Kultúra

Film taký zlý, až je zlý #1 – The Room

The Room (Foto: collider.com)

Tommy Wiseau je pre Slovákov skoro neznámy. Na podnet svojho obľúbeného youtubera Pewdiepie som sa rozhodla pozrieť si film The Room (2003) od tohto poľského „majstra réžie“ a všetkého, čo je potrebné na vytvorenie filmu.

Tommy je v tomto filme okrem režiséra, scenáristu a ďalších troch funkcií aj hlavná postava Johny. Popravde, po 10 minútach mi už na dejovej linke nezáležalo. Napriek tomu, že sa film snaží hovoriť o pocitoch a stave, keď sa s vaším milovaným niečo deje a vy zistíte, že vás podvádza, budete si všímať len absurditu niektorých prehovorov.

Hovorí vám niečo pojem cringe? Ja osobne som ho pochopila ako hanbiť sa za niekoho iného. Presne takéto pocity som zažívala počas tohto filmu. Ale ak nedokážete zaspať o druhej ráno, je úplne jedno, čo sledujete.

Film sa odohráva na predmestí San Francisca, v malom byte Johnyho a jeho snúbenice Lisy (Juliette Danielle). Žijú si šťastný život, keď sa Lisa začne zo dňa na deň nudiť v ich päťročnom vzťahu. Začína rozmýšľať nad tým, ako svojho snúbenca, aj napriek jeho finančnému zabezpečeniu, opustiť. Začne sa intímne stretávať s jeho najlepším kamarátom Markom (Greg Sestero). Na svoju ochranu si Lisy vymyslí plán. Rozhodne sa opiť Johnyho, aj keď vie, že je abstinent. Opije ho a v druhé ráno začne všetkým tvrdiť, že ju udrel, a práve preto sa chce s ním rozísť. To všetko však Johny odhalí pri počúvaní rozhovoru Lisy a jej matky. Mimochodom, matka v jednom rozhovore povie, že jej potvrdili rakovinu prsníka, ale viac o tom počuť nebudeme. Celý film vrcholí po oslave Johnyho narodenín, keď Lisy odíde.

Najlepšou a najznámejšou scénou z tohto filmu je jednoznačne 15-sekundová scéna v kvetinárstve.

Len ja mám pocit, že vetu „You´re my favorite customer.“ (Si môj obľúbený zákazník.) povedal pes? 😀 A práve pre takéto scény milujem najhoršie filmy. Zmes prehovorov vytvorila úplne zbytočnú a nezmyselnú konverzáciu. Tak ako prehovory, aj niektoré scény vedia byť epické. Napríklad príprava svadby. Johny a jeho kamaráti sú v oblekoch, hrajú americky futbal (áno, v oblekoch), zaznie veta o krásnych svadobných fotkách. Avšak význam tejto scény prakticky nebol žiaden. Žiadna svadba, fotenie ani nadväznosť v deji.

Záver?

Stránka www.imdb.com udelila filmu The Room 3,5 z 10-tich hviezd. Napriek tomu však má aj jedno ocenenie od divákov za Najlepší film. Mnohí z vás si určite povedia, že takýmto filmom predsa nestratia viac ako hodinu a pol svojho života. Najlepšie filmy pozná každý, ale najhoršie len tí najlepší! Pre neuveriteľný cringe a rozhovory dávam tomuto filmu 8,5 z 10-tich facepalmov.Steve-Carell-Facepalm

A čo vy? Stretli ste sa s nejakým zlým filmom? Ja dúfam, že toto nebol posledný zo série Film taký zlý, až je zlý.

Iva Tomečková

Stále usmiata osoba. Veľká milovníčka seriálov, severských thrillerov, slovenskej povinnej literatúry, tvrdej hudby a animovaných filmov. Všetko je to v dokonalej harmónií. (Možno) Najväčšou inšpiráciou je pre mňa študentský život a prechodné bývanie na internáte v bojových podmienkach. :D