Iné Lifestyle

Do Európy a ešte ďalej: Mesto na vode

Tradičná gondola (Foto: Daniela Dujčáková)

Kto z nás by to nepoznal? Tú nikdy neutíchajúcu túžbu zbaliť sa a precestovať celý svet. Zaplávať si v oceáne, nechať sa uchvátiť polárnou žiarou, urobiť si selfie pod Eiffelovkou či ochutnať exotické jedlo na mieste, ktorého meno nedokážeme ani len vysloviť. V tejto rubrike sa spolu vydáme práve na takúto cestu okolo sveta, kde sa pozrieme na najkrajšie a najzaujímavejšie miesta, ktoré nám svet ponúka. Dnes sa vám pokúsim priblížiť Benátky, ktoré sú na začiatok našej cesty ako stvorené.

Vždy, keď som snívala o cestovaní, jedným z prvých miest na mojom zozname boli práve Benátky. A prečo by aj nie? Zo všetkých miest, ktoré som kedy navštívila, boli Benátky presne také, ako som si ich vždy predstavovala. Úzke uličky naplnené vôňou jedla a kávy, kanály, po ktorých sa premávajú loďky a gondoly, obchodíky s vychýrenými karnevalovými maskami, a samozrejme, hromady turistov, ktorým sa dnes už len ťažko vyhnete.

Hádam najúžasnejšia na Benátkach je ich atmosféra. Keď sa počas zahmleného dňa prechádzate bočnými uličkami, z pootvorených okien sa k vám nesú útržky rozhovorov v taliančine a pod mostom, na ktorom stojíte, sa plaví gondola so spievajúcim gondolierom. V tej chvíli zabudnete aj na to, aký je rok, a tak trochu očakávate, že čochvíľa narazíte na rybí trh s prekrikujúcimi sa predavačmi alebo z Palazza pred vami vybehne dáma v plesových šatách a maske, náhliaca sa na bál. To by bolo možné, ak by ste sa rozhodli mesto navštíviť v čase svetoznámeho karnevalu.

Benátske uličky (Foto: Daniela Dujčáková)
Benátske uličky (Foto: Daniela Dujčáková)

Počas pobytu v Benátkach rozhodne neváhajte navštíviť múzeá. Dóžov palác či Palazzo Mocenigo vám ponúknu verný pohľad na to, ako sa v meste v priebehu storočí žilo. Za zmienku určite stojí aj Museo del Vetro, kde sa sklárska práca stala skutočným umením. Poldenný výlet na ostrov Murán vám navyše umožní prehliadnuť si Námestie sv. Marka z pohodlia vodného autobusu, ktorý môžete využiť aj na prepravu po meste. Múzeí a galérií je tam však oveľa viac a pre prípad, že sa rozhodnete ich navštíviť, odporúčam zakúpiť si CityPass, ktorý vám nielen umožní vstup do väčšiny z nich, no zároveň bude slúžiť aj ako cestovný lístok. Pri jeho kúpe je možné využiť aj študentskú zľavu.

Nadšencov klasickej hudby, medzi ktorých patrím, určite poteší fakt, že v miestnych kostolíkoch sa pravidelne konajú cenovo nenáročné koncerty prezentujúce skladby známych talianskych skladateľov, ako sú Verdi, Vivaldi či Puccini. Pre tých, ktorí sú ochotní zaplatiť o niečo viac, je tu divadlo Teatro La Fenice, kde sa určite zabavíte na baletnom alebo opernom predstavení.

Po západe slnka sa Benátky stávajú ešte útulnejšími. Hoci sa počet ľudí na uliciach veľmi nezmení, zrazu vám húfy turistov nebudú prekážať. A ako sa bude stmievať,  za malými okienkami sa začnú rozsvecovať svetlá a ulice naplní omamná vôňa jedla, ktorá vás bude lákať do jednej z mnohých rozkošne vyzerajúcich reštaurácií. Ak sa necháte zlákať a zájdete na večeru, určite nezabudnite ochutnať legendárnu taliansku pizzu či jedny z mimoriadne chutných cestovín, ktoré vám pripravia na nespočetne veľa spôsobov.

Raňajky pri rieke (Foto: Daniela Dujčáková)
Raňajky pri rieke (Foto: Daniela Dujčáková)

Ako správny cestovateľ si aj vy určite budete chcieť priniesť suvenír. V tomto prípade si máte z čoho vyberať. Obchodíky s najrôznejším tovarom, od pohľadníc cez šperky, oblečenie a brká až po karnevalové masky, nájdete na každom rohu. Asi najobľúbenejším z nich býva práve karnevalová maska, ktorá visí na stene aj mne. Ich ceny sa pohybujú v rozmedzí od piatich eur, za ktoré si môžete v pouličných stánkoch zakúpiť škrabošky, po stovky eur za zložito prepracovanú masku, za ktorú by sa nehanbila ani niekdajšia šľachta.

Oplatí sa teda Benátky navštíviť? Rozhodne áno. Nezvyčajná konštrukcia mesta spolu s históriou dýchajúcou z každého Palazza vo vás zanechajú jedinečný dojem, ktorého spomienka vás bude tešiť ešte dlho po ich návšteve.

Na záver ešte malé odporúčanie: v prípade, že radi čítate, rozhodne siahnite po fantasy románe Mesto masiek od Mary Hoffmanovej, ktorý vám poskytne presný obraz toho, ako Benátky vyzerali v minulosti, no aj to, ako vyzerajú teraz.

Arrivederci!

Nočný pohľad na mesto (Foto: Daniela Dujčáková)
Nočný pohľad na mesto (Foto: Daniela Dujčáková)
Zahmlený most Rialto (Foto: Daniela Dujčáková)
Zahmlený most Rialto (Foto: Daniela Dujčáková)

Daniela Dujčáková

Avatar

Nový Redaktor

Tento profil slúži redaktorom začínajúcim na Unipo Presse. O to viac ich poteší Vaša spätná väzba. :)

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *