Kultúra

V divadle ožila ruská klasika

Pytačky (Foto: DAD)

Komédie ruského velikána Antona Pavloviča Čechova Pytačky a Medveď sa na divadelných doskách po celom svete často uvádzajú v rámci jedného predstavenia. Inak to nie je ani v Divadle Alexandra Duchnoviča. Tieto dve komédie spája spoločná téma vzťahu medzi mužom a ženou, ktorá je obohatená o prekonávanie absurdných prekážok. V prešovskom rusínskom divadle sa predstavenie Pytačky, Medveď teší veľkej obľube u divákov už od roku 2012 pod vedením režiséra Marcela Škrkoňa.

Pytač Ivan s Natáliou (Foto: DAD)
Pytač Ivan s Natáliou (Foto: DAD)

Pytačky plné humoru

Odvážny mladý muž Ivan Vasilievič Lomov (Vladimír Čema) sa rozhodne pre vážny krok. Odhodlaný Ivan sa v najlepšom obleku a bielych rukavičkách vyberie na návštevu k rodine Stepana Stepanoviča Čubukova (Jozef Pantlikáš). Po úvodnom rozhovore sa svokrovi nesmelo prizná, že žiada o ruku jeho dcéry Natálie Stepanovnej (Daniela Libezňuk). Vcelku príjemný rozhovor vyústi do hádky kvôli pozemkom. Rozhorčený Ivan odchádza a vtedy sa Natália od otca dozvie, že Ivan je jej pytačom. Ihneď pošle otca pre svojho nápadníka. Ivan sa vráti, ale opäť sa poškriepi s Natáliou kvôli tomu, kto má lepšieho psa. Našťastie, ich vzájomná láska zvíťazí aj nad absurdnými hádkami.

Nadšený svokor víta svojho budúceho zaťa (Foto: DAD)
Nadšený svokor víta svojho budúceho zaťa (Foto: DAD)

Láska k medveďovi

Osamelá vdova (Daniela Libezňuk) stále trúchli a spomína na svojho nebohého muža. Neprijíma návštevy, spoločnosť jej robí len sluha Luka (Vladimír Čema). V jeden zdanlivo pokojný deň sa všetko zmení. Neodbytný Grigorij Stepanovič Smirnov (Jozef Pantlikáš) vtrhne do domu vdovy a žiada od nej peniaze, ktoré mu dlží jej zosnulý manžel. Vdova nemá hotovosť, Grigorijovi idú po krku. Hádka sa vyhrotí natoľko, že vdova nazve Grigorija medveďom, čo ho hlboko urazí. Naťahovanie sa o peniaze sa v jednom momente zmení na vzájomnú príťažlivosť, ktorej nakoniec nikto z dvojice neodolá.

Stretnutie s Grigorijom (Foto: DAD)
Stretnutie s Grigorijom (Foto: DAD)

Jazyková bariéra?

Predstavenia Divadla Alexandra Duchnoviča sa v súčasnosti hrajú v rusínskom jazyku. Herci sa svojím repertoárom zameriavajú predovšetkým na Rusínov žijúcich na území Slovenska. Bravúrne výkony hercov obohatené o humorné situácie prispievajú k tomu, že jednotlivé predstavenia sú zrozumiteľné aj pre divákov, ktorí nehovoria rusínskym jazykom. Jednoduché rekvizity a kostýmy poukazujú na to, že kvalita, úspešnosť a obľúbenosť predstavenia spočíva v dokonalej predlohe, jej adaptácii a v perfektných výkonoch hercov.

Láska zvíťazí (Foto: DAD)
Láska zvíťazí (Foto: DAD)
Avatar

Jana Tomaškovičová

Som zakladateľkou a šéfredaktorkou študentského časopisu Unipo Press, čím sa splnil jeden z mojich snov :). Vďaka práci v časopise som na celoslovenskej novinárskej súťaži Štúrovo pero získala stáž v redakcii markiza.sk. Nemám rada stereotyp, takže aj v časopise prispievam do rôznych kategórií, ale mojou vášňou sa stali divadlá a divadelné predstavenia :)

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *