Lifestyle

Digitálna detoxikácia: prečo a ako si naplánovať „Offline“ deň

Naša práca, komunikácia aj zábava sú čoraz viac závislé na digitálnych nástrojoch. Tento neustály kontakt s online svetom však môže mať negatívny dopad na naše zdravie, psychiku, ale aj produktivitu. Preto je čoraz viac potrebné hovoriť o potrebách digitálnej detoxikácie, ktorá nás týmto vyzýva k naplánovaniu si „offline“ dňa.

Prečo je digitálna detoxikácia taká dôležitá:

  1. Znižovanie stresu a úzkosti

Každodenné sledovanie notifikácií, emailov a sociálnych sietí v nás môže vytvárať pocit neustáleho stresu a tlaku. Nie každý deň sa dá fungovať bez modernej technológie, ale ak si vytvoríme raz v týždni priestor na uník z online sveta, môže to výrazne prospieť k zlepšeniu našich každodenných problémov, ktoré sa snažíme potláčať.

  1. Zlepšenie sústredenia

Ak sa počas dňa nebudeme sústrediť na to, čo sa deje na sociálnych sieťach a prenesieme našu pozornosť napríklad na  kreatívne veci, ktoré nás bavia, zvýši to našu produktivitu a efektivitu v tom, čo robíme.

  1. Obnova duševného zdravia

Neustále porovnávanie sa s inými a prehliadanie negatívnych správ na sociálnych sieťach môže mať vážny dopad na naše psychické zdravie. Takáto regenerácia a oddych od internetu nám dáva príležitosť získať nový pohľad na veci a zlepšiť si tak naše duševné zdravie.

Ako si naplánovať takýto „offline“ deň:

  1. Vyberte si vhodný deň

Pre mňa osobne je tento výber veľmi ťažký keďže počas týždňa sa mne, ale asi aj vám kopia povinnosti spojené so školou a prácou, kedy je internet mnohokrát potrebný. Preto odporúčam  vybrať si jeden deň z víkendu, kedy sa človek snaží nabrať sily na nový týždeň a pritom je najlepšie vypnúť úplne a nerušene sa venovať aktivitám ako sú šport, turistika, kreativita a podobne.

  1. Naplánovať si aktivity počas celého dňa

Keďže tu vzniká hrozba, že sa počas offline dňa začnete nudiť, odporúčam vám si ho do detailov naplánovať. V takom prípade vás ani nenapadne začať scrollovať TikTok len tak z nudy, ale budete sa snažiť všetky naplánované aktivity splniť na sto percent.

  1. Vypnutie zariadení

Je dôležité si už na začiatku dňa vyriešiť všetky nevyhnutné veci spojené s internetom a následne všetko vypnúť a nevracať sa k tomu. To vás prinúti taktiež k tomu, neodkladať tieto veci na neskôr, keďže viete, že do konca dňa už svoje zariadenie nebudete chcieť zapnúť.

Digitálna detoxikácia nie je iba módnym trendom, ale aj potrebou v digitálnom veku. Môžeme to brať ako výzvu, ktorá nám pomôže vyrovnať sa s modernými výzvami a žiť vyvážený a spokojný život.

Autorka: Natália Haburajová

Mediálne štúdiá

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *