Kultúra

Exkurzia kultúrnymi podujatiami budúceho týždňa

(Foto: Michal Ivan)

Zdá sa, že nasledujúci týždeň (od 16. 10. do 22. 10.) bude plný zaujímavých podujatí. Ponúkame vám rýchlu exkurziu do toho, čo by ste si nemali nechať ujsť. Koncerty, hokej, hádzaná, literárne i neliterárne besedy. Toto je prehľad toho najzaujímavejšieho od pondelka až do nedele. 

PONDELOK  (16. 10. 2017)

Od 19.00 sa v PKO Čierny orol predstaví svetoznámy hudobný skladateľ Terry Oldfield spolu so svojou manželkou Sorayou. Svoj koncert odohrajú práve v Prešove v rámci svojho Temple moon tour 2017. Britský hudobník Terry Oldfield začal sólovú kariéru v 70. rokoch. Odvtedy vydal desiatky albumov a skomponoval hudbu pre mnoho dokumentárnych filmov. S manželkou tvoria aj hudobný pár, vedú workshopy a vystupujú na koncertoch, ktoré vo vás zanechajú neopakovateľný zážitok a úžasný pocit. Cena vstupenky priamo na mieste je 25 €.

Temple moon tour - Terry Oldfield a Soraya. Foto: ticketportal.sk
Temple moon tour – Terry Oldfield a Soraya (Foto: ticketportal.sk)

Kto ešte nezažil prešovskú ponorkovú chorobu, mal by sa ísť odpáliť do najobľúbenejšieho podniku prešovských vysokoškolákov – Ponorky. Prvá ľudová zábava v tomto semestri so začiatkom o 22.30. Navyše, vstup je voľný a ceny naozaj ľudové.

Plagát k prvej ľudovej veselici v tomto semestri. Foto: FB Ponorka
Prvá ľudová veselica v tomto semestri (Foto: FB Ponorka)

UTOROK (17. 10. 2017)

Literárna kaviareň Viola bude v utorok podvečer (od 16.30) hostiť Soňu Parilákovú, ktorá povedie jeden z prednáškových cyklov o tom, ako rozumieť literatúre. Cyklus prednášok a rozhovorov je určený nielen učiteľom literatúry, ale aj ostatným, ktorí v nej hľadajú zašifrované odpovede. Literatúra je totiž ako cudzí jazyk. Hovorí k nám inak, ako sme zvyknutí, no preto môže povedať viac, než očakávame. O svete aj o nás samých. Vstup je voľný.

Menedžeris pozor! Manažmentovica už tento utorok v Ponorke. Tešiť sa môžete na DJ-a Johnyho a welcome drinky. Vstup je voľný.

 

Manažmentovica. Foto: FB Ponorka
Manažmentovica (Foto: FB Ponorka)

STREDA (18. 10. 2017)

Ján Session Prešov XIII je obľúbené stretnutie nielen prešovských muzikantov okolo kapely Akustika a ich hudobných hostí. Je to jedinečná príležitosť zabaviť si a aj sa zabaviť. Vstup je voľný.

Literárna kaviareň Viola už dlhšie organizuje vo svojich priestoroch Cestovateľské večery s Antonom Fogašom. Od 18.00 sa návštevníci vydajú na cestu za mezoamerickými kultúrami Mexika a Guatemaly. 

Putovanie za indiánskymi kultúrami. Foto: FB Viola
Putovanie za indiánskymi kultúrami (Foto: FB Viola)

Anton Fogaš je geografom a cestovateľom, ktorý prednáša na Katedre geografie a aplikovanej geoinformatiky Fakulty humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity. Zaoberá sa geografickými reáliami jednotlivých kontinentov a svetadielov, svetovými kultúrnymi, civilizačnými centrami a turistickými destináciami. Vstupné sú 2 eurá. Vstupenky si môžete rezervovať priamo v Literárnej kaviarni Viola.  

V stredu si môžete zlepšiť svoje jazykové zručnosti v Libresse na pravidelnom stretnutí s názvom Language café. Až sedem jazykových stolov vám zaručí, že budete mať priestor na to, aby ste ukázali svoje komunikačné zručnosti v jazyku, v ktorom sa necítite ako ryba vo vode. Začiatok je o 18.00. Ste srdečne vítaní, navyše si vychutnáte šálku skvelej kávy či orientálneho čaju.

ŠTVRTOK (19. 10. 2017)

Októbrový vietor tentokrát prinesie do Literárnej kaviarne Viola ďalší zaujímavý dokument premietaný v rámci projektu KineDok.
Od 18.00 sa bude premietať dokument nazvaný Kráľovná ticha. Ten rozpráva príbeh desaťročného hluchého rómskeho dievčaťa žijúceho v ilegálnej osade v Poľsku. Kým celej komunite hrozí vysťahovanie, brutálne útoky od susedov a extrémna bieda, Denisa sa snaží nájsť svoju vlastnú cestu, ako sa vyrovnať s utrpením každodenného života. Ako tak jedného dňa hľadá v kontajneroch oblečenie a drevo, narazí na škatuľu s bollywoodskymi filmami. Odvtedy je fascinovaná kúzlom sveta, ktorý sleduje na malej televíznej obrazovke. Denisa si vyrába vlastné bollywoodske oblečenie a nacvičuje tanečné choreografie až do dokonalosti. Po nájdení plastovej koruny sa Denisa odsťahuje do magického sveta tanca a imaginácie. Nebudeme prezrádzať všetko, príďte sa pozrieť. Vstup na premietanie je voľný.

Pozvánka - Kráľovná ticha. Foto: FB Viola
Kráľovná ticha (Foto: FB Viola)

Po týždni opäť pokračuje hudobný festival Spievajúci básnici 2017. Štvrtkový večer v Christianii bude patriť Shilpe Ray z USA. Niekedy trhala lístky v klube Pianos na Lower East Side, potom predskakovala” koncerty Nicka Cavea. Newyorská diva indického pôvodu predstaví na Slovensku svoj najnovší album Door Girl. Koncert štartuje o 20.30. Vstupné sú 4 eurá.

Shilpa Ray. Foto: FB Viola
Shilpa Ray (Foto: FB Christiania)

Hádzanári Tatrana Prešov odohrajú v rámci šiesteho kola nadnárodnej SEHA Gazprom ligy zápas s tímom NEXE Našice. Chorvátsky celok nemá v tejto sezóne najlepšie výsledky, momentálne sa pohybuje až na deviatom mieste tabuľky. Prešovčania si počas uplynulého týždňa urobili strelecké hody, keď „rozstrieľali“ vicemajstra minuloročnej sezóny, Šaľu, o 18 gólov. Tatran Prešov tak môže zabojovať o lepšie umiestnenie v tabuľke nadnárodnej ligy. Podporte ich  svojimi hlasivkami na ceste za víťazstvom. Vstupné je 5 eur.

PIATOK (20. 10. 2017)

Zoskupenie Swan Bride je známe živelnými koncertmi a temnými textami s podivnými príbehmi. V hudbe kombinujú rock’n’roll, post-punk aj new wave. Na scéne sú od roku 2007, za ten čas vydali štyri albumy a koncertovali na významných festivaloch v okolí. V piatok večer sa však predstavia  v útulnej Christianii so začiatkom o 20.30. Vstupné sú 4 eurá.

Hudobné zoskúpenie SWAN. Foto: FB Christiania
Hudobné zoskupenie Swan Bride (Foto: FB Christiania)

Katarina Korcek vydala v decembri 2016 debutový sólový album 21st Century Movie. Pre návštevníkov Literárnej kaviarne Viola, v ktorej sa predstaví v piatok od 18.00, pripravila špeciálny akustický koncert spolu s dlhoročným priateľom a spriaznenou hudobnou dušou, charizmatickým gitaristom a spevákom Jergušom Oravcom.

Katarina Korcek. Foto: FB Christiania
Katarina Korcek (Foto: FB Viola)

Dvojica v rámci koncertu predstaví nové piesne z debutu, odznie známy song Strawberry Kisses, niekoľko obľúbených coververzií a určite vytiahne aj niečo z éry Made II Mate. Pri tejto výnimočnej príležitosti Katka a Jerguš predstavia v Prešove aj svoj autorský duet Knowing Me. Vstupné: 5 € v predpredaji/6 € v deň koncertu.

Kultúrny piatok v Prešove doplní „tučnou“ porciou hokeja domáci zápas Prešovských tučniakov s trápiacou sa Trnavou. Zápas štartuje tradične o 18.00. Prešovčania sa aj po jedenástich kolách držia na čele hokejovej tabuľky prvej ligy. Trnava doposiaľ inkasovala už 38 gólov a ich obrana je štvrtá najhoršia v prebiehajúcej sezóne. Môžeme očakávať riadnu nakladačku. Vstupné sú 2 eurá.

SOBOTA (21. 10. 2017)

Ak bude počasie priať, môžete si obuť treky a hor sa na prechádzku jesennými scenériami. Večer zase môžete stráviť v kruhu rodiny či s priateľmi pri pohári vína alebo čaju. Tiež vás môže zlákať dobrý film alebo kino. Kreativite sa medze nekladú. 🙂

NEDEĽA (22. 10. 2017)

Nedeľné popoludnia od 15.00 v Libresse už tradične patria podujatiu s názvom Hraviareň. Príďte sa zabaviť v spoločnosti skvelých ľudí a pri hrách, ktoré vás aj niečo naučia. Vstup je voľný.

Hraviareň. Foto: FB Libresso
Hraviareň (Foto: FB Libresso)

Tak čo, našli ste si už svoj program na niektorý z chladných jesenných večerov? Uprednostníte teplú kaviareň alebo pôjdete ešte viac vymrznúť na zimný štadión? Hudba, beseda alebo šport? Nezabudnite sa pochváliť, kde sa stretneme. 🙂

Avatar

Dominik Verešpej

Študujem učiteľstvo dejepisu a slovenského jazyka a literatúry. Milujem jazdu autom, cyklistiku, výlety do prírody a cestovanie. Kultúra mi tiež nie je ľahostajná. Pasívny šport - to ja môžem.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *