Kultúra

Na doskách Babadla mala premiéru politická satira Zelené jelene

Babadlo na dospelého diváka cieli politickou satirou (Foto: Babadlo)

Každé obdobie, nech už ide o akýkoľvek politický režim či spoločenské zriadenie, potrebuje uvoľnenie v podobe dobrej satiry. O to horšie však je, ak sa stáva nadčasovou a v krajine sa po dlhé roky nič nemení. Aj preto sa Babadlo rozhodlo „oprášiť“ svoju divadelnú adaptáciu knihy Zelené jelene. Predstavenie malo obnovenú premiéru v piatok 16. februára.

Hra vznikla pod vedením režisérky Michaely Homolovej, pričom ide o dramatizáciu literárneho diela Ľubomíra Feldeka. Hoci autor dielo napísal v roku 1963, kvôli politickej cenzúre bolo vydané až o päť rokov neskôr. Kniha ukrýva jasnú satiru na politickú cenzúru a reflektuje dobu, v ktorej vznikla.

Prešovské Babadlo uviedlo toto divadelné predstavenie ešte v máji 2009, kedy malo svoju prvú premiéru. Druhá obnovená premiéra sa konala v roku 2013. V súčasnosti hru prináša s novým hereckým obsadením. „Ubehlo skoro 10 rokov a my robíme obnovu tohto predstavenia už po druhýkrát. Máme radi Feldeka a taktiež máme stále potrebu podať túto výpoveď a ukázať ľuďom, že nič sa nemení. Téma je stále aktuálna,“ povedala počas uvedenia premiéry riaditeľka Babadla, Júlia Labudová.

Hru obohacuje humor a živé piesne

Príbeh diváka vťahuje do zážitkov dvoch umelcov – básnika Eduarda a maliara Anastáza, ktorí sa snažia spoločne vytvoriť nové, originálne diela. Inšpirujú ich pri tom dve štýlovo odlišné múzy, „hipisáčka“ Klára a punkerka Markéta. So svojimi obrazobásňami – básňoobrazmi nakoniec umelci urobia dieru do sveta. Určite však nečakali, že nimi spustia reťazec nepríjemných udalostí. Predstavenie je pretkané humorom a hudbou 80. rokov v podobe hipisáckych a punkových piesní.

Maliar Anastáz a básnik Eduard sú zohraná dvojka (Foto: Babadlo)
Maliar Anastáz a básnik Eduard sú zohraná dvojka (Foto: Babadlo)

Politická téma, ktorá je ukrytá pod rúškom komiky, je aktuálna aj v súčasnom tisícročí. Taktiež je obohatením programu Babadla, ktorého väčšinové publikum tvoria deti. „Keďže sme sa v tejto sezóne rozhodli ponúkať v našom divadle predstavenia aj pre mládež a dospelých, aby sme tak predstavili dospelému divákovi tvorbu iných – alternatívnych – divadiel a umeleckých zoskupení, rozhodli sme sa „oprášiť“ aj našu úspešnú inscenáciu Zelené Jelene, venovanú staršiemu divákovi. Zároveň je to aj akási psychohygiena pre umelecký súbor, pretože základom našej tvorby sú inscenácie pre najmenšieho diváka. Žiadal sa nám už titul s inými inscenačnými postupmi, aké sa uplatňujú pri tvorbe pre deti,“ vysvetlila uvedenie staronovej hry Labudová.

Po mnohých rokoch je dielo stále aktuálne

Obnovenú hru si užívajú aj herci, ktorí stvárnili jednotlivé postavy. „Pre mňa je to taká retro, nadčasová vec, pretože je to v podstate politická satira. Je to písané na každú dobu. Protipolitické podtexty sú tam samozrejme jasné, všetci vieme, že na tú dobu dosť príznačné. Mňa na tom strašne baví presne taký ľahký výsmech, aký autor má,“ vyjadrila sa Antónia Kurimský-Oľšavská, alias punková múza Markéta.  „Je to veľmi svieže dielko a myslím si, že stále bude poplatné dobe, pretože texty Ľubomíra Feldeka nestratia nikdy na sviežosti ani rokmi,“ dodal Milan Kľučár, ktorý stvárnil negatívnu postavu Aladára Vladára. Okrem nich si v hre zahrala Lucia Hrašková ako „hippie múza“ Klára, Jakub Muránsky ako básnik Eduard a Brandon Martin Wolfenden alias maliar Anastáz.

Aladár Vladár je metaforou na politikov, ktorí sú vlastne úplné nuly (Foto: Babadlo)
Aladár Vladár je metaforou na politikov, ktorí sú vlastne úplné nuly (Foto: Babadlo)

Po hosťujúcich predstaveniach, ktoré Babadlo uviedlo minulý rok, divadlo prináša ďalšie predstavenie pre dospelých. Nepochybne ide o hru, ktorá diváka obohatí. „Uplynulo 50 rokov a kto sa príde pozrieť na predstavenie, pochopí, že za tých 50 rokov sa v istej oblasti vlastne nič nezmenilo,“ dodáva riaditeľka divadla, Júlia Labudová.

Legenda hovorí, že sa dokáže premeniť z Evil Queen na SnowWhite - záleží od množstva kofeínu v krvi. Miluje kvety, kávu, bylinkové čaje a všetky knihy na svete, no najviac sa jej zrýchli tep pri severských kriminálkach. Taktiež zbožňuje predstavu, že jedného dňa svoju milovanú Škandináviu aj navštívi. U ľudí nenávidí aroganciu a nedostatok sebareflexie.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *