Kultúra Spravodajstvo

DJZ predstavilo svetovú premiéru veľkolepého muzikálu Nikola Šuhaj

DJZ prináša muzikál o láske a zrade (Foto: René Miko)

Druhá premiéra novej divadelnej sezóny Divadla Jonáša Záborského predstavila pôvodný slovenský muzikál Nikola Šuhaj. Legenda o zbojníkovi z Podkarpatskej Rusi ožila na doskách vo štvrtok 10. novembra počas svojej svetovej premiéry. Veľkolepý muzikál s početným obsadením je jedným z najväčším projektov, ktorý si pre milovníkov divadla pripravilo DJZ.

Pôvodný slovenský muzikál Nikola Šuhaj je príbehom o láske a zrade, s ktorou sa stretávame aj v našich životoch. Podľa zakarpatskej legendy Nikola (Matej Lacko, alternuje Lukáš Šepták) musel odísť z rodnej dediny na vojnu, avšak čoskoro ušiel a stal sa dezertérom. V pätách však má maďarských i slovenských vojakov, pretože počas svojho ukrývania vykoná viacero trestných činov. Jeho útek skomplikuje aj bosorka, ktorá mu chce dať za ženu jednu zo svojich dcér. Napriek tomu sa Nikola vracia do svojej rodnej dediny, aby si vzal svoju dlhoročnú lásku Eržiku (Veronika Husovská, alt. Gabriela Očkajová). Vďaka čarám bosorky Nikola získa nesmrteľnosť. Kvôli prenasledovaniu sa však z neho stáva zbojník a zbeh, ktorý okráda nielen bohatých. Hoci je nesmrteľný, nevyhne sa utrpeniu – utrpeniu z lásky.

Hoci si Nikola vezme svoju lásku Eržiku, čaká ich smutný osud (Foto: René Miko)

Nikola je ukrajinským Jánošíkom

Nikola Šuhaj pripomína príbeh Jánošíka, nášho národného hrdinu. Režisér a autor libreta Michal Náhlik si motív muzikálu vypožičal od zakarpatských tradícií a legiend. „V Prešove a jeho okolí je početná rusínska menšina. Život Rusínov a ľudí v Podkarpatskej Rusi je veľmi zaujímavý a farebný, či už sa to týka dejín, náboženstva alebo folklóru. Pre mnohých ľudí, ktorí nemali do činenia s touto kultúrou, to bude veľmi obohacujúce, tak ako i pre mňa. Povedali sme si, že legenda o Nikolovi Šuhajovi je asi presne tá, ktorá by mohla zarezonovať, keďže legenda je vždy rozprávka, i keď v tomto prevedení možno trošku hororová,“ vysvetlil režisér, čím sa inšpiroval pri tvorbe muzikálu. Jeho hororovosť spočíva v nadprirodzených prvkoch i dramatickej zápletke.

Spolu s tvorcami si Náhlik načítal mnoho štúdií, legiend a rozprávok, ktorými je opradená” osobnosť Nikolu Šuhaja. Mnohým ľuďom je však ukrajinský zbojník neznámy. „Ostali sme v miernom prekvapení, keďže nie každý túto legendu pozná, eventuálne ani toto meno. Ale aj na to je divadlo, je to inštitúcia, ktorá má troška zväčšiť rozhľad. Kto túto legendu nepozná, nech príde a my mu ju prerozprávame. Možno trocha svojsky, ale prerozprávame,“ vyjadril sa Náhlik. Okrem libreta režisér napísal aj texty piesní, ktoré sú veľmi emotívne. O scénu sa postarala Anita Szőkeová, o pôsobivé kostýmy Lenka Kadlečíková.

