Lifestyle

Hipsterský štýl: Z bezdomovca idolom vďaka módnym trendom

A tak sa z tulákov stali hipsteri (Foto: Marek Suja)

Kde bolo, tam bolo, v krajine bez predsudkov, oplývajúcej láskou k prírode, zrodil sa muž svalovec, muž bradáč, muž fešák. Naoko dokonalý kus dokázal svetu, že nepotrebuje jeho konzumný spôsob života, že opovrhuje jeho trendmi, že sa vie najesť aj inde než vo fast foode, pretože život nie je natoľko rýchly (aspoň nie, keď jazdíš starým bicyklom). Dostal meno HIPSTER, meno také vznešené, že ho neradno nadarmo z úst vypustiť… A stalo sa. Dnes sa nazýva hipsterom každý druhý človek. Je to náhoda?

Hipster sa teší z prírody so svojim kamrátom retrobicyklom (Foto: Simona Lazorová)
Hipster sa teší z prírody so svojím kamarátom retrobicyklom (Foto: Simona Lazorová)

Mohlo by sa zdať, že dnešný svet oplýva ľuďmi prechovávajúcimi lásku k prírode. Mohlo by sa zdať, že dnešným ľuďom, najmä mládeži, nezáleží na značke, marketingových ťahoch či najnovších módnych trendoch. Mohlo by sa zdať, že dnešným idolom väčšiny mladých žien sa stáva ideál človeka žijúceho v tomto konzumnom priestore. Mne sa to však nezdá. Dlhé vlasy, cop, čelenka, výrazná brada, károvaná košeľa, staré džínsy, vyšúchané tenisky. Hipsterov dnes vídavame na každom kroku, tento štýl letí (nevedno kam, snáď nie do záhuby). Podľa rôznych definícií, ktoré nájdeme na internete pod heslom „hipster“, ide o človeka, ktorý „nepôjde s ostatnými“, odlišuje sa, preferuje alternatívny životný štýl, ktorý sa uberá odlišným smerom než ostatní ľudia. Všímať si to môžeme napríklad práve v oblasti jeho módy, keďže správny „vyznávač“ tohto štýlu uprednostňuje nákupy v second handoch, nepotrpí si na drahej značke, ide mu skôr o to, ako daný kúsok vyzerá – či je niečím zaujímavý a určitým spôsobom vystihuje jeho životný štýl. Správny hipster jazdí miesto auta na retro bicykli, stravuje sa v zašitých malých reštauráciách a vintage kaviarničkách, a preto je vysoká šanca, že sa zoznámi s nejakou vintage romantičkou a budú tvoriť ideálny nezávislý pár.

Koľko hipsterov poznáte? Sedí na nich spomenutý opis? Alebo ide len o masku…? To, čo je IN, často kladieme na vysokú priečku v našom hodnotovom rebríčku. Zdá sa, že trendy zasahujú naše vnútorné cítenie, no často ide len o vizuál badateľný na prvý pohľad. Dnešný hipster teda nakupuje v najdrahších obchodoch našich najluxusnejších nákupných centier, stravuje sa v najkomerčnejších fast foodoch, kupuje si kávu v najvychytenejšej kaviarni a raduje sa so svojimi kamarátmi, keď si odfotí kvalitnú selfie svojím najnovším I-Phonom, ktorú „zavesí na insta“. Kam sa podel starý dobrý analóg? Čiernobiele filmy vystriedali filtre najrôznejších sfarbení, ktoré dotvárajú nezdravý vzhľad našich tvárí, farbu pleti, pri ktorej sa mamy boja, že odpadneme.

Hipster si vychutná kávu svojím kamarátom analógom (Foto: Simona Lazorová)
Hipster si vychutná kávu svojím kamarátom analógom (Foto: Simona Lazorová)

Kde a kedy tento štýl vznikol? Hipsterská subkultúra má svoj počiatok už v polovici 20. storočia v USA. Za jej prvými prejavmi stoja mladí ľudia, ktorí sa chceli vymaniť zo stereotypu spoločnosti svojou láskou k prírode, tradičnými hodnotami, vzdelaním a zručnosťou (výroba rôznych handmade výrobkov), spravodlivosťou a mierom. Ak sa raz za čas hipster vyberie do prírody (Štrbské pleso vedie), urobí si selfíčko, hodí na sieť a počas svojej cesty, obmedzenej dosahom signálu a dát, sleduje počet naskakujúcich lajkov a komentov a možno si raz za kilometer aj všimne, že je pred ním skvostná nádhera plná lásky – strom. A čo mier? Ten si, samozrejme, želáme v hashtagoch. 🙂 

Preto ak nosíte staré tenisky, lebo na nové vám nezvýšilo z výplaty, máte roztrhané džínsy, lebo ste pribrali alebo proste nemáte na nový bicykel či foťák, nechce sa vám holiť si bradu… nezúfajte, stáva sa z vás módny trend, idol žien. A to, že sa nestihnete učesať, je pre vás bonus! A tak sa aj z chlapca, ktorého každý považoval za bezdomovca či tuláka, stal zo dňa na deň hipster, dievčatami obdivovaný umelec, tolerantný a hlavne nezávislý.

Avatar

Simona Lazorová

Možnosť niečo vám napísať sa mi spája s lifestylom a hlavne módou. Pozrite
sa preto spolu so mnou na všetko, čo práve letí.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *