjemná skúsenosť. Je super, že som svoje skúsenosti zo školy a z praxe mohla posunúť ďalej,“ uviedla Hrašková. So skupinou sa jej pracovalo veľmi dobre, celý večer sa niesol v neformálnom duchu.

Pri pohybových cvičeniach sa účastníci poriadne zapotili (ale aj zabavili :) ) (Foto: Dominika Grošková)
Pri pohybových cvičeniach sa účastníci poriadne zapotili (ale aj zabavili 🙂 ) (Foto: Dominika Grošková)

Deviate vydanie Ffave uzavrelo predstavenie Študentského divadla Prešovskej univerzityPásmom života študentského. Peter Gustáv Hrbatý s hudobným sprievodom vo svojich piesňach opísal strasti a radosti študentského života.

Pri pohybových cvičeniach sa účastníci poriadne zapotili (ale aj zabavili :) ) (Foto: Dominika Grošková)
Večer svojím vystúpením uzavrel Peter Gustáv Hrbatý (Foto: Dominika Grošková)
Avatar

Legenda hovorí, že sa dokáže premeniť z Evil Queen na SnowWhite - záleží od množstva kofeínu v krvi. Miluje kvety, kávu, bylinkové čaje a všetky knihy na svete, no najviac sa jej zrýchli tep pri severských kriminálkach. Taktiež zbožňuje predstavu, že jedného dňa svoju milovanú Škandináviu aj navštívi. U ľudí nenávidí aroganciu a nedostatok sebareflexie.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *