Kultúra

Halloween neobišiel ani Prešovskú univerzitu

Čítanie v mrazivej atmosfére si vychutnali aj vyučujúci (Foto: Barbora Hurtuková)

Na Inštitúte slovakistiky a mediálnych štúdií si pred odchodom na predĺžený sviatočný víkend pripravili pre študentov i vyučujúcich Halloweensko-dušičkovské čítanie. V pondelok podvečer 30. októbra sa v miestnosti 373 stretli priaznivci strašidelných textov.

(Foto: Mária Klapáková)
(Foto: Mária Klapáková)

Počas večera však nešlo len o texty. Každý prednášajúci sa zapojil aj do hry, ktorá pripomína obľúbené šarády či Activity. Publikum tak hádalo názvy strašidelných filmov či tituly kníh. Najviac sa darilo Stanislave Spáčilovej, ktorej nápovedy doviedli poslucháčov k správnej odpovedi za dve minúty až 10-krát. Hlavnou výhrou bola tekvica, ktorá podľa slov výherkyne zatiaľ síce dekoruje jej obývačku, no o chvíľu ju tematicky usmrtí a urobí z nej polievku. 🙂

Jesenný podvečer a tlmené svetlo sviečok, jednému by behal mráz po chrbte! :) (Foto: Barbora Hurtuková)
Jesenný podvečer a tlmené svetlo sviečok, jednému by behal mráz po chrbte! 🙂 (Foto: Barbora Hurtuková)

„Vybrala som si ako ukážku detskú knihu s názvom Ja som Smrť od nórskej autorky Elisabeth Helland Larsen. Smrť je často tabu v literatúre pre deti, preto ma lákajú knihy, v ktorých sa autori tejto téme nevyhýbajú,“ objasňuje svoj výber výherkyňa súťaže. „Sama si spomínam na to, ako mi vo veku štyroch rokov moja o dvanásť rokov staršia sestra len tak mimochodom povedala, že každý z nás jedného dňa zomrie. Bol to pre mňa jeden z najsilnejších a najhorších zážitkov v živote, s ktorým som sa doposiaľ celkom nevyrovnala.“

Prejdime však k príjemnejším veciam, koniec koncov aj atmosféra v pondelok bola viac než príjemná. „Keďže to bol prvý ročník, tak ho hodnotím ako doteraz jednoznačne najlepší. 🙂Zámerom bolo dať dokopy učiteľov aj študentov v inej situácii, ako bežne nastane na hodinách,“ objasňuje Marka Klapáková, ktorej cieľom bolo aj to, aby ľudia objavili vo svojich knižniciach niečo strašidelné.

„Aj cez to sa ukazovalo, kto má aký vkus a čo znesie. 🙂 Veľmi ma potešilo a prekvapilo, že jedna zo študentiek prvýkrát verejne čítala vlastnú hororovú poéziu, bolo by super, keby takú odvahu mali aj iní. Nechcem moralizovať ani kritizovať (áno, je to tu zámerne, lebo presne to teraz robím), ale mrzí ma, že väčšina študentov takéto akcie ignoruje a uprednostnia napríklad pohodlie doma. Sama viem, že práve na podobné zážitky z vysokej sa nezabúda a tam zažívame inú stránku štúdia. Zároveň však veľmi ďakujem všetkým, ktorí prišli, lebo vytvorili desivo skvelú atmošku a dali do toho čará svojich osobností,“ zhrnula organizátorka halloweenskeho čítania.

Poďakovanie, samozrejme, patrí najmä Márii Klapákovej, ktorá s touto myšlienkou halloweensko-dušičkovského čítania prišla.

Avatar

Študentka slovenského + anglického jazyka a literatúry. Práca v rôznych médiách (rádio, webmagazíny rôzneho druhu) ju priviedli aj k štúdiu mediálnych štúdií. Momentálne učí angličtinu a slovenčinu pre cudzincov, realizuje sa v Unipo Presse a často stráca čas na zákutiach internetu so smiešnymi videami psov.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *