Kultúra Spravodajstvo

DJZ uviedlo premiéru hry o ženských legendách nemého filmu

Mary Pickford podobne ako iné herečky zasiahol príchod zvukového filmu (Foto: DJZ/René Miko)

Divadlo Jonáša Záborského predstavilo už piatu premiéru tejto divadelnej sezóny. Tentokrát svoj repertoár rozšírilo o hru inšpirovanú legendami nemého filmu. Inscenácia Nemé kráľovné mala svoju premiéru v piatok 27. apríla v Historickej budove.

DJZ prináša inscenáciu zo zlatej éry nemého filmu, ktorej dominujú životné príbehy silných hereckých osobností. Hra v réžii Mariána Pecka je vo veľkej miere inšpirovaná životmi herečiek, no využíva aj prvky divadelnej fikcie. „Netvorili sme, ani autorka nepísala biografické dielo. Je to divadelná fikcia, samozrejme, veľmi intenzívne inšpirovaná životmi, prácou a tvorbou šiestich herečiek éry nemého filmu,“ uviedol režisér inscenácie. Za jej napísaním stojí výrazná osobnosť slovenského divadelníctva, Iveta Horváthová. V hlavných úlohách sa predstavili Jana Evelley, Stanislava Kašperková, Jana Wernerová, Veronika Husovská, Ľudmila Dutková, Slavomíra Fulínová a Michal Novodomský.

Herečka Mary Pickford do filmu vstúpila ako tínedžerka (Foto: DJZ/René Miko)
Herečka Mary Pickford do kinematografie vstúpila ako tínedžerka (Foto: DJZ/René Miko)

Legendy nemého filmu na doskách DJZ

Inscenácia vzdáva hold herečkám nemých filmov, ktoré stáli pri zrode hviezdneho systému aj pri úplných začiatkoch kinematografie. Hviezdy ako Mary Pickford, Pola Negri, Glória Swanson, sestry Norma a Konstance Talmandge a Mae Merry sa stali miláčikmi strieborného plátna.  Na prelome 20. a 30. rokov však v oblasti filmu nastala výrazná technická zmena – vynález zvuku. Tento vynález veľmi výrazne ovplyvnil ich kariéry aj osobné životy. O nemý film a jeho tvorcov už nikto nemal záujem. Mnohé herečky i herci boli nútení opustiť filmové plátna a uplatniť sa v iných oblastiach. Legendy postupne upadli do zabudnutia.

Tvorcovia využili autentické filmové zábery (Foto: DJZ/René Miko)
Tvorcovia využili autentické filmové zábery (Foto: DJZ/René Miko)

Príbeh nás prevedie vzostupom mladej herečky Mary Pickford, ktorá bola výnimočnou osobnosťou nemého filmu. Počas svojej kariéry natočila viac ako 300 nemých filmov a vo svojej práci sa angažovala aj ako scenáristka, režisérka či producentka. Keďže ide o „nemé obdobie“, prvá dejová línia je divákovi podaná formou nemého divadla, doplnenom len o hudbu, autentické filmové záznamy a titulky. V druhej línii na javisko vstupujú herečky, ktoré po vynáleze zvuku len ťažko bojujú o udržanie si svojho miesta na scéne. Napriek talentu a osobnej angažovanosti sa pokračovať v kariére podarilo len jednej z herečiek, Glórii Swanson. V analógii k súčasnosti hra vyvoláva otázku, aké zmeny spôsobil technický pokrok vo filme a čo všetko znamenal pre výrazné herecké osobnosti.

Prvých 70 minút je hraných "nemo" (Foto: DJZ/René Miko)
Prvých 70 minút je hraných “nemo” (Foto: DJZ/René Miko)

Vytvorenie hry o silných ženách kinematografie bolo pre jej tvorcov náročným projektom. Spojené bolo predovšetkým so štúdiom materiálov o ére nemého filmu. „Bola to pre mňa téma veľmi inšpiratívna a zaujímavá, práve preto, že celý život pracujem v divadle, takže sa ma to dotklo aj osobne. Všetkých šesť herečiek malo nesmierne zaujímavý život, mali nádherné osudy. Boli to predstaviteľky, ktoré mali za sebou neskutočne veľa filmov, no aj škandálov a rôznorodých rodinných šťastí aj tragédií. Formovali niektoré veci vo filme a v umení,“ uviedla autorka Iveta Horváthová, ktorá pri kreovaní hry pracovala s rôznymi archívnymi dokumentmi a autentickými filmovými zábermi.

Odohrať nemý film v divadle nie je jednoduché

Hra a osudy filmových hviezd zapôsobili aj na samotné herečky, ktoré sa s nimi vedeli intenzívne stotožniť vďaka hereckému remeslu. „Tie ženy-priekopníčky, prvé filmárky, boli veľmi šikovné. Začali filmy produkovať namiesto toho, aby v nich hrali. Boli to neuveriteľne silné osobnosti,“ zhodnotila Jana Wernerová, ktorá stvárnila Normu Talmandge.

Osudy šiestich herečiek výrazne poznačil technický pokrok (Foto: DJZ/René Miko)
Osudy šiestich herečiek výrazne poznačil technický pokrok (Foto: DJZ/René Miko)

Predstavenie je prepracované a pre herečky i režiséra bolo najnáročnejšie zvládnuť časť, ktorá je hraná „nemo“. „Pozerali sme tie filmy, a povedali sme si, že budeme otvárať pusu a hrať texty. Lenže to na javisku nefungovalo, vyzeralo to ako posunková reč. Vôbec to nešlo dohromady. To, čo bolo v kine prirodzené, v divadle prirodzené zrazu nebolo. Hľadali sme spôsob, ako to odpublikovať, ako nebyť popisným a naturalistickým. Nebolo to úplne jednoduché,“ povedal Marián Pecko na margo časti hranej bez slov. Náročné to bolo aj z pohľadu herečiek. „Herec sa nemôže oprieť a spoľahnúť na slovo. Keď mu vypadne nejaké slovo, vie sa rýchlo vynájsť. Dosť veľa času sme strávili skúšaním prvej časti. To, aká ťažká bola tá práca, nás veľmi spojilo,“ zhodnotila Jana Evelley, predstaviteľka mladej Mary Pickford.

Nová inscenácia DJZ, Nemé kráľovné, zoznamuje divákov s érou nemého filmu a jeho legendami, ktoré postupne upadli do zabudnutia. Zamýšľa sa aj nad úlohou herečky v umení, pýta sa, čo všetko musí obetovať, aby si udržala vlastnú kariéru. Hru si najbližšie budete môcť pozrieť 23. mája v Historickej budove DJZ.

Avatar

Legenda hovorí, že sa dokáže premeniť z Evil Queen na SnowWhite - záleží od množstva kofeínu v krvi. Miluje kvety, kávu, bylinkové čaje a všetky knihy na svete, no najviac sa jej zrýchli tep pri severských kriminálkach. Taktiež zbožňuje predstavu, že jedného dňa svoju milovanú Škandináviu aj navštívi. U ľudí nenávidí aroganciu a nedostatok sebareflexie.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *