Ako vášnivá cestovateľka a milovníčka kvalitných filmov, často nachádzam spojenie medzi miestami, ktoré navštevujem a príbehmi z filmového plátna. Päť takýchto výnimočných filmov ma zaujalo svojou umeleckou hodnotou a ponúkli mi nové pohľady na veľké témy o živote a rôzne svetové kultúry.
1) The Worst Person in the World (2021) – Cesta za sebapoznaním v Škandinávii
Nórsky film The Worst Person in the World od režiséra Joachima Triera sleduje život mladej ženy Julie v Osle, ktorá sa snaží nájsť svoje miesto vo svete. Snímku som tu zaradila najmä preto, že som sama strávila rok v Nórsku. Všimla som si, že škandinávska kultúra je tolerantnejšia k hľadaniu seba samého než slovenská. Správanie hlavnej postavy je v Osle akceptované ako súčasť osobného rastu. Film ukazuje krásu slobody robiť chyby a objavovať svoju cestu bez strachu z odsudzovania. Je o procese sebapoznania v prostredí, ktoré podporuje autenticitu. Zároveň som v ňom cítila silné moderné filmové rozprávanie s využitím netradičnej štruktúry, nakoľko je film rozdelený do dvanástich kapitol, prológu a epilógu.

2) Aftersun (2022) – Nostalgický príbeh v tureckom letovisku
Film Aftersun režisérky Charlotte Wells je emocionálnym návratom do detstva mladej ženy na dovolenku s otcom v Turecku. Celý sa odohráva formou spomienok. Snímka je nielen vizuálne krásna, ale aj silno emočne vyčerpávajúca. Skúma témy depresie, nostalgie a nepochopenia medzi generáciami. Pre cestovateľov je to zároveň pripomienka toho, ako miesta dokážu uchovať nezabudnuteľné momenty na celý život. Pre mňa osobne patrí tento film k najsilnejším, aké som kedy videla.

3) Past Lives (2023) – Most medzi juhokórejskou tradíciou a americkou identitou
Režisérka Celine Song vo filme Past Lives rozpráva príbeh dvoch detských priateľov z Južnej Kórey, ktorí sa po rokoch stretávajú v New Yorku. Film diváka privádza k hlbokému zamysleniu sa nad imigrantskou skúsenosťou a otázkou identity a domova, ktoré som aj ja osobne zažila počas rôznych ciest a zahraničných pobytov. Pre cestovateľov je to fascinujúca reflexia o tom, ako kultúry ovplyvňujú naše vzťahy a rozhodnutia.

4) Anatomy of a Fall (2023) – Súdna dráma vo francúzskych Alpách
Francúzsky film Anatomy of a Fall režisérky Justine Triet ma vtiahol do súdneho procesu ženy obvinenej z vraždy manžela. Snímka dych berúco skúma hranice medzi fikciou a realitou, pričom divákovi ponecháva priestor na vlastné interpretácie. Film mi hlavne pomohol nahliadnuť do sveta spravodlivosti a ako k nej pristupujú rôzne kultúry v porovnaní s tou našou.

5) All of Us Strangers (2023) – Silný príbeh zakorenený vo Veľkej Británii
Britská snímka od režiséra Andrewa Haigha sa odohráva v Londýne a ponúka citlivý pohľad na stav osamelosti, smútku a snahu prijať minulosť. Adam, hlavná postava filmu, sa stretáva s duchmi svojich rodičov, čo otvára hlboké témy rodinných vzťahov a budovania nových spojení. Z môjho pohľadu zobrazuje aj osamelosť vo vlastnej krajine po strate svojej rodiny. Londýn tu slúži ako kulisa a mesto plné histórie, tajomstiev, no predovšetkým nostalgie. Hoci bežne nevyhľadávam fantasy žáner, tento film ma zaujal svojím originálnym spracovaním nadprirodzených prvkov, ktoré sú jemné a poetické.

Všetky spomenuté snímky majú spoločnú veľkú emocionálnosť a zároveň ma dokážu preniesť do konkrétnych miest či nových kultúr. Sú ideálne pre tých, ktorí hľadajú vo filmovom svete viac než len zábavu podobne ako ja. Vytvárajú množstvo otázok, no odpovede často nechávajú na osobnú interpretáciu. Ak ste milovníkom kvalitných filmov alebo vášnivým cestovateľom, tieto snímky vás určite oslovia.
Komentovať