Kultúra Spravodajstvo

Divadelné prázdniny sa končia. Divadlo Jonáša Záborského otvorilo svoju 75. sezónu

Riaditeľ DJZ Ján Hanzo slávnostne otvoril novú sezónu (Foto: Dominika Grošková)

Po dvoch mesiacoch divadelných prázdnin sa milovníkom dramatického umenia opäť otvárajú dvere Divadla Jonáša Záborského. V pondelok 4. septembra prebehlo v Historickej budove DJZ slávnostné otvorenie 75. divadelnej sezóny. Nová sezóna divákov láka na nové premiéry i predstavenia z minulého repertoáru.

Na úvod slávnostného otvorenia sa so svojím hudobným vystúpením predstavila prešovská rodáčka Katka Knechtová. Spolu s kolegom Viktorom Špakom rozozvučali známymi piesňami historickú budovu divadla. Po hudobnom úvode riaditeľ DJZ, Ján Hanzo, slávnostne otvoril divadelnú sezónu 2017/2018. Vo svojom príhovore načrtol bilanciu uplynulej sezóny 2016/2017, počas ktorej bolo odohratých 212 predstavení, pričom 203 z nich sa konalo na domovskej scéne. Celková návštevnosť DJZ počas minulej sezóny dosiahla hranicu 86 320 divákov.

O hudobné spestrenie sa postarala rodáčka Katka Knechtová (Foto: Dominika Grošková)
O hudobné spestrenie akcie sa postarala rodáčka Katka Knechtová (Foto: Dominika Grošková)

DJZ v novej sezóne predstaví šesť premiér

Okrem spätného pohľadu Ján Hanzo informoval o premiérach, na ktoré sa môžu diváci tešiť v novej sezóne. Ako prvá bude predstavená hra Trón milosrdenstva (réžia Jakub Nvota), ktorá bude mať svoju premiéru už 8. septembra na malej scéne. Ide o inscenáciu, ktorá je súčasťou projektu Dvaja. Tieto divadelné hry sú charakteristické nekomerčnosťou, komornosťou a predovšetkým realizáciou len dvoch hereckých postáv.

Ďalšou pripravovanou inscenáciou je pôvodný slovenský muzikál Nikola Šuhaj (réžia Michal Náhlík). Svetová premiéra hry je naplánovaná na 10. a 11. november. Vo februári 2018 DJZ predstaví populárnu komédiu na motívy Zdenka Jirotku – Saturnin (réžia Marek Zákostelecký). V apríli budú mať premiéru dve nové divadelné hry: komédia na motívy Martina McDonagha – Kati (réžia Michal Náhlík) a inscenácia Nemé kráľovné (réžia Marián Pecko). Poslednou pripravovanou premiérou bude inscenácia známej Shakespearovej komédie Veselé panie z Windsoru (réžia Mariana Luteránová), ktorá bude odohraná 22. júna v historickej budove.

Diváci si budú môcť v nasledujúcej sezóne pozrieť aj predstavenia z repertoáru minulej sezóny: Neobyčajné dobrodružstvá malého Buratina, Audiencia, Eugen Onegin, Psie srdce, Odpískané, Budulínček, Revízor, Dobrú mami, Všetko najlepšie!, Hostina dravcov, Obchod na korze a Ženba. 75. sezóna DJZ je teda bohatá na staršie i nové predstavenia a nepochybne poteší aj náročnejšieho diváka.

Legenda hovorí, že sa dokáže premeniť z Evil Queen na SnowWhite - záleží od množstva kofeínu v krvi. Miluje kvety, kávu, bylinkové čaje a všetky knihy na svete, no najviac sa jej zrýchli tep pri severských kriminálkach. Taktiež zbožňuje predstavu, že jedného dňa svoju milovanú Škandináviu aj navštívi. U ľudí nenávidí aroganciu a nedostatok sebareflexie.