Kultúra Rozhovory

Duch Vianoc zavítal na Talkshow Prešov

Talskshow Prešov vniesla do Encoru ducha Vianoc (Foto: Matúš Maťufka)

V pondelok 18. decembra sviatočná atmosféra ovládla aj v tomto roku poslednú Talkshow Prešov v Encore clube. Netradičným bol predmanželský rozhovor moderátorky s jedným z hostí. Okrem toho sa súťažilo, tancovalo, ale aj spievalo. Čo majú ďalší traja hostia talkshow nové, nájdete nižšie v článku.

Tanečník a choreograf Viliam Mikula, ktorý tancuje už devätnásť rokov, porozprával o pôsobení v ľudovom súbore PUĽS. Po oslovení režisérom Michalom Náhlíkom začal tvoriť choreografiu pre svoj prvý muzikál Nikola Šuhaj. Unipo Pressu prezradil, ako podľa neho vnímajú folklórny tanec mladí ľudia: „Na to môžu byť rôzne pohľady. Myslím si, že sa to teraz trošku dostáva do popredia, že by to mohlo mať aj nejakú budúcnosť. Ja tomu stále verím, ale ten folklór treba podávať z rôznych strán, aby to bolo pútavé a aby to bavilo človeka.”

Pod vedením Viliama Mikulu sa prítomný mohli naučiť tancovať čardáš (Foto: Matúš Maťufka)
Pod vedením Viliama Mikulu sa prítomní mohli naučiť tancovať čardáš (Foto: Matúš Maťufka)

Pavol Kovaľ z prešovskej skupiny Akustika, ktorú možno poznáte pod bývalým názvom N3O Akustika, okrem kapely pracuje v divadle a spieva v opere. Vytvoril aj vlastný projekt pod názvom KOPA, v ktorom sú zahrnuté jeho vlastné autorské piesne. Hosťoval tiež na novom albume Vajco (2017) kapely Heľenine oči. Okrem koncertov v uliciach miest alebo podnikoch zavítali aj k tým najmenším do materských škôl. Pýtali sme sa, ako tento nápad vznikol: „Zavolali si nás učiteľky, ktoré chodia na naše koncerty. Napríklad sme hrali v Banskej Bystrici a aj v Prešove a deti sa veľmi tešili. Naše pesničky sú aj pre deti. Hocikto si ich môže vypočuť. Nespievame žiadne vulgárne veci, texty sú dosť ľahko pochopiteľné, sú priame a hlavne tá hudba je aj na ľudovú nôtu, aj pre starších, aj mladších a deti vždy tancujú.”  Kapelu Akustika si môžete vypočuť aj v Prešove na Silvestra o 22.00.

(Foto: Matúš Maťufka)
Obe kapely obohatili program svojimi piesňami (Foto: Matúš Maťufka)

Martin Mihalčín z kapely Heľenine oči porozprával príbeh o súťaži Stropkovská hudobná liga, keď sa kapela dostala vo svojej kariére dopredu. Predstavil ich nový album Vajco (2017), ktorý je už mesiac v predpredaji. O albume a jeho krste sa dozviete viac v špeciálnej reportáži, ktorú už pripravujeme. Lynch prezradil, o akom povolaní sníval, keď bol malý: „Chcel som byť súkromným podnikateľom. Z jediného dôvodu, že som nechcel mať šéfa. Ja som to priraďoval k rodičom a ja som nechcel mať, tak ako každý malý človek, niekoho, kto by mi rozkazoval to, čo mám alebo nemám robiť. Najšťastnejší by som bol, keby som nemal šéfa, čiže keby som robil sám na seba, a jediné, čo vtedy fičalo v médiách a mohol som začuť, bol súkromný podnikateľ.”

Talk show rozdávali ceny vo svojich zaujímavých súťažiach (Foto: Matúš Maťufka)
Organizátori talkshow rozdávali ceny v zaujímavých súťažiach (Foto: Matúš Maťufka)

Najbližšia Talkshow Prešov sa uskutoční 29. januára, a kto bude hosťom, oznámime čoskoro. Nezabudnite sa zapájať do našej súťaže o dva voľné vstupy na tento formát z kultúry Prešova.

Kristína Minárová

Študujem mediálne štúdiá. Milujem knihy, filmy, múzeá, rockové koncerty a festivaly. Dá sa povedať, že vždy mám na všetko čas, no napriek tomu nič nestíham.