Z Nikolu sa stane obávaný zbojník (Foto: René Miko)

Muzikál si vyžiadal rozsiahle obsadenie i scénu

Po Jane z Arku je nový muzikál Nikola Šuhaj ďalším veľkolepým projektom, o ktorý DJZ obohatilo svoj repertoár. Ide o najväčšiu produkciu nielen z hľadiska rozmerov scény, ale aj hereckého obsadenia. Vyžiadala si totiž veľké množstvo hercov a tanečníkov, o intenzívny hudobný zážitok sa postará živý orchester. Príprava muzikálu trvala dva roky, skúšky s hercami, kapelou a tanečníkmi trvali tri mesiace. Na doskách sa predstavili tanečníci z PUĽS-u, ktorých viedol choreograf Viliam Mikula. „Už keď som sa dozvedel, že budem tvoriť muzikál, tak som horel šťastím. Bolo to na konci minulého roka a už vtedy som rozmýšľal, čo za rok nás čaká. Potom prišlo náročné obdobie skúšania, ktoré trvalo od 21. augusta. Do posledného dňa sme riešili úplné detaily. Ešte ich aj budem riešiť, lebo predsa len, je to stále živé, stále sa to mení,“ vyjadril sa Mikula, pre ktorého je tento muzikál prvou veľkou skúškou.

Diabolskí tanečníci (Foto: René Miko)

Je prirodzené, že aj herci sa museli poriadne popasovať so svojimi rolami. „Je to pre mňa momentálne tá najväčšia výzva, akú som tu mal a musím povedať, že to bolo najintenzívnejšie skúškové obdobie, aké som kedy zažil. V lete som už začal so speváckou prípravou, keďže my nie sme speváci, sme spievajúci herci,“ vyjadril sa Lukáš Šepták, ktorý stvárnil zbojníka Nikolu. Pre jeho hereckú kolegyňu, Veroniku Husovskú, to bola taktiež veľká výzva, najmä kvôli spolupráci so živým orchestrom: „Veľmi sa teším, že som dostala takúto príležitosť a že môžem hrať krásnu postavu Eržiky. Musím tiež povedať, že táto živá kapela je niečo úplne iné. Bola to pre mňa veľká výzva, ale je to o to krajšie.“

Jednu z bosorkiných dcér si mal Nikola vziať za ženu (Foto: René Miko)

Hudba sa písala sama

Autorom hudby je hudobník a člen skupiny Komajota, Martin Husovský. „Pri tvorbe hudby sa mi veľakrát stalo, že som si text len prečítal a do piatich minút bola skladba. Ale stalo sa mi aj, že nad jednou skladbou som sedel štyri mesiace,“ povedal o svojej práci muzikant. Pri skladaní čerpal z podkarpatských tradícií, avšak zažil aj momenty, počas ktorých mu došla inšpirácia. „Zopár skladieb vzniklo pri dobrom užhorodskom koňaku,“ dodal so smiechom. K hudbe muzikálu musel pristupovať rozdielne ako k iným projektom, nakoľko Nikola Šuhaj využíva živú kapelu. „Nedá sa spraviť to, že si povieme tri-šty-ri a ideme si ešte raz zbehnúť skladbu. Musia sa tam nonstop upravovať veci,“ vysvetlil Husovský.

Pôvodný slovenský muzikál mal svoju premiéru 10. a 11. novembra na Veľkej scéne DJZ. Okrem ďalších repríz bude hlavným bodom programu Noci divadiel, ktorú DJZ pripravuje v novembri. Podujatie Noc divadiel prinesie aj pohľad do fungovania divadla, exkurzie i nostalgické derniérové predstavenia.

Legenda hovorí, že sa dokáže premeniť z Evil Queen na SnowWhite - záleží od množstva kofeínu v krvi. Miluje kvety, kávu, bylinkové čaje a všetky knihy na svete, no najviac sa jej zrýchli tep pri severských kriminálkach. Taktiež zbožňuje predstavu, že jedného dňa svoju milovanú Škandináviu aj navštívi. U ľudí nenávidí aroganciu a nedostatok sebareflexie.