Spravodajstvo

Dobrovoľníci z Prešovskej univerzity pomáhajú ukrajinským obyvateľom

Do dobrovoľníckej činnsoti sa zapojili aj študenti PU. (foto: TS PU)

Prešov – Niekoľko stoviek študentov Prešovskej univerzity (PU) v Prešove spolupracuje s organizáciami, štátnymi inštitúciami a s dobrovoľníckymi centrami, aby pomohli s tlmočením pri činnostiach súvisiacich s migráciou ukrajinských obyvateľov. Do dobrovoľníckej aktivity sa zapojili ukrajinskí, ale aj slovenskí študenti.

Po vypuknutí vojnového konfliktu oslovila PU svojich študentov s cieľom vytvoriť databázu dobrovoľníkov, ktorí by mali záujem pomáhať pri rôznych aktivitách súvisiacich s dobrovoľnou pomocou v teréne. Do dobrovoľníckej činnosti sa zapojili študenti rôznych študijných programov z jednotlivých fakúlt univerzity, ktorí sú podľa potreby a druhu vykonávanej činnosti nasadzovaní priamo do terénu. Dobrovoľníci sa primárne venujú tlmočníctvu na slovensko-ukrajinskej hranici, pracujú na korektúrach textov v ukrajinskom jazyku pre centrálny vízový orgán, ale taktiež pomáhajú aj na cudzineckej polícií.

Na kontaktných miestach na hraniciach sú nepretržite k dispozícii aj študenti Gréckokatolíckej teologickej fakulty a bohoslovci Gréckokatolíckeho kňazského seminára PU, ktorí prichádzajúcim ľuďom pomáhajú prekonávať jazykové bariéry. Študenti zdravotných odborov PU pomáhajú na železničných staniciach, napríklad pri kúpe lístkov, zabezpečení stravy alebo so starostlivosťou o deti. Pomocnú ruku podávajú aj študenti z Pravoslávnej bohosloveckej fakulty PU, ktorí telefonicky koordinujú utečencov do Prešova a blízkeho okolia.

Pomoc ukrajinským študentom poskytuje PU aj vo forme psychologickej podpory, ktorú zabezpečuje Inštitút psychológie Filozofickej fakulty či Katedra manažérskej psychológie Fakulty manažmentu, ekonomiky a obchodu. Spomínaná fakulta zriadila aj výcvikové stredisko krízovej intervencie, ktorého cieľom je naučiť študentov ako správne postupovať v podobnej krízovej situácií. Podmienkou je, aby študent ovládal ukrajinský jazyk.

Pedagogická fakulta PU aktuálne rozbieha pomoc školám, ktoré plánujú začleniť ukrajinské deti do svojich lavíc. V spolupráci s mestom Prešov fakulta pripravuje aj animačné a vzdelávacie aktivity pre deti v materských a základných školách či v školských kluboch. V priestoroch Pedagogickej fakulty PU sa jedenkrát do týždňa koná krúžok pre mladších súrodencov ukrajinských študentov žijúcich v Študentských domovoch PU. Dobrovoľníci nezabúdajú ani na športové aktivity pre deti, ktoré dva razy v týždni realizuje Fakulta športu PU.

Študenti, ktorí sa chcú zapojiť do dobrovoľníckej činnosti a podobným spôsobom pomáhať ľudom z Ukrajiny, sa môžu stále prihlásiť do univerzitnej databázy cez tento odkaz.

Lenka Švihlová

Študentka mediálnych štúdií, ktorá miluje pozerať sa na veci z viacerých uhlov pohľadu. Nielen prizmou študenta. Svet jej už ukázal, že pravdu nemôžeš nájsť, môžeš ju len vytvoriť, a pravda nie je len jedna. Nedokáže sa zmieriť s nespravodlivosťou. Miluje kuraciu pečienku s ryžou, módu, aktívny životný štýl a vždy si rada vychutná šálku kávy s priateľmi.