Iné Lifestyle

Do Európy a ešte ďalej: Ostrov na severe

Deň na pláži (Foto: Daniela Dujčáková)

Prázdniny pri mori sa nám väčšinou spájajú s exotickými krajinami, palmami a pražiacim slnkom. A kde takéto miesta nájdeme? Prevažne na juhu. Tento týždeň vám však predstavím ostrov, ktorý síce nenájdete v dovolenkových katalógoch, no nechýba mu príťažlivosť a osobité kúzlo. Nachádza sa na severe Nemecka a jeho meno je Föhr.

Turistická ubytovňa (Foto: Daniela Dujčáková)

Na svojich cestách som navštívila mnohé známe turistické destinácie, no žiadna z nich ma neprekvapila tak ako tento severský ostrov. Wyk auf Föhr, jediné mesto na ostrove, vyzerá ako typické nemecké mestečko, akých je v krajine mnoho. Malé domčeky s kvetmi na oknách, no aj veľké domiská, ktoré obýva hneď niekoľko generácií, zaberajú väčšinu ulíc mesta. Stačí však, že prídete do centra, a zrazu sa nájdete vo filme z deväťdesiatych rokov, či dokonca v jeho čiernobielej verzii. Budovy z červených tehál, obchodíky s námorníckym oblečením a útulné kaviarničky s terasami, ktorých výklady sa za súmraku rozsvietia a lákajú ešte viac. Na každom kroku vás bude sprevádzať nezameniteľná vôňa mora, ktorá, ak ju budete nasledovať, vás zavedie priamo na pobrežie. To však na malom ostrove nie je vôbec ťažké nájsť.

Móla vedúce desiatky metrov do mora, zmrzlinové okienka či neveľké piesočnaté pláže sa pridajú k mozaike tvoriacej tvár ostrova. Pri nasledovaní promenády, vedúcej popri pobreží, centrum čoskoro vystriedajú plážové domy a ubytovne, veľmi obľúbené medzi turistami. Ak pôjdete ešte ďalej, aj tie napokon zmiznú a nahradia ich lesy a tie zase neskôr vysoká tráva. Zároveň sa bude rozširovať pláž, ktorej piesok sa javí za jasného dňa takmer biely. Celá pláž je plná malých spacích ležadiel v tých najrôznejších farbách. Hoci väčšinu roka je silný vietor dobrým dôvodom na nosenie teplého oblečenia, v lete tu býva dostatočne teplo na to, aby ste si mohli bez obáv zaplávať v Severnom mori.

Prechádzka pri mori (Foto: Daniela Dujčáková)

Okrem prechádzok na pláži a preskúmavania obchodíkov v centre je obľúbenou činnosťou bicyklovanie. Bicykel si tu bez problémov zaobstaráte v jednej z mnohých okolitých požičovní. Celý ostrov je popretkávaný cyklistickými chodníkmi, ktoré vám umožnia prebádať aj tie najzašitejšie zákutia. Takýmto spôsobom som našla nádherný kus pláže s opusteným veterným mlynom a starým mólom. Vyzeralo to ako to pravé miesto na písanie románov, čo som aj náležite využila. Podobných miest môžete nájsť hneď niekoľko a ani za tri mesiace pobytu sa mi ich nepodarilo preskúmať všetky.

Malé lesíky boli ďalším podmaňujúcim miestom, kde sa príjemne trávil čas. Nikdy neutíchajúci zvuk hučiacich vĺn a ľubozvučný spev vtákov vytvárali vhodnú atmosféru na rozjímanie či čítanie. Navyše ste na dvoroch veľkých domov s nocľahom či s reštauráciami, ktoré s nimi hraničili, mohli nájsť tie najkrajšie fontánky. Na jednu takú som natrafila aj v záhrade palacinkárne, kde som okrem lahodných palaciniek s nutelou či marmeládou ochutnala aj palacinky na spôsob pizze: netradičné, ale veľmi chutné. V reštauráciách na pobreží som zasa ochutnala mušle, ryby, krevety či iné čerstvé morské tvory.

Smaugova fontánka (Foto: Daniela Dujčáková)

Nebude hádam žiadnym prekvapením, ak poviem, že najradšej som svoj voľný čas trávila práve pri mori. Aj keď v čase môjho pobytu bolo kúpanie skôr pre ľadových medveďov, ku ktorým, žiaľ, nepatrím, veľmi mi nechýbalo. Nepoznám krajší pocit, ako je sedieť na pláži pri západe slnka, zaboriť si prsty do vlhkého piesku a na tvári cítiť maličké kvapky, ktoré k vám od mora zaveje vietor. Započúvate sa pri tom do zvuku burácajúcich vĺn, ktoré sa vám svojím mohutným hlasom snažia vyrozprávať všetky príbehy oceánu a vy ľutujete, že im nedokážete porozumieť. A ako slnko vystrieda mesiac a oblohu zasypú myriady hviezd, vy na krátky okamih uveríte, že rozprávky sú skutočné a s napätím očakávate, že začujete spev sirén, lákajúci vás do hlbín mora. V takýto večer zaspávate s veľmi príjemným pocitom, ktorý vám, ak máte šťastie, vydrží aj niekoľko dní.

Pláž za mesačného svitu (Foto: Daniela Dujčáková)

Föhr teda nie je typickou dovolenkovou destináciou. Ak však hľadáte miesto na aktívny oddych a hlboké premýšľanie, potom je pre vás ako stvorený. A ako sa tam dostanete? Veľmi jednoducho. Stačí, ak sa zveziete vlakom z Hamburgu do Dagebüllu a odtiaľ sa trajektom preplavíte priamo na ostrov. Vari len jedno varovanie: keďže je to obľúbené miesto predovšetkým pre nemeckých turistov, bude pre vás výhodou, ak sa pred návštevou naučíte aspoň zopár nemeckých fráz, hoci ani s angličtinou sa nestratíte.

Auf Wiedersehen!

Lesík na ostrove (Foto: Daniela Dujčáková)
Príjazd z trajektu (Foto: Daniela Dujčáková)

Daniela Dujčáková