Neviem ako vy, ale ja zbožňujem hamburger. Začalo to práve v Prešove, kde je veľmi veľa podnikov s hamburgermi. No pokiaľ som sa pokúšal spraviť si doma hamburger, mal som jeden veľký problém a to bola vždy premočená žemľa z obchodu. Hľadal som mnoho receptov, no žiadny nie je tak dobý a konzistentný ako tento. Nemusíte byť profesionálny kuchár, aby ste si spravili naozaj chutné žemle doma u vás. Jediné, čo musíte obetovať, je čas.
INGREDIENCIE:
Pre tangzhong (japonská technológia):
2 polievkové lyžice (20 g) chlebovej múky (ja som používal namiesto chlebovej múky extra hladkú 00)
27 g vody
60 g plnotučného mlieka
Na cesto budeme potrebovať:
120 g plnotučného mlieka 30 °C
9 g instantného droždia
320 g chlebová múka (ja som používal namiesto chlebovej múky extra hladkú 00)
7 g jemnej morskej soli
35 g kryštálového cukru
1 celé vajce
1 vaječný žĺtok
3 polievkové lyžice (42 g) zmäknutého masla (maslo izbovej teploty)
Pred tým ako začneme, vyberieme si 2 vajíčka z chladničky (nie je to nutné, ale pri miesení cesta by to trvalo dlhšie s chladným). Začneme prípravou „tangzhong“. Je to niečo ako pasta, ktorá sa používa na zlepšenie textúry cesta a môžete ho pridať do hocijakého receptu, ktorý robíte. Pripravuje sa nasledovne. Dáme všetky ingrediencie do hrnca a na strednom ohni neustále miešame, kým sa nestane pastou alebo nedosiahne teplotu nad 65 °C. Po vytvorení tejto pasty ju dáme na bok, aby vychladla na izbovú teplotu.
Do zmesi droždia a mlieka pridáme plnotučné mlieko a instantné droždie. Miešame, kým sa droždie nerozpustí. Uložte na teplé miesto a nechajte pôsobiť 8 minút.
V miske, kde budeme cesto miesiť, pridáme suché prísady. Pomaly pridajte zmes mlieka a droždia, zmes tangzhong. Necháme homogenizovať. Keď sa cesto začne spájať, pridáme vajce a žĺtok. Budeme miesiť až do zapracovania (cesto absorbuje všetko mlieko a vznikne jedna hmota). Postupne pridávajme maslo, kým sa nezapracuje, to znamená, že keď je cesto vymiesené, nič sa nelepí na boky misy.
Stredne veľkú misku zľahka vymastíme olejom. Cesto jemne preložíme. Na cesto položíme utierku a nechajte kysnúť na teplom mieste na 1 – 1,5 hodiny (alebo kým cesto zväčší svoj objem ešte raz taký, ako pred začiatkom).
Ak nám cesto vyrástlo, a chceme ho tvarovať, tak si na pracovnú plochu vysypeme múku. Cesto rozdelíme na šesť rovnomerných kúskov s hmotnosťou približne 95 – 105 g.
Jednotlivé drdoly vytvarujete tak, že prevrátenú stranu nadol jemne natiahnete a preložíte do stredu. Tento postup opakujte pre celý segment cesta a potom ho otočte hore dnom o 90 stupňov a ťahajte smerom k sebe. Opakujte ešte dvakrát, aby ste dokončili rotáciu po celom obvode. Vytvarované cesto dáme na plech vystlaný papierom na pečenie. Necháme 6 cm od seba. Prikryjeme plechom podobnej veľkosti, ktorý sa prevráti, aby cesto nevyschlo. Necháme cesto kysnúť pri izbovej teplote ďalšie 1-2 hodiny, alebo do zdvojnásobenia objemu (pokiaľ chceme väčšie žemle, môžeme nechať cesto kysnúť ešte dlhšie).
Pred pečením potrieme vajíčkom (1 celé vajce plus troška mlieka).
Pečieme pri 190 °C na 18 minút (do zlatista). Keď plech vyberieme, hneď potrieme vrch našich žemlí maslom.
Potom si už len stačí naložiť do žemlí vysnené potraviny a môžeme sa doň pustiť.
Autor: Matúš Dráb
Komentovať