Rozhovory

Erasmus ako hobby

(Foto: Dominika Hašuľová)

Dobrovoľná študentská organizácia ESN organizuje množstvo eventov, teda podujatí pre zahraničných študentov. Zosúladenie celkového harmonogramu na celý semester je niekedy zložité, a samozrejme, vyžaduje množstvo úsilia a námahy. Za týmto výkonom však stojí množstvo ľudí, ktorí si popri škole zlepšujú svoje organizačné, ale aj jazykové schopnosti. V rozhovore s jedným z nich sme chceli vedieť, ako takáto príprava prebieha. Prinášame vám rozhovor so študentkou Fakulty manažmentu Dominikou Hašuľovou, ktorá je v rámci organizácie ESN v pozícii event&trip koordinátorky.

Čo je ESN?

Je to študentská dobrovoľná organizácia, ktorá sa v rámci svojho voľného času stará o „erasmákov“. Pomáhame im s ubytovaním, vytvárame program, organizujeme party, výlety, posedenia a pod., čo znamená, že sme ich základom sociálneho života u nás.

Aké pozície sa vyskytujú v rámci vašej organizácie?

Tento semester bol zvolený nový UNIPO board, kde každý člen má niečo na starosti, či už ide o Accomadation coordinatora, ktorý je k dispozícii erasmákom pri ubytovaní alebo ak majú problémy na internáte. Ďalej je to PR coordinator, ktorý robí reklamu našej sekcii či pridáva jednotlivé príspevky na facebookovú stránku z našich akcií. Veľmi zaujímavou pozíciou je social coordinator, ktorý vytvára sociálne eventy, ako je návšteva detského domova či venčenie psíkov.

V priebehu semestra členovia ESN pripravujú mnoštvo podujatí (Foto: Dominika Hašuľová)
V priebehu semestra členovia ESN pripravujú množstvo podujatí (Foto: Dominika Hašuľová)

Čo všetko prináša úloha event&trip coordinatorky?

Našou úlohou je vytvoriť program na celý semester pre Erasmus študentov. Plánujeme pre nich tematické udalosti, ktoré im spríjemnia pobyt, ako aj výlety po Slovensku, ktorými majú možnosť spoznať našu krajinu.

Vyhovujú vaše aktivity všetkým erasmákom?

Je ťažké na túto otázku odpovedať, lebo je to pri každom erasmákovi individuálne. Tento semester sa zatiaľ zúčastňuje väčšina zahraničných študentov na našich akciách, ktoré pre nich organizujeme. Ak majú erasmáci voľný čas, tak si organizujú výlety aj sami, či už do zahraničia, alebo do blízkeho okolia Prešova.

Do Erasmu sa zapájajú študenti z rôznych krajín (Foto: Dominika Hašuľová)
Do Erasmu sa zapájajú študenti z rôznych krajín (Foto: Dominika Hašuľová)

S akým najväčším problémom ste sa doteraz stretli?

Doposiaľ sme nemali s erasmákmi žiaden problém. Sú to takí istí študenti ako „naši“, majú radi party, ale samozrejme je pre nich prvoradá škola. Milé napríklad je, keď si erasmáci nájdu partnera na celý pobyt na Slovensku.

Čo všetko ti poskytla ESN?

Za viac ako pol rok, čo som v ESN, som spoznala kopec nových, super ľudí, či už zo Slovenska, alebo zo zahraničia. Spoznala som veľa nových kultúr, vyskúšala ich národné jedla, dozvedela sa čosi viac o ich rodnej krajine. A čo hlavné mi dalo ESN, je, že som sa zlepšila v cudzom jazyku, nabrala som väčšiu odvahu pri komunikácii v angličtine.

Viac informácií o organizácii ESN nájdeš na webovej stránke.

Avatar

Patrícia Gnipová

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *