Lifestyle

Dovolenka „za babku“

Lakocinka v alobale alias živánska (Foto: Romana Valenčáková)

Počas vytúžených letných prázdnin nechceme sedieť doma. Nechce sa nám však ani behať po hradoch a zámkoch, cestovať hodiny na lacnejšie kúpaliská našich susedov či prechádzať sa po nákupných centrách a bezhlavo utrácať, no a more sme absolvovali už minulý rok. Čo teda robiť?

Všetky tie extra ultra hyper super last minuty sú pomerne lákavé, no ruku na srdce: kto z vás má stovky eur v obálke s názvom „dovolenka snov“ pripravených na okamžité a bezodkladné použitie? Ak ste si odpovedali rovnako ako ja, že momentálne existujú aj dôležitejšie výdavky, než je cesta okolo sveta, môže vás chytať ľahšia depresia. Existuje však účinný liek, s ktorým zažijete pohodové leto, a pritom ešte s úsmevom „olajkujete“ plážové fotky priateľov.

Aby ste zažili príjemný oddych a chytili opálenie à la „medium beach sand“, nemusíte hneď cestovať k moru. Tajomstvo lacnejšej (nie však horšej) verzie dovolenky je pritom skryté niekde, kam ste chodievali už ako malí. Miesto, kde „dobrú noc dávajú líšky“ a mobilný signál chytíte len na jednom kameni pri plote. Malý kúsok raja uprostred mestskej divočiny.

Malý kúsok raja (Foto: Romana Valenčáková)
Malý kúsok raja (Foto: Romana Valenčáková)

Záhrada, chalupa, chata, chyža, bungalov či domec. Nezáleží na tom, ako to nazvete. Podstatné je, že práve tu môžete stráviť krásne dovolenkové chvíle s rodinou a priateľmi. Opaľovanie na ležadle hneď vedľa nafukovacieho bazéna s vodou po pás. Ručné umývanie mastného riadu a dlhá romantická sprcha v studenej vode. To isté oblečenie aj tri dni po sebe? Na záhradu módna polícia nedovidí. Niet nad pravú chatovú (nie „četovú“) atmosféru.

Príjemné schladenie (Foto: Romana Valenčáková)
Príjemné schladenie (Foto: Romana Valenčáková)
(Foto: Romana Valenčáková)
(Foto: Romana Valenčáková)

Čo s voľným časom?

Prázdniny znamenajú veľa voľného času, no v kombinácii s pekným počasím aj veľa možností, ako ho naplniť. Športovci telom aj duchom si môžu napríklad zabehať v neďalekom lese alebo zahrať bedminton (Z vlastnej skúsenosti však radím ostať obutí. Behanie naboso po tráve vás síce zblíži s prírodou, no bodnutie žihadlom do chodidla bolí.) Pre tých menej aktívnych sú tu spoločenské hry, čítanie knihy či lúštenie krížoviek.

Bedminton ako relax (Foto: Romana Valenčáková)
Bedminton ako relax (Foto: Romana Valenčáková)

Niečo pre labužníkov

Na chalupe nečakáte luxusné päťchodové menu pri sviečkach. Postačí aj neskoršia „obedovečera“ pri ohni. Klasické opekanie špekáčikov vie predsa vždy potešiť. Ak ale patríte k labužníkom a slovko „kajnšmetke“ vám nie je cudzie, určite nepohrdnete ani zľahka pripálenou živánskou, mastnejším kotlíkovým gulášom či grilovanými klobáskami.

Maliny ako od babičky (Foto: Romana Valenčáková)
Maliny ako od babičky (Foto: Romana Valenčáková)

Namiesto utrácania stoviek, ba až tisícok eur za drahé zahraničné dovolenky (navyše so svetovými nepokojmi v pätách) by sme radšej mali nazrieť do čias svojho detstva, strávených zbieraním malín u babky v záhrade. Môžete tak stráviť krásne leto, ako sa hovorí „za babku“. More či nafukovací bazén, piesok či tráva. Neexistuje nič krajšie ako chvíle v kruhu tých najbližších. Nech ste už kdekoľvek.

P. S.: Ak ste ani z tohto článku stále nepochopili atmosféru dovolenky na chalupe, odporúčam skladbu aj videoklip s názvom The Cabin od Ylvis.

Avatar

Romana Valenčáková

Milujem módu a všetko okolo nej. V časopise Unipopress preto pôsobím v rubrike Uniposkriňa a prispievam predovšetkým do sekcie lifestylu.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *