Iné Lifestyle

Elon Musk. Človek, ktorý svoje sny len nesníva

(foto: dnaindia.com)

Väčšina ľudí dnes vie, kto je Elon Musk. Jeho meno sa stalo ikonou pokroku v 21. storočí, v čase, keď je väčšina ľudí presvedčená, že ľudstvo už objavilo všetko. Aby toho nebolo málo, počas pandémie, keď sa ostatní snažia bojovať o svoju prácu, Elon sa stal najbohatším človekom na svete. Jeho najväčšie motto je, aby stále pracoval a to bez ohľadu na situáciu. Tento muž so zvláštnym nadaním, ktoré sa u neho objavovalo už od ranného detstva, dnes mení svet rovno pred našimi očami. Každý z nás môže vidieť jeho prácu všade okolo nás. V tomto článku vám prezradíme zopár zaujímavostí, ktoré ste o tomto významnom človeku možno nevedeli.

Elon Musk sa narodil v roku 1971 v Pretórii (oficiálne hlavné mesto Južnej Afriky), kde aj prežil svoju najskoršiu mladosť. O svojom detstve sa sám neskôr vyjadril ako o násilnom a nepríjemnom, vzhľadom na svojho otca, ktorý im v domácnosti znepríjemňoval život. Aby toho nebolo málo, malý introvert Elon bol šikanovaný aj v škole v dôsledku čoho dokonca raz skončil aj v nemocnici. To všetko ho ale neodradilo od jeho plánov do budúcna a stále sa neochvejne držal svojej vízie.

Jeho prvý úspech prišiel pomerne skoro. Úspech, ktorý začal smerovať jeho život. Chlapec, ktorý mal veľmi rád počítačové hry, sa so svojou inteligenciou a ľahkosťou naučil v desiatich rokoch programovať na počítači. O dva roky neskôr vytvoril vlastnú videohru s názvom Blastar, ktorú predal za 500 amerických dolárov. Samozrejme, tento zárobok investoval do nového počítača, pretože vedel, že tu všetko iba začína. Táto hra je doteraz dostupná tu.

Musk vo svojich dvanástich rokoch vytvoril vlastnú videohru s názvom Blastar. (Foto: YouTube)

Po štúdiu na vysokej škole presne vedel, kam budú viesť jeho ďalšie kroky. Do Silicon Valley v San Franciscu. Prvým krokom bola žiadosť o prácu v spoločnosti Netscape. Elon sa však od spomínanej spoločnosti nedočkal žiadnej odpovede. A práve to ho priviedlo k myšlienke založiť vlastný startup. Jeho prvý veľký projekt s názvom Zip2 bol založený v roku 1995 a už o necelé štyri roky sa Elon dostáva medzi milionárov. Práve vďaka predaju tohto projektu zarobil svojich prvých 22 miliónov dolárov.

Veľmi rád zvykne ľudí motivovať prostredníctvom vlastných skúseností. Medzi ne patrí napríklad aj to, že na začiatku svojho podnikania spal vo vlastnej kancelárii na gauči. Nie preto, že sa nevedel od práce odlepiť, ale preto, že to bola jediná možnosť ako prežiť s nízkymi príjmami. Po tomto projekte nasledoval x.com, aj vďaka ktorému dnes poznáme platobnú platformu PayPal.

Elon Musk sa prostredníctvom spoločnosti SpaceX zaoberá kolonizáciou Marsu. (Foto: aa.com.tr)

Píše sa rok 2001 a svetlo sveta zazerá spoločnosť menom SpaceX. Hlavnou myšlienkou tohto projektu je kolonizácia Marsu. Elon už od začiatku svojho pôsobenia kladie dôraz na udržateľnosť planéty, jej ničenie a v neposlednom rade vytvorenie záložnej možnosti pre ľudstvo v podobe obývania planéty Mars. Do svojho portfólia si spoločnosť SpaceX pripisuje raketové nosiče ako Falcon 1, Falcon Heavy, Dragon. Taktiež sa pýši aj komerčným vysielaním telekomunikačných družíc, ktoré môžeme sledovať voľným okom na oblohe.

 

Spoločnosť Tesla patrí v súčasnosti medzi lídrov v oblasti výroby elekromobilov. (Foto: bbc.com)

V roku 2004 sa Elon pridal do pomerne mladého projektu Tesla motors (2003). Jeho zakladateľmi boli Martin Eberhard a Marc Tarppening. Vďaka financovaniu sa Elon pripojil do spoločnosti na pozíciu vedenia. Firma sa neskôr začala predstavovať len ako Tesla a začala prosperovať až do roku 2008. S globálnou svetovou krízou sa však spoločnosť dostala k bankrotu na milimetre blízko. V jednom zo svojich vyjadrení Elon prezradil, že od bankrotu ho delili dva, nanajvýš tri dni. Túto náročnú situáciu sa im podarilo zvládnuť a dnes sú lídrami elektronických automobiliek.

Medzi ďalšie najznámejšie projekty, s ktorými sa spája meno Elon Musk, patrí aj Hyperloop. Myšlienka na vysokorýchlostný transport začína nadobúdať podobu vo forme pretlakových kapsúl podtlakovými rúrkovými tunelmi. Prvé návrhy zatiaľ ukazujú, že tento transport by mal napríklad zvládnuť trasu medzi San Francisco Bay Area a Los Angeles (570km) za 35 minút. Priemerná rýchlosť je 962km/h a maximálna 1220km/h. Tento projekt sa mal uskutočniť aj na Slovensku, konkrétne prepojením Viedne a Bratislavy. Generálny riaditeľ spoločnosti Hyperloop rokoval so slovenskou a rakúskou vládou a všetky tri strany našli vzájomnú dohodu. Nakoniec však táto trasa nebola zrealizovaná z dôvodu, že na projekt sa našli ešte priaznivejšie podmienky vo Francúzsku. 

Filantrop Elon Musk má toho na svedomí oveľa viac. Sú to spoločnosti, ktoré ste už možno niekedy videli ako napríklad – SEC lawsuit, SolarCity, Neuralink, The Boring Company, OpenAl. Spomínané spoločnosti, ktoré vlastní z neho robia nielen úspešného vizionára, ale aj jedného z najbohatších ľudí na svete. V januári roku 2021 sa vyšplhal na prvé miesto v zozname najbohatších ľudí sveta, ale vzhľadom na pohyb hodnôt spoločností si prvé miesto striedajú s Jeffom Bezosom, majiteľom Amazonu.

Ak vás zaujímajú vyjadrenia a novinku zo sveta tohto svetového vizionára, môžete ho sledovať aj na Twitteri. Na sociálnej sieti je mimoriadne aktívny a takmer denne pridáva na svoj profil zopár “tweetov“ (statusov na Twitteri).

Hodnota jeho majetku zo septembra 2021:

$151 biliónov 

Elon Musk sa radí medzi najbohatších ľudí sveta. (Foto: Wikipedia)

Martin Belej

študent mediálnych štúdií

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *