Kultúra

Do you speak HOROR?

(Foto: pexels.com )

Patríte aj vy medzi nadšencov hororového žánru? Tak sa pohodlne usaďte a predstavte si, že váš obľúbený horor by mal viacero častí. Páči sa vám táto myšlienka? Potom je tento článok určený práve pre vás! Ponúkam vám 4 overené tipy, pri ktorých sa dozaista budete báť. 

American Horror Story

Seriál vznikol v roku 2011 a jeho priaznivci si mohli doposiaľ vychutnať 6 sérií. Jednotlivé série na seba nijako nenadväzujú a každá má osobitný príbeh, ktorý je zasadený aj do rôznych časových období. Zaujímavosťou však je, že herecké obsadenie sa nemení, a tak si svojho obľúbeného herca či herečku môžete vychutnať skoro v každej sérii, ale v inej úlohe. Tvorcovia sa často inšpirujú aj skutočnými udalosťami či osobnosťami, spomínaná je napríklad Anna Frank či mnoho sériových vrahov, ako aj dodnes nenájdená kolónia Roanoke. Chuť pozrieť si tento seriál isto dostanú aj priaznivci speváčky Lady Gaga, ktorá stvárnila hlavnú úlohu v piatej sérii Hotel a vedľajšiu úlohu v poslednej s názvom My Roanoke Nightmare.

Bates Motel

Tento seriál som objavila len pred nedávnom po tom, ako som si pozrela legendárny Hitchcockov film Psycho (1960), ktorý bol natočený podľa románu Roberta Blocha. Postavy vychádzajú práve zo spomínaného románu. Bates Motel rekonštruuje predchádzajúce udalosti a osudy hlavných hrdinov. Nadšenci filmu Psycho sa môžu tešiť na legendárny dom, schodište a samozrejme motel. Dej je zasadený do súčasnosti, čo je podľa mňa vynikajúci nápad zo strany tvorcov, pretože odkazujú na klasický horor, ale zároveň ponúkajú vynikajúci a hlavne napínavý príbeh, ktorý vás núti pozrieť si stále ďalšiu a ďalšiu časť. Seriál sa začal vysielať v roku 2013, má štyri série a v roku 2017 sa diváci môžu tešiť na piatu. Sama som videla zatiaľ len prvú sériu, ale neprejde deň, aby by som si seriál nepozrela.

Hannibal

Pri tomto seriáli mi napadá len jedno slovo – podprahovosť. Zaryje sa vám úplne pod kožu a nebude sa chcieť pustiť. Osobne pozerám horory už od malička a dovolím si povedať, že len tak niečo ma nedokáže vystrašiť. Hannibal ma ale presvedčil o tom, že naozaj nikdy netreba hovoriť nikdy. Prečo? Aj po roku sa mi snívajú niektoré scény, na ktoré už asi nezabudnem. Dosť bolo mojich pocitov, poďme na fakty! Hlavnou postavou je samozrejme Dr. Hannibal Lecter (Mads Mikkelsen), ktorý nám predvádza naozaj famóznu psychologickú hru, kulinárske umenie a zmysel pre módu. Seriál je tvorený tak, že v niektorých prípadoch dokonca ponúka až návod na vraždu, no som si istá, že vy sa rozhodne nenecháte inšpirovať. Začiatok vysielania sa datuje do roku 2013 a po tretej sérii sa tvorcovia rozhodli ukončiť nakrúcanie (2015). Hoci som videla už mnoho seriálov, Hannibala po každej stránke považujem za jeden z najlepších.

Penny Dreadful

Týmto názvom boli v 19. storočí označované hororové poviedky, ktoré si ľudia mohli kúpiť za jedno penny. A ak aj vy máte radi knižné postavy ako Dorian Gray, Frankenstein, Dracula či iné známe netvory, potom je Penny Dreadful vytvorený presne pre vás. Príbeh sa odohráva vo viktoriánskom Londýne, ktorý v sebe skrýva mnoho nástrah. Je skvelé pozerať sa, ako jednotlivé postavy, ktoré na prvý pohľad nič nespája, postupne nachádzajú spoločný osud. Žiaľ, seriál má len tri série, ktoré sú na druhej strane veľmi kvalitné. Do pozornosti dávam najmä výkon Evy Green, ktorá sa svojej úlohy chopila famózne, divák jej uverí každé slovo. Seriál sa začal vysielať v roku 2014 a vysielanie ukončil v roku 2016. Prvá séria sa mi zdala trošku ťažkopádna, išlo v podstate o predstavenie jednotlivých postáv, no ďalšie dve boli pre mňa príjemným prekvapením a nemohla som sa od seriálu odtrhnúť. Je to ten typ seriálu, kde si môžete povedať, že čím je novšia séria, tým je lepšia.

Verím, že vás táto hororová ponuka zaujala a ak máte aj vy nejaké typy na hororový seriál, pri ktorom sa dajú tráviť pochmúrne dni či noci, neváhajte a napíšte komentár. 🙂

Avatar

Ingrid Oravcová

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *